Yalova’nın bir dönem en lüks oteli olarak bilinen 101 odalı Termal Çamlık Otel senelerdir atıl vaziyette duruyor. Otelin onarılıp yeniden hizmete açılması için beklenirken atıl bir şekilde bekletiliyor. Yıllara hala meydan okumaya devam eden Çamlık Otel’in akıbeti ne olacak merak ediliyor. Bu günlerde kuş yuvalarının yuva yaptığı Çamlık Otel, Yalova’nın eski zamanlarına özlem duyanlar için tatlı bir anı. Atıl bırakılmasına rağmen hala diriliğini korumaya devam eden otelin akıbeti ne olacak merak konusu. Anılarını yad eden, Yalova’da uzun yıllarını devirmiş vatandaşlar, Çamlık Otel’in bambaşka olduğunu, kesinlikle tekrar açılması gerektiğini aktarıyor.

Camlik Otel Cinarli Otel Haber Gazete Manset (13)

2015 Yılında 10 Milyon Liraya Sorun Çözülecekti Ama hala kapalın durumda…2015 yılında çıkan habere göre:

Dönemin Termal Kaplıcaları İşletme Genel Müdürü olan Ömer Şahan, "Çamlık Otel, işletmelerimiz bünyesinde bulunan en önemli tesislerimizden biriydi. Kapatılma gerekçesi konusunda ayrıntılı bir bilgi bulamadım. Çeşitli iddialar var. 2009 yılında ısınma sıkıntısı tespit edilmiş. O yıllarda 100 bin TL’ye yaptırılacak olan onarım masrafı sebebiyle milyonluk tesisin kapısına kilit vurulmuş. Üstelik kapatılmasına rağmen, tesisin onarılması için 2015 yılına kadar sağlık Bakanlığı’ndan herhangi bir ödenek tahsisi de talep edilmemiş. İlk işim bakanlığa durumu bildirmek ve ödenek çıkartılması oldu. Ekim ayında ilk ödeneğimiz geldi. 100 bin liraya onarılacak olan otel, 6 yıldır atıl halde kaldığı için şimdi yaklaşık 10 milyona onarılacak” demişti, üzerinden 9 sene geçti ama hala bir açılma emaresi yok.

Acar’dan Gürel’e Teşekkür Acar’dan Gürel’e Teşekkür

2019 yılında çıkmış haberde, Yalova’mızın önemli odalarından olan YTSO ise konu hakkında birtakım hatırlatmalar bulunmuş haberin içeriği ise şu şekilde aktarılmıştı:

Camlik Otel Cinarli Otel Haber Gazete Manset (12)‘Ramazan Bayramında Termal de bulunan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Ombudsman Başkanı Şeref Malkoç ve Yalova’da ikamet eden Mustafa Gül ile bir araya gelen YTSO Başkan Yardımcısı Kenan Engin, Yalova ve Termal ile bilgileri Sayın Bakan ile paylaştı.

Kenan Engin “Termal ilçemizde Sağlık Bakanlığı tarafından işletilen tesisler günümüzün koşullarına uygun değil, iyi hizmet verilmiyor, Özel sektör mantığı ile çalıştırılmadığından yerli ve yabancı turistlerin birçoğu hizmet kalitesinden şikâyet ediyor, Çamlık Otel atıl duruyor ve yapılmıyor, Dünya’da sayılı yerlerden olan Termal ilçemizin hak ettiği değere kavuşabilmesi için Turizm hizmet kalitesinin arttırılması gerekiyor. Termal ilçemizi bir bütün olarak değerlendirmeli ve ortak kararlar alınarak ilçemizi daha değerli kılmalıyız. Çamlık otel ve Bakanlıklarca yönetilen diğer Turizm tesisleri özel sektör eliyle işletilmelidir, bu konuları Sayın Bakanımıza izah etmeye çalıştım” şeklinde konuştu.’

Camlik Otel Cinarli Otel Haber Gazete Manset (11)

Meclis Gündemine de Taşındı Ama..

YTSO başkanlığı yaptığı dönem de Çamlık Otel ve Termal Turizmi üzerine konuşan Tahsin Becan, CHP Yalova Milletvekili olduktan sonra da Çamlık Otel konusunu Meclis gündemine taşımıştı.

Cumhuriyet Halk Partisi Yalova Milletvekili Tahsin Becan, Termal Çamlık Otelin son durumu ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevap vermesi için bir soru önergesi vermiş, sorular yöneltmişti. Becan  “Yalova’ya büyük katma değer sağlayabilecek anıt niteliğindeki Çamlık Otel’in kapatılması mantıkla izah edilemez. 101 odalı otel kapalı kaldıkça Yalova ekonomisi kaybediyor, kentin marka değeri zarar görüyor” dedi.

