Çiftlikköy’ün Yapılamayan Sahası Çiftlikköy’ün Yapılamayan Sahası

Yalova Gazetesi, ülkemizin en önemli STK’larından olan Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği’nin Yalova Şubesi Başkanı Leyla Keğaz ile bir araya geldi. Başkan Keğaz, derneklerinin miyonu, yaptıkları çalışmalar ve projeler hakkına bilgi verdi.
“Bu yıl üniversitede okuyan 11 kız öğrenciye burs verdik”
Derneklerinin misyonunu açıklayan Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Yalova Şubesi Başkanı Leyla Keğaz, “Cumhuriyet ve Atatürk ilkelerine bağlı genç kadınlar yetiştirmek. Özellikle üniversitede okuyan kızlarımıza hem burs vermek hem de onların vizyon ve misyonlarını genişletmek istiyoruz. Bir yandan burs veriyoruz ama burs verip göndermiyoruz. Bunun yanında da her türlü projede, etkinliklerle besliyoruz. Kültürel ve sanatsal anlamda kendilerine destek olmaya çalışıyoruz” dedi. Burs verdikleri kız çocukları konusuna açıklık getiren Keğaz, “Bildiğiniz gibi dernekleri bağışlar döndürüyor. Bizim Yalova’da 8 yılımız bitiyor. 73 yıllık bir dernek ama Yalova’da yeniyiz. İlk yıl bur verilemedi ama her yıl farklı sayılarda burs verdik. Bir ara bursiyer öğrenci sayımız 48’e kadar çıktı. Geçtiğimiz yıl 25 öğrenciye burs verdik. Tabi bu burs bedelleri arttıkça daha kaliteli burs vermiş olmak istiyoruz. Bu yıl Yalova Üniversitesi’nde okuyan 11 kız öğrenciye burs verdik” ifadelerini kullandı.
“Değer katmaya çalışıyoruz”
Burs verdikleri kız çocuklarına verdikleri destekten bahseden Keğaz, “Hem kültür ve sanatta hem de meslekleriyle birlikte hayata hazırlama anlamında destek olmaya çalışıyoruz” dedi. Yeni döneme yönelik projeleriniz var mı sorusuna cevap veren Keğaz, “Biz genel merkeze bağlı çalıştığımız için tüzel kişiliğimiz yok. Hem genel merkez bazlı hem de şube olarak yaptığımız farklı farklı etkinlikler var. Mesela CV yazma eğitimi, hukuk bölümüyle ilgili genel merkezimizde veya şubelerde duayen hukukçularımız var. Onlarla eğitimler yapıyoruz. Online eğitimler yapıyoruz, yüz yüze eğitimler yapıyoruz, onlara artı değer katmaya çalışıyoruz”  şeklinde konuştu. Cumhuriyetin 100. yılı ile ilgili projelerinin yetişmeyeceğini, kasım ayında ortaya çıkarmak için çabaladıklarını belirten Keğaz, “Ankara’da 23 ve 24 Ekimde büyük kadınlar buluşması yaptık. Tüm şubelerimiz, üyelerimiz ve bursiyerlerimiz katılamadı ama Anıtkabir’deki resmi törende buluştuk. Ardından genel merkez tarafından resepsiyon ve güzel konukların olduğu bir panel düzenlendi” ifadelerini kullandı.
Muhabir/Duygu Saral
Kameraman/Göktuğ Doğukan Yüksel