Yalova Valisi Kaya, Türkiye’nin En Büyük Kariyer Programında Gençlerle Buluştu Yalova Valisi Kaya, Türkiye’nin En Büyük Kariyer Programında Gençlerle Buluştu

yalova-yakup-kocal-bilgin-yeni-kitap-sehri-yeniden-kurmak (2) Yazar Koçal paylaşımında, “Belediye başkanlığını yürütürken olmazsa olmaz olan pergelin sabit ayağı anlamındaki uzun vadeli ana hedefin varlığıdır. Hedef, yöneteceğin şehrin geleceğine yönelik bir tasavvurdur. Onun da iki ön şartı vardır; mevcudun bilgisine ve ulusal ile küresel gidişata vakıf olmak. Yakın gelecekte küresel bağlamda bir şehrin nasıl şekilleneceğine, 'Şehri Yeniden Kurmak' adlı çalışmamın içinde yer verdim. Ben yazdım ama okuyan olur mu bilmem! Arzu edenler kitabı Yalova Kitapevi'nden veya internet üzerinden temin edebilir” ifadelerini kullandı.
‘Türk Fikir Sistemi: Gönül Ontolojisiyle Şehri Yeniden Kurmak’ hakkında
Neoliberalizmin ideolojisi, ırk, renk, inanç veya etnik köken üzerinden kavga çıkarmak ve ideolojisiz bir dünya yaratmaktı. Başardılar. Böylece birlikte direnme imkânı kalmayan insanlık tüketim girdabında sömürü çarkını döndürmeye mahkûm oldu. Özgürlük için çare kapitalizmi aşacak yeni bir modeli yani tüm insanlığın birliğini ve dayanışmasını sağlayacak yeni bir ideolojiyi oluşturmak değil mi? “Şehri Yeniden Kurmak” geleceğe atılan bir işaret fişeği, durgun suya atılan bir taş, belki de Türk’ün Fikir Sistemi için göle çalınan bir maya… Cemil Meriç’in “her telkine açık, tembel ve serseri bir tecessüs…” olarak tanımladığı okumuşumuz, durgun bir su gibi. İhtiyacımız durgunluk değil berraklık. Su bulanmadan berraklaşır mı? Benimkisi sadece bir cesaret. Attığım taş; bulandırsın yeter! Cesaret veren üstadın sözüydü: ”Aydınlarımızın havsalaya sığmayan gafletlerine son verecek her teşebbüs kıymetli…” Töreye uyan Türk’tür, tarifiyle yola çıktım. Gönül ontolojisi kabulüyle harekete geçtim. Birliktelik, verimlilik ve özgürlük üç ilkem oldu. İlkelerin ışığında ve zamanın ruhuna uygun beş projeyi de Türk Fikir Sistemi’nin uygulamaları olarak detaylandırdım. Çıkış noktası kendi hikâyem. Kızılelma’yı güncellemek umuduyla yazdım, çünkü artık Türk milleti için, ama’sız, fakat’sız, vakit geçirmeden, ne pahasına olursa olsun hep bir’likte Yunus’un nefesiyle kavgasız adil bir dünyanın yani ‘Daimi Barış’ın sesi olmak gerektiğine inanıyorum.

Editör: Arda Yavuz