Emniyet’ten emniyet kemeri uyarısı

İl Emniyet Müdürlüğü, Dünya Sağlık Örgütünün Mart 2013 açıklamalarına göre Dünya üzerinde her gün yaklaşık 3 bin 400 kişi yollarda öldüğü belirtilerek sürücü ve yolcuları emniyet kemeri konusunda uyardı.

Emniyet’ten emniyet kemeri uyarısı
İl Emniyet Müdürlüğü'nün yaptığı açıklamada; “Yol kullanıcılarının en savunmasız olanları arasında Çocuklar, Yayalar, Bisikletliler ve Yaşlılar bulunmaktadır. Trafik kazalarında yaralanmaları önlemek için hız sınırlarına uyma, alkolsüz araç kullanma, emniyet kemeri kullanımı, kask kullanımı gibi konularda bilinci yükseltmek için kurumlar ve sivil toplum örgütleri çalışmaktadır. Emniyet kemeri, aracın çarpması sırasında oluşan ivme azalması durumunda, vücudu sabitleştirerek ön panelden ve camdan uzak tutar. İvmenin vücudun tüm alanına yayılmasını sağlar ve kişilerin bir fırlatma nesnesi haline dönüşmesini engeller. Yapılan çalışmalara göre, emniyet kemerinin yaralanmaları azaltmadaki etkisi yapılan çeşitli çalışmalar sonucunda ölümcül yaralanmalarda %40-65, orta-ağır yaralanmalarda %43-65, ciddi yaralanmalarda %40-50 olarak belirlenmiştir. Çeşitli çarpışma tiplerinde emniyet kemerinin yaralanmayı önleyici etkisi farklıdır” denildi.

Emniyet kemeri taklalarda %77 koruyor

Buna göre emniyet kemeri en fazla aracın yuvarlanması tipi kazalarda %77 oranda etkili. Önden çarpmalarda %43, arkadan çarpmalarda %49 etkisi koruyucu etkisi var. Açıklamada, “Ölümlü trafik kazalarında, emniyet kemeri takılmazsa araç içerisindekilerden yalnızca %6,3'ü kazayı zarar görmeden atlatırken, emniyet kemeri takıldığında %24,8'i kazayı zarar görmeden atlatmaktadır. Yapılan analizler sonucunda arka koltukta emniyet kemeri kullanımı ölüm ve yaralanmaları 2/3 azaltırken, arka koltukta emniyet kemeri kullanımı ön koltukta oluşan ölümleri %6 azaltmaktadır. Yalova Emniyet Müdürlüğü olarak araç sürücüsü ve yolcularımızdan gideceği yolun yakınlık ve uzaklığına bakmaksızın emniyet kemeri takmalarını ve geleceğimiz olan çocuklara örnek olmalarını istiyoruz” denildi.
YORUM EKLE

banner137

banner138