‘Çözüm Bekleyen Sorunlarımız Var’

Yalova Memur-Sen Engelliler Komisyonu Başkanı Serkan Erol ve Yönetim Kurulu Üyeleri, 10-16 Mayıs 2020 tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası dolayısıyla açıklamada bulundu.

‘Çözüm Bekleyen Sorunlarımız Var’

Engelliler Komisyonu, Engelliler Haftası dolayısıyla sorunlarını dile getirdi. Yalova Memur-Sen Engelliler Komisyonu Başkanı Serkan Erol ve Yönetim Kurulu Üyeleri, 10-16 Mayıs 2020 tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası dolayısıyla açıklamada bulundu.Ülkemizle birlikte dünyanın tamamını etkisi altına alan Korona Virüs (Covid-19) salgını nedeniyle zorlu bir dönemeçten geçmekte olduklarına değinen Erol, “İnşallah bu sıkıntılı dönemi en kısa zamanda atlatmak dileğiyle vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, hastalarımıza acil şifalar diliyoruz. Bu zorlu dönemde canpare çalışan sağlık çalışanlarımıza teşekkürlerimizi iletiyoruz.10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle bir kez daha engelli bireyler olarak hak ve taleplerimizi dile getirmekle birlikte bu taleplerimizin sadece belirli günlerde hatırlanmayıp sürekli gündemde tutulmasını beklemekteyiz.

Biliyoruz ki; ülkemizdeki engelli insanlarımız, çözüm bekleyen birçok sorunla toplumsal hayatın içerisinde yer almaktadır. Geçmişte engelli olup eve hapsolan ama son yıllarda Devletimizce yapılan çalışmalarla, işe alım süreçleriyle engelli dostlarımızın iş hayatına girmelerinin önünün açılması sevindirici olmakla birlikte, yetenek ve becerileri üzerinden de iş ve eğitim hayatında olmalarının önünün açılması en büyük beklentimizdir. Engelli bireylerin kamusal hayatın her alanına tam ve bağımsız kişiler olarak katılımı, çalışma alanında fırsat eşitliğinin sağlanması, kişisel gelişim imkânlarından istifade edebilmeleri, eğitim-öğretim hizmetlerine erişimlerinin kalıcı olarak temini, yapılan düzenlemelerin engelli vatandaşlarımız da düşünülerek planlanması ve uygulanması gerekmektedir. Bu kapsamda yapılan her türlü yasal düzenleme sadece insanların iyilikseverliğine terk edilmeden ayrımcı olmayan ve hak temelli boyutta ele alınmalıdır.Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından ‘‘2020 Erişilebilirlik Yılı’’ olarak ilan edilmesine müteakip 28/01/2020 tarihli 2020/01 sayılı genelge ile başta kamuda çalışan engelli arkadaşlarımız olmak üzere kamu kullanımına açık binalar, açık alanlar ve ulaşım hizmetlerinde ve araçlarında erişilebilirliğin standartlara uygun olarak yapılması konusu en büyük beklentimizdir. 2019 yılında gerçekleşen 5.Toplu Sözleşme Masasındaki engelli çalışanlarla ile ilgili taleplerimiz hala geçerliliğini korumakla birlikte bu taleplerimizle ilgili olumlu adım atılana kadar konunun takipçisi olacağımızı bilinmesini istiyoruz şeklinde konuştu.

YORUM EKLE

banner137

banner138