Alkış, “Vopak'la ilgili madde prosedür gereği“

İl Genel Meclisi Başkanı Ali Rıza Alkış, bugün başlayacak olan Eylül ayı gündeminin son maddesi olan "VOPAK Sağlık Koruma Bandının belirlenmesi" konusunun, TÜBİTAK'ın 3 ay önce tamamladığı rapora istinaden prosedür gereği meclis gündeminden düşürüleceği için gündeme alındığını açıkladı.

Alkış, “Vopak'la ilgili madde prosedür gereği“
Bilindiği gibi VOPAK kimyasal depolama terminaliyle ilgili riskler konusunda TÜBİTAK MAM tarafından Mayıs ayında hazırlanan raporda, band mesafesinin 710 bin tonluk kimyasal depolama için en az 40 km. olması gerektiği belirtilmiş, rapor bizzat VOPAK şirketinin bakanlığa sunduğu kendi ÇED raporundaki afet senaryolarına dayanılarak yapılan modellemelerle sonuçlandırılmıştı. 

Mayıs ayında açıklamıştı

Alkış, 3 ay önce yerel basında yer alan GSM Komisyonu kararıyla ilgili olarak, “Bu kimyasal tesislerinin Yalova için risk oluşturduğuna inanıyoruz. Çünkü Yalova birinci derece deprem kuşağı içinde yer almaktadır. Yakın tarihte Yalova büyük bir deprem yaşadığı için ve yaşanan depremde Yalova’daki sanayi kuruluşlarında meydana geldiği söylenen kimyasal sızıntılar nedeniyle endişe yaşanan bir yer. Dolayısıyla Yalova’da mevcut sanayi tesislerinin olası bir depremde Yalova’ya vermesi muhtemel olan zarar riskinden endişe ederken,Yalova’yı ve Yalova insanını daha büyük bir riskle karşı karşıya bırakmanın doğru olmayacağını düşünüyorum” demişti. Bu sürecin ardından akrilonitril kimyasalını depolamayacaklarını açıklayan VOPAK yetkilisi Yann Bigot ise, "Biz, kendi şirketimizin konuyla ilgili hazırladığı raporda, bu bölgede tehlikeli kimyasalların depolanmasının depremsellikten dolayı uygun olmayacağı kanaatine vardık" demişti. Görüşülecek gündem maddesi ise, konunun ilgili rapor TÜBİTAK tarafından hazırlanmış olduğundan dolayı gündemden düşürülmesi bekleniyor. 
YORUM EKLE

banner137

banner138