31 Mart 2024 tarihine yapılması planlanan yerel seçimlere az bir zaman kala siyasi partiler Belediye Başkan Adaylarını kamuoyuna açıklamaya başladı. 4 Kasım 2023 yılında yaptığı kurultay ile yeni genel başkanını seçen Cumhuriyet Halk Partisi’nin yerel seçimlerde göstereceği Belediye Başkan Adayları merak konusuydu. Son 1 ay içerisinde gerçekleştirdiği Partisi Meclisi toplantıları ile Türkiye’nin seçim bölgelerinin büyük bir bölümünde Belediye Başkan Adaylarını kamuoyuna açıkladı.

Bu açıklanan illerden biri de Yalova’ydı. İlk olarak Armutlu Belediyesi için Bekir Pamuk, Termal Belediyesi için Sabriye Sultan Yalçın, Çınarcık Belediyesi için Avni Kurt, Koru Belediyesi için Kamil Yaman, Esenköy Belediyesi için Özay Biber, Teşvikiye Belediyesi için Akın Büyükturan, Taşköprü Belediyesi için Ümit Korkmaz adaylarını açıklayan ve Kadıköy Belediyesi için gerçekleştirilen ön seçim ile 9. Adayını Yılmaz Tavşan olarak belirleyen Cumhuriyet Halk Partisi, Yalova Merkez Belediyesi için Mehmet Gürel, Çiftlikköy Belediyesi için Adil Yele, Altınova Belediyesi için Yasemin Fazlaca ve Subaşı Belediyesi için Turan Canbay isimlerini kamuoyuna duyurdu. Yapılan adaylık açıklamalarından sonra Yalova’daki 14 Belediye Bölgesi’nden 13’ü belli olmuş oldu. Cumhuriyet Halk Partisi Yalova İl Başkanlığı’ndan alınan bilgilere göre Tavşanlı adayını belirlemek için çalışmalar son sürat devam ediyor. Belirlenen isim en kısa sürede açıklanacak.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Yalova’dan açıkladığı 13 ismin kim oldukları Yalova kamuoyunda merak konusu oldu. İşte yeni açıklanan 13 ismin özgeçmişleri;

Yalova Belediye Başkan Adayı Mehmet Gürel Kimdir?

yalova-chp-ciftlikkoy-altinova-subasi-armutlu-termal-taskopru-esekoy-koru-cinarcik-kadikoy-belediye-baskan-aday-aciklama (4)

Mehmet Gürel, 1975 yılında Yalova'da dünyaya geldi. Lise öğrenimini Yalova Lisesi’nde gördükten sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’ni kazandı ve Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlaması Bölümünü bitirdi. İstanbul Ticaret Üniversitesinde İşletme yüksek lisansını tamamladı. 2005-2014 yılları arasında YTSO Meclis Üyeliği ve YTSO Meclis Başkanlığı görevlerini yürüttü. Bir dönem CHP Yalova Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevini yaptı. 2020-2023 yılları arası Cumhuriyet Halk Partisi Yalova İl Başkanlığı görevini üstlenen Gürel, 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan 28. Dönem Milletvekilli seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi tarafından Yalova 2. Sıra Milletvekili adayı olarak gösterildi. 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak Belediye Başkanlığı seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi tarafından Belediye Başkan Adayı gösterilen Gürel, evli ve bir kız çocuk babası olup iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Çiftlikköy Belediye Başkan Adayı Adil Yele Kimdir?

yalova-chp-ciftlikkoy-altinova-subasi-armutlu-termal-taskopru-esekoy-koru-cinarcik-kadikoy-belediye-baskan-aday-aciklama (1)

1976 yılında Yalova Çiftlikköy'de doğdu. İlköğrenimini Çiftlikköy Gazi Abdurrahman İlköğretim Okulu'nda tamamladıktan sonra, orta ve lise öğrenimini İstanbul Özel Ortadoğu Koleji'nde tamamladı. 1996-2000 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi, İnşaat Fakültesi Harita ve Kadastro Mühendisliği Bölümünde lisans eğitimini tamamlayarak mezun oldu, 2001 yılında vatani görevini yerine getirerek askerliğini yaptı. 2001 yılında kendi özel işletmesi Yele Harita Mühendislik şirketinin kuruluşunu gerçekleştirdi. Halen Yalova merkez ve Çiftlikköy'de yer alan şirketinde ticari hayatını sürdürmektedir. 2009-2019 yılları arasında Çiftlikköy Belediyesi'nde 2 dönem Belediye Meclis üyeliği yaptı. Meclis Üyeliği döneminde İmar Komisyon Başkanlığı başta olmak üzere çeşitli komisyonlarda Başkanlık ve üyelik görevlerinde bulundu. 2016-2019 yılları arasında Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevini yaptı. Sosyal aktivite olarak uzun yıllar Çiftlikköy Belediye Spor Kulübü'nde futbol oynadı ve aynı spor kulübünde 2010 - 2014 yılları arasında yöneticilik yaptı. Yalova Arnavut Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Çiftlikköy Arnavut Kültür ve Dayanışma Derneği ve Çiftlikköy Kırım Türkleri Yardımlaşma Dernekleri başta olmak üzere birçok (STK) Sivil Toplum Kuruluşlarında görev yaptı. İyi derecede İngilizce bilmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Altınova Belediye Başkan Adayı Yasemin Fazlaca Kimdir?

