Kent Müzesi yarın açılıyor

Yalova'nın kimlik binalarından birisi olarak tasarlanan ve ilin tarihini interaktif olarak sergilemeyi amaçlayan Yalova Kent Müzesi, 15 Mayıs 2013 Çarşamba günü saat 15.00’da düzenlenecek törenle hizmete girecek.

Kent Müzesi yarın açılıyor
Kent Müzesi'nde, Yalova'nın tarihini, ekonomik ve sosyal yapısını anlatan objeler, resim ile sesli ve görsel materyaller yer alıyor. 3 katlı müzenin giriş katında kentimize yön veren kişi ve olayların fotoğraflarla anlatımının yer aldığı panolar bulunuyor. Yine bu katta, Atatürk'ün Yalova'da bulunduğu dönemlerde kaldığı ve bir dalını kesmemek adına tren rayları üzerinde kaydırdığı Yürüyen Köşkü'nün de bir maketi bulunuyor.

Duvarlarda bulunan ekranlarda görsel anlamda ilin genel yapısına yönelik bilgiler veriliyor. Binanın bodrum katı; Yalova ile özdeşleşen Termal ilçesinin anlatıldığı bir hamam, Osmanlı Parkı'ndaki Çiçek Halı ve Sugören Köyü'nde sürdürülen İpek Halıcılığı'nı simgeleyen maketlerle renklendirildi. Binanın en üst katında ise Yalova'da ki yöresel kıyafetlerle bezeli insan maketleri bulunuyor.

YORUM EKLE

banner137

banner138