“Özel İnsanlar” Tabiri Tescillendi

Engelli bireylere her zaman ‘Özel İnsanlar’ demeyi ilke edinen Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın söylemi çıkartılan yönetmenlikle tescillendi.

“Özel İnsanlar” Tabiri Tescillendi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmeliğe göre, bundan böyle, çocuklar için verilecek raporda engelli oranı ifadesine yer verilmeyecek. Bunun yerine, “Özel gereksinimi var” ifadesi yazılarak çocukların damgalanmasına son verilmesine karar verildi. Resmi gazetede yayınlanan bu kararın ardından her zaman ‘özel insanlar’ tabirini kullanan Başkan Salman, alınan bu kararı Türkiye’de ilk kullanan Belediye Başkanı olarak tarihe geçti.

Resmi Gazete’de Yayınlandı

Çocuklar İçin Özel Gereksinim Değerlendirmesi Hakkındaki Yönetmelik geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikle her bir hastalığın hangi sıklıkta ve hangi şiddette görüldüğü incelendi ve çocuğun bu hastalığı yaşarken nelere ihtiyaç duyduğu göz önüne alınarak gereksinim değerlendirmesi yapıldı. Buna göre, konuşma sorunu yaşayan bir çocuğun konuşma terapisi ile ilgili hizmeti alabileceği gereksinim düzeyinde “özel gereksinimi var” olarak tanımlanırken, özel araçla taşınması gerekecek kadar hasta olan çocuğun da özel araçla seyahat edebilmesi için “özel koşul gereksinimi var” olarak durumunun tespit edilmesi sağlandı. Daha önce raporda nasıl değerlendirileceği belirtilmemiş olan immünoloji, genetik hastalıklar ve yeni doğan değerlendirmesine dair alanlar çocuklar için ilk kez tanımlandı. Yönetmelikle bundan böyle raporlarda “engel oranı” söylemlerine son verildi. Engel oranı yerine raporda çocuğa özgü olarak tanımlanan “özel gereksinimi var” ifadesi yer alacak. Bu sayede çocukların “engelli oranı” ifadesi ile damgalanmasına son verilecek.

“Ne Kadar Doğru Bir Tabir Kullandığım Tescillendi”

Haklı bir söyleminin artık tescillenmesinden dolayı mutlu olduğunu belirten Başkan Salman; “Yalova Belediyesi olarak her zaman özel insanlarımızın yanında olduk. Yapmış olduğumuz çalışmalar ve projelerle özel insanlarımızın yaşamını kolaylaştırmak için çalışmalar yaptık. Gerek Belediye Başkanlığım dönemimde gerek ise bu göreve gelmeden önce ‘engelli’ kelimesini kullanmayı hiç sevmedim. Burada mütevazilik yapmak istemiyorum. Çünkü bulunduğum her ortamda ‘özel insanlar’ demeyi uygun gördüm. Çünkü onlara engelli demek doğru bir tabir değildi. Yıllardır kullanmış olduğum tabirin ne kadar doğru olduğunu, örnek alındığını görmek çıkan yasayla artık pekişti. Bu çıkan yasaya en çok ben sevindim” dedi.

YORUM EKLE

banner137

banner138