İtfaiye 9 Ayda 971 Olaya Müdahale Etti

Yalova’da insanların can ve mal güvenliği için çalışan Yalova Belediyesi İtfaiyesi’nin Müdürü Ergül Orakçı, tüm itfaiyecilerin, “İtfaiye Haftası”nı kutladı. İtfaiye çalışmaları hakkında da bilgiler veren Orakçı 2022 yılının 9 aylık sürecinde toplamda 971 olaya müdahale edildiğini söyledi.

İtfaiye 9 Ayda 971 Olaya Müdahale Etti

İtfaiye Haftası nedeni ile bir mesaj yayınlayan Yalova İtfaiye Müdürü Ergül Orakçı itfaiyeciliğin insanların can ve mallarının korunması üzerine kurtulan kutsal bir meslek olduğunu söyledi. Orakçı mesajında şu sözlere yer verdi, “İtfaiyeci yangında alev ve duman karşısında kahramanca mücadele eden, kendi hayatını riske atarak büyük bir özveri ile görev yapandır.  Bu nedenle ki birçok riski beraberinde taşıyan en riskli ve en stresli meslekler grubu içerisindedir. İçeriğinde kişinin kendi ve diğer insanların hayatı vardır. Bu yüzden itfaiyeciler meslek yaşamları boyunca sürekli olarak eğitim ve tatbikat yaparlar. Yangınlara müdahale etmek ve söndürmek, can ve mal kurtarmak, ilk yardım hizmeti yapmak, deprem, sel gibi doğal afetlerde, her turlu patlama, çökme vb. olağanüstü durumlarda. Mahsur kalma olaylarında, arama kurtarma çalışmalarında itfaiyeciler görev yapar. Her türlü bina ve işyerlerinde yangından korunması ve acil durum önlemlerinin alınması için inceleme ve denetimler yapmak ve gerekli önlemleri aldırtmak, halkı, kurum ve kuruluşları bizzat yangınlara karşı alınacak önlemler konusunda aydınlatmak konularında görev alan insanlardır.  Yaşayan her canlı ateşten kaçar iken, itfaiyeciler o canları kurtarmak için koşulsuz kendilerini ateşe almaktadırlar. İtfaiyecilik mesleğinde olay yerine en kısa zamanda ulaşmak ve doğru müdahalede bulunmak, büyük önem taşımaktadır. İtfaiyecinin tek hedefi var; yangın bölgesine en kısa sürede varabilmek ve yangını bir an önce söndürmektir.  Bilindiği üzere Yangın söndürme görevi 25 Eylül 19231’e Belediye Başkanlıkları tarafından yürütülmeye başlandı ve bir Belediyecilik Hizmeti olarak kabul edildi. 25 Eylül 1 Ekim tarihleri arasında kutlanan İtfaiye Haftası’nın 306 yılını kutladığımız İtfaiye Teşkilatı’nın sadece belediyelerde, Organize sanayi ve büyük endüstri kuruluşlarında bulunduğunu söyleyebiliriz”

3 Bin 570 Kişi Eğitim Aldı

Yalova Belediyesi olaylara müdahale etmesinin yanı sıra vatandaşların, kurum ve kuruluşların da bu konularda eğitim almasını sağlıyor. Bu çerçevede yapılan çalışmalara da değinen Orakçı, “İtfaiye Müdürlüğümüz, Belediye il sınırları içerisinde ve dışında 63 çalışanı ile birlikte 5 adet yangın söndürme aracı, 1 adet merdivenli söndürme aracı, 2 adet kaza kurtarma aracı, 1 adet karla mücadele ve orman yangınları ile mücadele aracı, 1 adet oto tankeri, 1 adet merdivenli araç ve 2 adet hizmet aracı olmak üzere toplam 13 araçla 24 saat kesintisiz Yalova halkına hizmet vermek üzere tehlike ve risk altında karşılıksız yardım anlayışıyla görevlerini sürdürmektedirler.  2022 yılında; Yangın 253 adet, Kurtarma 357 adet, trafik kazası 21 adet, su baskılı 22 adet, Kar küreme 157 adet ve Yangın güvenlik raporu 111 adet olmak üzere 921 adet olaya müdahale edilmiştir. Ayrıca; 30 resmi kurum ye okullara, 10 özel kuruma, 75 şahsa sertifikalı eğitim verilmiş olup, toplamda 3 bin 570 kişiye eğitim verilmiştir. Tüm itfaiyecilerimizin haftasını kutluyor, bu uğurda canını kaybeden itfaiyecilerimizin mekanlarının Cennet olmasını diliyorum” dedi.

YORUM EKLE