Çevre Şehircilik Personeli, "Arama Konferansı"Na Katıldı

Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü personeli Ankara'da düzenlenen “Kentsel Tasarım Rehberlerinin Hazırlanması Projesi” Arama Konferansı'nın 2.sine katıldılar.

 Çevre Şehircilik Personeli,

Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü personeli Ankara'da düzenlenen “Kentsel Tasarım Rehberlerinin Hazırlanması Projesi” Arama Konferansı'nın 2.sine katıldılar.
Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü personelin mesleki gelişimine katkı sağlamayı amaçlayan çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda ulusal ve uluslararası bazda gerçekleştirilen konferans ve seminerlere de katılım sağlanıyor. Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü personeli bu kapsamda Ankara Hilton Otel'de bu yıl 2.si düzenlenen “Kentsel Tasarım Rehberlerinin Hazırlanması Projesi” Arama Konferansı'na katıldı. Konuyla ilgili olarak Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada ise şu bilgilere yer verildi, "Türkiye'de kentlerin mimari, doku ve mekânsal özellikleri ile kent kimliğinin tespit edilmesi, hem dünya standartlarına uygun hem de özgün mimari ve mekânsal zenginliklerin korunarak kent kimliklerinin geliştirilmesi için kentsel tasarım rehberleri ve tasarım standartlarının belirlenmesinin önemi nedeniyle Bakanlığımızca, kentsel tasarım rehberlerine yönelik çerçevenin elde edilmesi, katılımcı proje geliştirme süreçleri gibi mekanizmaların uygulanması, bu amaçla merkezi ve yerel yönetimlerin, meslek odaları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yaparak araştırma geliştirme çalışmaları yürütülmektedir. Dünya örnekleri de gözetilerek ülkemizde kentsel tasarım rehberlerinin hazırlanması ve uygulanmasına dair önerilerin geliştirilmesi için gerekli altyapının sağlanarak, ilgili idarelere tasarım rehberi hazırlama yönteminin öğretilmesi amacıyla 'Kentsel Tasarım Rehberlerinin Hazırlanması Projesi'ne ilişkin çalışmalara başlanmıştır. Bu kapsamda Kentsel Tasarım Rehberlerine ilişkin tüm aktörlerin (merkezi kurumlar, yerel yönetimler, yatırımcılar, tasarımcılar, paydaşlar, sivil toplum örgütleri, akademisyenler) katılımıyla, Türkiye planlama sistemi içerisinde kentsel tasarım rehberlerinin mevzuat ve planlama pratiği içerisinde yer alabileceği önerilerin geliştirilmesi ile planlama mevzuatının bu yönüyle geliştirilmesine ilişkin alternatiflerin sunulmasına yönelik 'Arama Konferansı' başlıklı 2. Çalıştay 28 Eylül 2016 tarihinde Ankara Hilton Garden Inn Otelde gerçekleştirilmiştir. İl Müdürlüğümüzü temsilen 2 personelimizin katıldığı,Türkiye planlama sistemi içerisinde kentsel tasarım rehberlerinin mevzuat ve planlama pratiği içerisinde yer alabileceği önerilerin geliştirilmesi ile planlama mevzuatının bu yönüyle geliştirilmesine ilişkin alternatiflerin sunulması”na yönelik 'Arama Konferansı' başlıklı 2. Çalıştay’ Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Yalçın Karayagız’ ın açılış konuşmasının ve sayın Bakan Yardımcımız Mehmet Ceylan’ın konuşmasının sonrasında  'Kentsel Tasarım Rehberleri İçerik Aşaması', 'Kentsel Tasarım Deneyimi', Kentsel Tasarım Rehberleri Ortak Akıl Platformu' başlıkları altında Prof. Dr. Güzin Konuk ve Prof. Dr. Mehmet Çubuk ‘un (MSGSU Emekli Öğretim Görevlisi) sunumları yer almış olup konuya ilişkin  sorular ve görüşlerin değerlendirilmesi ile sonuçlandırılmıştır" 

YORUM EKLE

banner137

banner138