Esenköy Belediye Başkanı savundu; “Şelale yerinde duruyor”

Esenköy’e içme suyu getirecek su borularının döşenmesi için patlatılan dinamitler sonucu Çalderesi Şelalesi’nin ve seyir terasının büyük oranda zarar görmesinin ardından konuşan Esenköy Belde Belediye Başkanı Özen Kaptan, “Yapılan haberler beni şaşırttı. Şelale yerinde duruyor. Orada aynı anda hem yolu açıp hem o kayaları oradan alamazdık. Helikopterle mi alacaktık? Temizlenince şelaleye bir şey olmadığını herkes görecek. Biz de oraya çok değer veriyoruz. Bundan sonra da Esenköy turizminde ön plana çıkaracağız” diye konuştu.

Esenköy Belediye Başkanı savundu; “Şelale yerinde duruyor”
Kaptan, şelalenin üst kesimlerinden su alarak şelaleyi aslında kurtardıklarını da söyledi.

“Aynı anda hem yol açıp hem kayaları alamazdık”

Esenköy’de Mavi-Yeşil Yol’un en güzel kısımlarından birisi olan Çal Deresi Şelalesi’nin, beldeye su getirecek su borularının döşenmesi sırasında yapılan patlatmalar sonrası zarar görmesi, Show Haber ve Skytürk gibi televizyon kanallarında da yer bularak ulusal basının gündemine taşınmıştı. Şelalenin durumunun haber bültenlerinde yer alması sonrasında, sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki hesabından açıklamalarda bulunan Belde Belediye Başkanı Özen Kaptan, “Şelalemize birşey olmadı, sadece Esenköy’ün önümüzdeki 50 yılına da cevap verecek su sorunu çözüldü. Su alma yapısı olan başka bir güzergah mümkün olmadığından yol açıldı. Yol açılırken şelalemize sadece kaya parçaları aktı. Projemiz bittikten sonra hiçbir şey olmamış bir şekilde şelalemizi karşılarında gördüklerinde gazetecilerin nasıl haber yapacağını merakla bekliyorum” diye yazdı. Kaptan, aynı anda hem yol açarak hem de kayaları almanın mümkün olmadığını, şelalenin bozulmadığını, üst tarafından su alındığını ve zaten yol açılan yamacın şelalenin üst kesimleri olduğunu dile getirdi.

“DSİ’nin dediğini yapsaydık şelale o zaman sular altında kalırdı”

Kayalar kalktığında aynı şelale olacağını iddia eden Başkan Kaptan,  “Kayalar helikopterle mi alınacaktı? Önemli olan şelale taşlarına ne kepçe ağzı ne de dinamit sonucu hiçbir şey olmadı. Taşlar temizlenince göreceksiniz aynı hali alacak. Şelalemiz inşallah yine turizmimize önemli katkılar sağlayacak. Hem yeni açılan yoldan, üstten dahi şelale izleyebilecek. Bunlar harcamayla ilgili. Önemli olan o şelale etrafındaki kayalara dokunulmamış olması. Hatta genel müdürlük su alma yapısını şelalenin altında yapın diye çok baskı yaptılar. İşte onların dediğini yapsaydık şelale sular altında kalır, hatta şehir içme suyunun dibine kimseyi de sokamazdık. Yasak alan ilan edilirdi. Şelale bozulmadı üst taraftan su alındı. Zaten yol açtığımız yamaç şelalenin üstü. Biz aksine şelalemizi kurtardık derken böyle haberler bizleri şaşırttı gerçekten.” dedi. 

YORUM EKLE

banner137

banner138