Yalova İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birimi Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri tarafından planlanan UMKE 2023 yılı Faaliyet Planı kapsamında, Müdürlük koordinasyonunda Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri, AFAD, sivil toplum kuruluşları, Yalova Belediyesi İtfaiye Ekiplerinin katılımları ile 23-25 Ağustos 2023 tarihleri arasında Yalova Merkez Acil Çağrı Merkezi ve Arama Kurtarma Dernekleri Federasyonu (AKDF) yerleşkesinde ve Armutlu ilçe sınırlarında il tatbikatı icra edilmiştir.

Tatbikatın 1. günü deprem senaryosu gereği 8 arama kurtarma, sivil toplum kuruluşu ve Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri ile birlikte enkaz da arama kurtarma, medikal müdahale ve birlikte çalışma prensipleri çalışması ile Yalova Belediyesi itfaiye ekipleriyle birlikte trafik kazasında olay yeri yönetimi ve triyaj çalışmaları yapıldı.

2. gün senaryo gereği dağda arama sonucu ulaşılan vakaya Medikal kurtarma gerçekleştirilmiş olup dağdan indirme yapılarak hastaneye nakli sağlanırken, 3. gün toplanma ve tatbikat değerlendirmesi yapılarak eğitim sonlandırıldı. Tatbikat alanında UMKE personellerine enkazda çalışma prensipleri, olay yeri yönetimi, triyaj ve travmalı hastaya yaklaşım ile ilgili geliştirme ve beceri eğitimleri verildi.

UMKE'den Gerçekleri Aratmayan Tatbikat!6UMKE'den Gerçekleri Aratmayan Tatbikat!4UMKE'den Gerçekleri Aratmayan Tatbikat!5UMKE'den Gerçekleri Aratmayan Tatbikat!3UMKE'den Gerçekleri Aratmayan Tatbikat!-1

Editör: Rümeysa Şahin