Yalova Gazetesi olarak, Yalova'daki servis hizmeti noktasında ilk olarak vatandaşlarımızın düşüncülerini yansıttık. Daha sonra 2 minibüs esnafımızın görüşlerini yayımladık. Son olarak Yalova Minibüsçüler OdaBaşkanı Erhan Baş ile görüşme gerçekleştirdik. Başkan Baş birçok sorumuza yanıt verdi. Görüşmemizin son bölümünü siz değerli takipçilerimizle paylaşıyoruz.

"1 gün çalışmama cezası veriyoruz"

Minibüs hizmeti konusundaki denetim mekanizmalarından bahseden Başkan Baş, "Odamızı arayıp sözlü şikayet edenler oluyor. Bu şikayetler türüne göre de değişiyor. Aracın sabah ve öğlen saatinde gideceği yere gitmediği ile ilgili bir şikayet varsa biz burada araca ceza yazıyoruz, 1 gün çalışmama cezası uyguluyoruz.Tabi aracın içerisindeki bir tartışmayı göremiyoruz. Daha önce bahsettiğim bu kamera zorunluluğunu bu yönden de çok istiyoruz. Tartışmalı konularda 2 taraf yüzyüze gelmek istiyorsa, 2 tarafı da çağırırız ve burada yüz yüze görüştürürüz ya da şoför arkadaşı ararız, konuyla alakalı bilgi alırız. Ona göre kendisine uyarı yapılacaksa uyarı yaparız, daha büyük bir olay varsa bunlar bizi aşıyor ve adli merciler girmek zorunda kalıyor. Daha önce böyle olaylar olduğunda aracın kamerası sayesinde çok böyle olaylar aydınlığa kavuştu" dedi.

"Duraklar sivil araçlar tarafından gasp ediliyor"

Minibüs esnafının şikayetlerinden söz eden Başkan Baş, "Özellikle merkez ve diğer yerlerdeki durakların sivil araçlar tarafından gasp edilmesi... Bununla ilgili birçok girişim yaptık, bir sonuç alamıyoruz. İkinci en büyük sorunumuz Şehit Ömer Faydalı Caddesi'ne batıdan gelen araçların boydan boya kullanması. Orada bizim çok yolcumuz alınıyor. Bununla ilgili yazılı, sözlü ve trafik komisyonu nezninde birçok girişim yaptık. Fakat bizim yaptığımız girişimler birkaç günle sınırlı kalıyor. Birkaç gün polis ve jandarma uygulama yapıyor ama uygulama devamlı olmadığı için üst yoldaki bizim yolcumuzu alma olayı gerçekleşiyor. Esnaf arasında da büyük sıkıntı yaşanıyor. Koperatif arabaları D-4 belgesiyle çalıştığı için bunlar kendi köy, belde, ilçe sınırından çıktıktan sonra sadece ve sadece araçlarındaki yolcuyu merkeze gelirken indirebilirler, başka bir yerde yolcu alamazlar. Aynı şekilde merkezden giden araçlarda kendi bölgelerine giden yolcuyu alabilirler. Örnek veriyorum; Çınarcık arabası, pazar yerinden kalkıp Dörtyol'dan yolcu alıp bu yolcuyu Vega AVM'nin orada indiremez, Çınarcık'ta indirmesi gerekiyor. Veyahut Çınarcık'tan gelirken Vega'nın oradan yolcu alıp Cumhuriyet Caddesi'nde indiremez. Bunları önlediğimiz zaman bizim birçok kayıp kaçağımızın önüne geçmiş olacağız" ifadelerini kullandı.

"Denetimlerin arttırılması bizim esnafımızı çok rahatlatır"

Minibüs esnafının bozuk yollarla ilgili şikayetleri olduğunu dile giren Başkan Baş, "Biz onlardan aldığımız bilgiyi Belediye'nin ya da Özel İdare'nin yetkisinin olduğu yerlerdeki kurumlara bildiriyoruz. Yalova'da altyapı çalışması, doğalgaz çalışması olduğu zaman yolun kapatılıp tekrardan yapılma süreci uzun sürüyor. Bu süreçler uzun sürdüğü için haliyle esnafımız da sıkıntı yaşıyor" şeklinde konuştu ve yetkililere seslenerek, "Şehit Ömer Faydalı Caddesi'ndeki denetimlerin arttırılması bizim esnafımızı çok rahatlatır" dedi.

Muhabir - Kameraman/Göktuğ Doğukan Yüksel

AK Parti’den İlk Aday Adayı Belli Oldu AK Parti’den İlk Aday Adayı Belli Oldu

benzer4benzer2benzer3benzer