Camlik Otel Cinarli Otel Haber Gazete Manset (10) “100 Bin lira için mi?”

Tesisin kapatılmasıyla ilgili çeşitli rivayetler olduğunu hatırlatan Becan, “Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Kontrolörler Kurulu Başkanlığı müfettişlerince 2009 yılında yapılan çalışma neticesinde tesiste ısıtma sorunu tespit edildiği söyleniyor. Bugün değeri milyarları bulan bir tesis resmen çöpe atılmış vaziyette. Sit alanında yer aldığı için bir çivi bile çakılamıyor. Oysa Merkez Bankası verilerine göre o günün 100 bin lirasına yani bugünün 1,1 milyon lirasına bu tesis onarılabilirdi.

Milli servet böyle heba edilir mi?”

Değeri paha biçilemeyen söz konusu tesisin atıl vaziyetten kurtarılması için Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı döneminde girişimlerde bulunduklarını anımsatan Becan, “Tesisin Yalova Ticaret ve Sanayi Odası’na devredilerek, işletilmesi konusunda bir talebimiz olmuştu.  Bu talebe olumlu yada olumsuz bir yanıt alamadık. Giderek büyüyen bir kamu zararını ortadan kaldırma girişimimizin sonuçsuz kalmasının sebebi nedir? Milli servetimiz kadar Yalova ekonomisi de zarar görüyor! Bu zarardan menfaat sağlayan odaklar mı var?” sorularını yöneltmişti.

Camlik Otel Cinarli Otel Haber Gazete Manset (5)

YTSO Çamlık Otele Yıllardır Talip!

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemil Demiryürek’in, kurum olarak yeniden Çamlık Otel’in işletmesine talip olduğuna da değinen CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, “Yalova Ticaret ve Sanayi Odası, uzun süredir bu değerli tesisin tekrar faaliyete geçirilmesi için Sağlık Bakanlığı ile diyalog halinde. Ancak, bu başvurulara ne yazık ki hala bir yanıt alınamamıştır. Girişimler maalesef sonuçsuz kalmaktadır. Bu durum hem bölge ekonomisi hem de sağlık turizmi açısından büyük bir kayıp oluşturmaktadır. Termal Çamlık Otel'in kapatılma nedeni ve neden atıl bir şekilde tutulduğu ile ilgili kamuoyunu aydınlatıcı bir açıklama bekliyoruz. Ayrıca, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası'nın işletme teklifine neden yanıt verilmediği konusunda da bir açıklama talep ediyoruz. Sağlık turizmi açısından büyük bir potansiyele sahip olan bu tesisin tekrar hizmete açılması, bölgeye büyük bir katkı sağlayacaktır” demişti.

Camlik Otel Cinarli Otel Haber Gazete Manset (4)

“Rapor nerede? Devlet sır mı?”

101 Odalı Termal Çamlık Otel’in kapanmasına neden olan raporun kamuoyu ile neden paylaşılmadığının da açıklanmasını isteyen CHP’li Becan, “Yalova’ya büyük katma değer sağlayan, Termal ilçesinin gözbebeği olan böylesine değerli bir tesisin kapanmasına neden raporun varlığını biliyoruz ancak hiç göremedik. Dönemin Kültür ve Turizm Bakanlığı Kontrolörler Kurulu Başkanlığı müfettişlerinin hazırladıkları rapor nerede? Bu tesis milli güvenlik açısından bir sorun mu teşkil ediyor?  Söz konusu raporun adeta ‘devlet sırrı’ gibi kamuoyundan gizlenmesinin gerekçesi nedir?” diye konuşmuştu.  

Camlik Otel Cinarli Otel Haber Gazete Manset (9)

Bu günlerde kuş yuvalarının yuva yaptığı Çamlık Otel, Yalova’nın eski zamanlarına özlem duyanlar için tatlı bir anı. Atıl bırakılmasına rağmen hala diriliğini korumaya devam eden otelin akıbeti ne olacak merak konusu. Anılarını yad eden, Yalova’da uzun yıllarını devirmiş vatandaşlar, Çamlık Otel’in bambaşka olduğunu, kesinlikle tekrar açılması gerektiğini aktarıyor.

Camlik Otel Cinarli Otel Haber Gazete Manset (8)

Camlik Otel Cinarli Otel Haber Gazete Manset (6)

Camlik Otel Cinarli Otel Haber Gazete Manset (3)

Camlik Otel Cinarli Otel Haber Gazete Manset (2)

Muhabir: Duygu Saral