Yakup Koçal’dan imza günü

Önceki dönem Yalova Belediye Başkanlarından Yakup Koçal, son kitabı Bütüncül Tarih’i imza günüyle tanıttı. 2014 yerel seçimlerinin ardından arka arkaya kitaplar çıkartarak yazarlık alanında da becerisini gösteren Yakup Koçal, son kitabı Bütüncül Tarih için imza günü düzenledi.

Yakup Koçal’dan imza günü

Milli Mücadele Dönemi Yalova’sını anlatan ve tarih felsefesi de barındıran kitap için Yalova Kitabevi’nde imza günü düzenleyen Koçal’ı eşi Suna Koçal ve kitabın önsözünü yazan Profesör Ahmet Taşağıl da yalnız bırakmadı. Koçal, imza gününe katılanların kitaplarını tek tek imzaladı. Koçal; Mansur, Son Müfreze, Dava ve Pusat’ın ardından beşinci kitabı ‘Bütüncül Tarih’ isimli kitabını okuyucusuyla buluşturdu.

‘Bütüncül Tarih’ kitabının diğer kitaplarından farklı olduğunu söyleyen Koçal, “İlk dört kitabım romandı, ‘Son Bütüncül’ isimli kitabım bir tarih kitabı oldu. Kurtuluş Savaşı dönemini anlattığım bir tarih kitabı bu. 1920’den 1922’nin sonuna kadar olan bir süreç. 19 Temmuz Yalova’nın Kurtuluş Günü olarak kutlanır ama ne olmuş 19 Temmuz’da bilinmeyen bir şeydi bu. O dönem anlaşılmıyordu. Sadece o dönemi anlatmadım çünkü Yalova’nın kurtuluş döneminin anlaşılabilmesi için Anadolu’da İstiklal Savaşı’ndaki birtakım olayları ilişkilendirmek gerekiyordu. Olayları birbiriyle ilişkilendirerek, anlaşılabilir şekilde Yalova’nın kurtuluş günü tarihini yazmış oldum” dedi.

Kitap çalışmalarına devam edeceğini belirten Koçal, “Benim bundan sonraki hayatım okumak ve yazmak. Yazdıklarımı Yalova ile ilişkilendiriyorum. Bu zamana kadar şehir romanı tadında gidiyordu. Kafamda birkaç bir şey daha var” diye konuştu.

YORUM EKLE