yalova-chp-ciftlikkoy-altinova-subasi-armutlu-termal-taskopru-esekoy-koru-cinarcik-kadikoy-belediye-baskan-aday-aciklama (3)

1979 yılında Kastamonu’nun Cide ilçesinde doğdu. Evli ve 2 çocuk annesi. Ön lisansını Balıkesir Üniversitesi Bilgisayarlı Muhasebe Bölümünde tamamladı. Lisans eğitimini Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nde bitirdi. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Yerel Yönetimler ve Şehircilik alanında yüksek lisans yaptı. 2010 yılında Mali Müşavir ünvanını kazandı. Tekstil ve Diş Ticaret firmalarında muhasebe sorumluluğu yaptı. Aile şirketinde Finans ve Muhasebe uzmanı olarak çalıştı. Aktif olarak İnşaat Taahhüt işleriyle uğraşmakta olup, SUYAP Turizm A.Ş firmasında Yönetim Kurlu Başkanı olarak görev alıyor. Kadın Emeği Değerlendirme Marmara Temsilciliği, Altınova Altınbelde Kadın Girişim Kooperatif Başkanı, Kastamonu Kalkınma Yönetim Kurulu Üyesi, Anadolu Kadın Siyasetçiler Derneği Üyesi ve İstanbul Kadın Dayanışma Vakfı Üyelisi olarak STK’larda görev alıyor. Yasemin Fazlaca Cumhuriyet Halk Partisi’nden 2019 yılındaki yerel seçimlerde Altınova Belediye Başkan Adayı olarak seçimlere girdi ve az bir farkla kaybetti. 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan 28. Dönem Milletvekilliği seçimlerinde CHP’den Yalova 3. Sıra adayı olarak gösterildi. Fazlaca, 31 Mart 2024 tarihinde yapılması planlanan yerel seçimler için CHP’den Altınova Belediye Başkanı Adayı olarak kamuoyuna açıklandı.

Armutlu Belediye Başkanı Adayı Bekir Pamuk Kimdir?

yalova-chp-ciftlikkoy-altinova-subasi-armutlu-termal-taskopru-esekoy-koru-cinarcik-kadikoy-belediye-baskan-aday-aciklama (6)
1961 Armutlu doğumlu. İlk ve ortaokulu Armutlu’da okudu. Bursa Tophane Endüstri Meslek Lisesi’nden 1979 yılında mezun oldu. Daha sonra ticarete atıldı ve 1987 yılında ilk işyerini açtı. 1999 yılına kadar marangoz işlerini yaptı. Bu arada ikinci işi olan zeytinyağı işletmeciliğine Armutlu’da devam etti. 1989 yılında evlendi ve 2 oğlu ve 1 kızı oldu. Büyük oğlu Türk Hava Yolları’nda Uçak Teknisyeni, kızı İstanbul Üniversitesi’nde Türk Dili Bölümü’nde Doktor Öğretim Üyesi ve küçük oğlu kendisiyle çalışıyor. 1998 yılında ilk özel ağaçlandırma işlerini yapan kişilerden biri olan Pamuk, 150 dönümlük arazide fıstık çamı yetiştirdi ve hala ürün toplamaya devam ediyor. 2020 yılında Armutlu’da Anonim Şirket kurarak Yediemin Otopark İşletmeciliğine başladı. Siyasete 1990 yılında SHP’ye katılarak girdi. O zamandan itibaren partide yönetim kurulu üyeliği ve bir dönem olmak üzere belediye meclis üyeliği yaptı. Hali hazırda emekli olan Pamuk, Yediemin Otopark İşletmeciliğine devam ediyor. Pamuk 31 Mart 2024 tarihinde yapılması planlanan yerel seçimler için CHP’den Armutlu Belediye Başkan Adayı olarak gösterildi. 

Termal Belediye Başkanı Adayı Sabriye Sultan Yalçın Kimdir?

