Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede aynı tarihlerde kutlanan 10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında ülkemizde birçok etkinlikler gerçekleştirilecek. Ayrıca bu hafta kapsamında önemli isimler ve paydaşlardan açıklamalar gelmeye başladı. Yalova’nın en tanınmış simalarından Türkiye Spastik Engelliler Federasyon Başkanı ve Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Murat Arslanhan, Engelliler Haftası için bir basın metni yayınladı.

“Engellilerin sorunlarının, ayrımcı düzenleme ve uygulamalardan kaynaklandığı ortada”

Engelli sorunlarının, engelli bireylerin insan haklarının korunması ve bu bağlamda engelli kişilere karşı ayrımcılığın ortadan kaldırılması ile birebir ilişkili olduğunu vurgulayan Arslanhan, “Türkiye Sakatlar Konfederasyonu ve Spastik Engelliler Federasyonu olarak, engelliler açısından nihai amacın, engelli kişilerin kamusal yaşamın her alanına tam ve bağımsız kişiler olarak katılımı, çalışma alanında fırsat eşitliğinin sağlanması ve kişisel gelişim olanaklarından eksiksiz yararlanabilmeleri için sağlık, eğitim, istihdam ve bilgi teknolojileri hizmetlerine tam olarak erişimlerinin sağlanması ve kalıcı kılınması için gerekli olan tüm koşulların oluşturulması gerektiğine inanmaktayız. Engellilerin sorunlarının, ayrımcı düzenleme ve uygulamalardan kaynaklandığı ortaya çıkmaktadır. Burada söz konusu olan ayrımcılık, daha çok engelli kişilerin özel durumlarının kamusal düzenleme ve uygulamalarda hesaba katılmamasından kaynaklanan bir ayrımcılıktır. Türkiye’nin en köklü sorunlarından biri olan ve hayatın her alanında karşı karşıya kaldığımız bu ayrımcılığın ortadan kaldırılması Türkiye siyasetinin en önemli gündem maddelerinden biri olmalıdır” dedi.

“Yeni göreve gelen başkan ve yönetimlerden beklentimiz büyük”

Engelsiz Yerel Yönetim başlığı altında yapılması gerekenlerden bahseden Arslanhan, “Yeni yapılan yerel seçimler sonrası göreve gelen Belediye Başkanları, Belediye Meclis üyeleri, İl Genel Meclisleri Engelsiz Kent Engelsiz Türkiye için var güçleriyle çalışmak zorundalar. Engelliler ve ailelerinin beklentisi olan, Erişilebilir bir KENT, Sosyal hayata tam katılım, Eğitimde Fırsat Eşitliği, Hayatı paylaşmak gibi konular çok zor değil. Yolların, kaldırımların, binaların, toplu taşıma araçların, kamusal alanların vb. erişilebilir olması bu amaç doğrultusun vizyon belirleyip çalışmak, kültürel ve sanatsal faaliyetlerde fırsat sunmak, katılımı sağlamak, sanatçı yetiştirmek, mesleki eğitimde başarı, akademik eğitimde başarı, sosyal beceri kazandırmak, birlikte çay içmek, birlikte spor yapmak, birlikte çalışmak, birlikte okumak, birlikte ağlamak, birlikte gülmek için yerel yönetimde yeni göreve gelen Başkan ve meclis üyelerinden beklentimiz büyüktür” ifadelerini kullandı.

“Engellilik çok boyutlu bir konu”

Türkiye’nin, Engellilerin İnsan Haklarına Dair Birleşmiş Milletler Sözleşmesinin ilk imzalayıcılarından birisi olması önemli bir adım olduğunu belirten Arslanhan, “Uluslararası insan hakları sözleşmelerini imzalamak önemli bir yükümlülüğü de beraberinde getirmektedir. Bu yükümlülük, engellilere karşı ayrımcılığın önlenmesinde etkili bir mücadelede bulunulacağına ve engellilerin insan hak ve özgürlüklerinin korunacağına ilişkin sözleşmenin yaşama geçirilmesidir. Bunun gereği olarak bir an önce sözleşme hükümlerinin yerine getirilmesi için hukuki, idari ve uygulama düzeyinde bir eylem programının hayata geçirilmesi gerekmektedir. Tüm bu desteklere rağmen yıllardır biriken engelli bireylerin ve ailelerinin ortak sorunları olan; eğitim, sağlık, istihdam, erişilebilirlik ve sosyal yaşam konularında hala eksikler olduğu görülmektedir. Bu nedenle, engelli sorunları mümkün olduğunca gündemde tutularak, bu konudaki toplumsal hassasiyetin güçlendirilmesi gerekmektedir. Çünkü engellilik, sadece sağlık meselesi olmayıp, aynı zamanda hukuki, sosyal ve ekonomik yönleri de bulunan çok boyutlu bir konudur. Bu nedenle sorunların çözümünde toplumun tüm kesimleri, üzerine düşen rolleri üstlenmeli, eller vicdanlara gitmeli, o vicdanlar sorumluluk almalıdır. Ancak bunlardan sonra engellerin aşılacağına inanıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Beklentimiz belli”

Açıkladığı konular ışığında bütün sorumluluğu devlete yüklemenin yanlış olacağını söyleyen Arslanhan, “Engelli olmak bir seçim değil. Engelli olmak bir insanlık hali. O nedenle; toplum olarak bizde belki görmeyenlerin yerine görerek, kalpten duyarak, daha emin adımlar atarak, zihnimizi yorarak, bizim ve çevremizdekilerin yaralarını sararak,  birazcık sağduyu ve duyarlılıkla Engelsiz Türkiye’ye doğru yol alabiliriz. Seçilmişlerden ve atanmışlardan beklentimiz bellidir. Engelsiz bir Kent, Engelsiz bir Türkiye için zorlaştırmayın kolaylaştırın. 10-16 Mayıs Engelliler Haftası vesilesiyle, tüm engelli vatandaşlarımıza ve fedakâr ailelerine mutlu bir gelecek diler, engelleri ortadan kaldırmak için mücadele eden herkesi tebrik eder ve saygılarımı sunarım” dedi.

Yalova’da Dolu Dolu Yalova’da Dolu Dolu

Editör: Arda Yavuz