Kendir; Heyelan Değil, Kusurlu İmalat! Kendir; Heyelan Değil, Kusurlu İmalat!

yalova-chp-ciftlikkoy-altinova-subasi-armutlu-termal-taskopru-esekoy-koru-cinarcik-kadikoy-belediye-baskan-aday-aciklama (8)
1961 İstanbul doğumlu olan Sabire Sultan Yalçın, evli ve iki çocuk annesi. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden ön lisans mezunu oldu. 2 yıl Kültür Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi, 34 yıl Orman Bakanlığı’nda Orman İşletme Müdürlükleri’nde görev aldı. 8 yıl önce Orman İşletme Müdürlüğü’nden Muhasebe yetkilisi olarak emekli oldu. 20 yıldır Yalova’da yaşayan Yalçın, CHP’den Termal Belediye Başkanı Adayı oldu.

Çınarcık Belediye Başkan Adayı Avni Kurt Kimdir?

yalova-chp-ciftlikkoy-altinova-subasi-armutlu-termal-taskopru-esekoy-koru-cinarcik-kadikoy-belediye-baskan-aday-aciklama (13)
Avni Kurt, 1972 yılında Yalova’nın Çınarcık ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Çınarcık'ta tamamladı. Üniversiteyi Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde tamamladı. Tema Vakfı üyesi olan Avni Kurt, siyasete Cumhuriyet Halk Partisi ile başladı. 1987 yılından bu yana Çınarcık'ta ticaretle uğraşan kurt, 2014-2019 yılları arası Çınarcık Belediye Başkanı olarak görev yaptı. 2019 yerel seçimlerinde az bir farkla Çınarcık Belediye Başkanlığı’nı kaybeden Kurt, CHP tarafından tekrar Çınarcık Belediye Başkan Adayı gösterildi.

Subaşı Belediye Başkan Adayı Turan Canbay Kimdir?

yalova-chp-ciftlikkoy-altinova-subasi-armutlu-termal-taskopru-esekoy-koru-cinarcik-kadikoy-belediye-baskan-aday-aciklama (2)

1969 yılında Burdur’da dünyaya geldi. Öğrenim hayatını Burdur’da tamamladı. Teknik Lise mezunudur. Gençlik yıllarında profesyonel olarak futbol oynamıştır ve vatani görevini Antalya’da tamamladı. 1997 yılından 2019 yılına kadar Akkim A.Ş.’ de ara yönetici olarak çalıştı. 2009-2014 yılları arasında Subaşı Belediye Meclis Üyesi olarak görev yaptı. 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Subaşı Belediye Başkan Adayı olarak gösterildi. Seçim sonucunda Subaşı Belediye Başkanı oldu. Turan Canbay, Cumhuriyet Halk Partisi tarafından 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimler için tekrar Belediye Başkan Adayı olarak gösterildi. Subaşıspor Kulübü ve Kuzey Kafkas Kültür Derneği üyesidir. Evli, bir erkek, bir kız evlat sahibidir. İdarecilik, ilk yardım, itfaiyecilik ve yangın, ekranlı araç kullanım, iş sağlığı ve güvenliği, çevre, genel işletme, yöneticilik eğitimleri alıp sertifikalarına sahip olmuştur.

Kaytazdere Belediye Başkan Adayı Doğan Çitil Kimdir?

yalova-chp-ciftlikkoy-altinova-subasi-armutlu-termal-taskopru-esekoy-koru-cinarcik-kadikoy-belediye-baskan-aday-aciklama (12)
Kaytazdere Belediye Başkan Adayı Doğan Çitil, 1976 yılında İzmit’te doğdu. İlk ve orta öğretimini İzmit’te tamamladı ve lise eğitimini Karamürsel’de bitirdi. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’ne devam ediyor. İş hayatına Kaytazdere Belediyesi’nde başladı ve burada Su İşleri Sorumlusu, Emlak Tahakkuk Sorumlusu olarak çalıştı. Doğan Kafe Kıraathanesi İşletmeciliği yapan Çitil, bir dönem Kaytazdere Belediye Spor Kulübü Başkanlığı görevini üstlendi. Evli ve 2 çocuk sahibi Çitil, CHP’den Kaytazdere Belediye Başkan Adayı olarak gösterildi.

Taşköprü Belediye Başkanı Adayı Ümit Korkmaz Kimdir?

yalova-chp-ciftlikkoy-altinova-subasi-armutlu-termal-taskopru-esekoy-koru-cinarcik-kadikoy-belediye-baskan-aday-aciklama (11)
Ümit Korkmaz 1979 Yalova doğumlu. İlk ve orta öğretimini Taşköprü İlköğretim Okulu’nda tamamladı. Liseyi Aksa Çok Programlı Meslek Lisesi’nde okudu. 2001-2023 yılları arasında Aksa Akrilik Kimya A.Ş çatısı altında çalıştı ve Temmuz 2023’te emekli oldu. Halen aynı şirkette görev alıyor. 2014-2019 yılları arasında Taşköprü Beldesi CHP Meclis Üyeliği yaptı. 2019 yılından beri CHP Meclis Üyeliği’ne devam ediyor. Bu dönemler içerisinde Belediye Başkan Vekilliği, Belediye Meclis Grup Sözcüsü, Belediye Encümeni, İmar Komisyonu, Plan Bütçe Komisyonu ve diğer İhtisas Komisyonlarında görev aldı. Evli ve 2 çocuk babası olan Korkmaz, CHP’den Taşköprü Belediye Başkanlığı için aday gösterildi.

Teşvikiye Belediye Başkanı Adayı Akın Büyükturan Kimdir?

yalova-chp-ciftlikkoy-altinova-subasi-armutlu-termal-taskopru-esekoy-koru-cinarcik-kadikoy-belediye-baskan-aday-aciklama (7)
1987 Yalova’da doğumlu olan Akın Büyükturan ilk ve orta öğretimini Teşvikiye’de tamamladı. Evli ve iki kız çocuğu babası. Teşvikiye’de ikamet eden Büyükturan, Teşvikiye Delmece Yaylası’nda Etmangal İşletmeciliği yapıyor ve ayrıca ailesiyle birlikte çiftçilik ve orman işleri ile ilgileniyor. Büyükturan, CHP’den Teşvikiye Belediye Başkanı Adayı olarak gösterildi. 

Esenköy Belediye Başkanı Adayı Özay Biber Kimdir?

yalova-chp-ciftlikkoy-altinova-subasi-armutlu-termal-taskopru-esekoy-koru-cinarcik-kadikoy-belediye-baskan-aday-aciklama (10)
Özay Biber 1962 İstanbul doğumlu, evli ve 1 çocuk annesi. Geçmişte Çınarcık CHP Kadın Kolları’nda görev alan Biber aktif olarak Çınarcık’taki bir okulda kantin işletmeciliği yapıyor. Ekonomiyi yakından takip ettiğini belirten Biber, CHP Esenköy Belediye Başkanı Adayı olarak gösterildi.

Koru Belediye Başkanı Adayı Kamil Yaman Kimdir?

yalova-chp-ciftlikkoy-altinova-subasi-armutlu-termal-taskopru-esekoy-koru-cinarcik-kadikoy-belediye-baskan-aday-aciklama (9)
1962 doğumlu olan Kamil Yaman, seracılıkla uğraşıyor. Evli ve 2 çocuk sahibi. 2009 yılından itibaren Koru Belediye Başkanlığı görevini yürüten Yaman, 4. Dönemi için CHP’den Koru Belediye Başkanlığı için tekrar aday gösterildi. 

Kadıköy Belediye Başkan Adayı Yılmaz Tavşan Kimdir?

yalova-chp-ciftlikkoy-altinova-subasi-armutlu-termal-taskopru-esekoy-koru-cinarcik-kadikoy-belediye-baskan-aday-aciklama (5)

Yıllardır Kadıköy’e hizmet eden bir aileden geliyor. 1946-1950 yılları arası Kadıköy Muhtarlığı yapan Harun Tavşan’ın torunu. Babası Rafet Tavşan 1989-1992 yılları arasında Kadıköy Muhtarlığı yaptı. Kadıköy’ün muhtarlıktan Belediyeye dönüşümünde büyük çaba harcadı. İlk ve Orta öğrenimini Kadıköy İlköğretim Okulu’nda, Lise öğrenimini Yalova Lisesi'nde tamamladı. 20 yılı aşan bir süredir tarımla iç içe… 21 yıldır baba mesleği olan örtü altı kesme çiçekçilik işini yürütüyor. Tarımın yanında şehir içi minibüs hat işletmeciliği yapıyor. 2015 yılından itibaren Kadıköy Spor Kulübü yönetiminde aktif olarak yer aldı. Kadıköy Spor’da Başkan Yardımcılığı görevini sürdürüyor. Yalova Amatör Kulüpler Federasyonu'nda yöneticilik yapıyor. Evli; eşi de kesme çiçek işine emek veriyor. Lise eğitimine devam eden bir kızı, ortaöğretime devam eden bir kız ve bir erkek evladı var.

Haber/Göktuğ Doğukan Yüksel

Editör: Arda Yavuz