Atlas Dergisi Delmece Yaylası’na dikkat çekti

15 yıldır yayınlanan coğrafya ve keşif dergisi Atlas’ın son sayısında Yalova’nın Delmece Yaylası’nda yaşananlara yer verildi. Atlas, Yusuf Yavuz’un haberine göre, Delmece Yaylası’ndaki uygulama projesinin Yalova Valiliği’ne göre doğa sevgisini artıracağının düşünüldüğünü ancak Yalovalı çevrecilerin yapılanlardan endişe duyduğunu yazdı.

Atlas Dergisi Delmece Yaylası’na dikkat çekti
“Macera olsun diye yaylayı delik deşik ettiler!”

Haber şu şekilde; “Yalova'nın Çınarcık ve Armutlu ilçeleri sınırlarında bulunan Delmece Yaylası devlet eliyle delik deşik edildi. Bölgenin su rezervi olarak gösterilen ve bir çok bitkiye ev sahipliği yapan yayla turizm yatırımına açılacak. Bölgedeki yatırımların da çerçevesini belirleyecek uygulama planının çalışmaları devam ederken, çim kayağından futbol kampına, bungalovdan otoparka kadar bir çok tesisin kurulması gündemde. Vali Esengül Civelek projenin doğa sevgisini arttıracağını öne sürerken, Yalovalı çevreciler ise endişeli.  Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nce  hazırlanan 'Delmece Yaylası Tabiat Parkı Gelişme Planı'nın Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca onaylandığı belirtilirken, uygulama planı çalışmaları ise sürüyor. Yalova Tema Vakfı Gönüllüsü  ve Yalova Platformu Üyesi Mehmet Karaahmetoğlu'nun verdiği bilgilere göre, Delmece Yaylası’nda geçtiğimiz yıl “yaylanın gitgide çoraklaştığı, yaylada su birikmesi olduğu” gerekçesiyle devlet eliyle açılan kanallarla yaylada ilkbaharda toplanan suların tahliye edildiği belirtiliyor. Ancak bölgenin yüzlerce yıldır sulak alan olma özelliği taşıdığının kanıtı olarak gösterilen 'Göl Soğanı'  (Leucojum aestium)  bitkisi, bu tahribattan fazlasıyla nasibini alırken bölge ayrıca çok sayıda endemik bitki türüne de ev sahipliği yapıyor.

Delmece Yaylası Delik Deşik Edildi

Delmece Yaylasını delik deşik eden kanalların yeterince araştırma yapılmadan açıldığını öne süren Karaahmetoğlu, göl soğanının yanı sıra orkide, sarıçiğdem ve sonbahar çiğdemi gibi bitki türlerini barındıran bölgede açılan drenaj kanalların ekolojik yapıyı derinden etkileyeceği uyarısında bulunuyor. Açılan kanallar nedeniyle yok edilen derelerdeki balıkların da yok edildiğine işaret eden Karaahmetoğlu, Delmece Yaylasının adeta bir hafriyat alanına dönüştüğünü belirterek, "üstü toprak yığınlarıyla örtülen bitkiler ölüyor. Yığınlar dağıtılıp yüzeye serilirse daha fazla zarar verilmiş olacak. Suyu çekilen yaylada yeşil görüntüsü maalesef eski fotoğraflarda kaldı" dedi.

Temiz Su İçin Tek Bir Ağaç Bile Çok Önemli

Armutlu yarımadasının çatısında bulunan yaylaların, yüzey suyunun toprağa karışmasına yardım ederek yer altı sularını beslediğine değinen Karaahmetoğlu, özellikle Karlık Yaylası'nın kışın tamamen su altında kalarak bir göl manzarası oluşturduğunu dile getirdi. Delmece Yaylasının da bir bölümünün bir buçuk yıl öncesine kadar eriyen kar sularının altında kaldığı bilgisini veren Karaahmetoğlu, "Esenköy’den Teşvikiye’ye hatta Ortaburun’a kadar kadar uzanan bölgedeki su kaynakları buradaki derelerden ve oranlardan besleniyor. Yalova ve çevresinin 30- 40 yıl sonra ihtiyaç duyacağı temiz ve kullanılabilir su miktarı düşünülürse ormanlarınızdaki tek bir ağacın ve her bir su gözesinin önemi çok daha iyi anlaşılır" diye konuştu. 

Öte yandan Yalova Valisi Esengül Civelek, AKP Yalova Milletvekili Temel Coşkun ve yetkililerle birlikte Delmece Yaylasına bir inceleme gezisi düzenledi. Vali Civelek, bölgede uygulamaya konulacak projede, bungalov konaklama tesisi, günübirlik kullanım alanı, çadırlı kamp alanı ve tur güzergahı ile gözetleme kulelerinin yer alacağını belirtirken ayrıca giriş kontrol noktası, tanıtım birimi ve otopark yapılmasının planlandığını dile getirdi. Yalova'nın eko turizmine kazandırılması planlanan projenin, vatandaşları stresli kent yaşamında uzaklaştırarak doğa ile baş başa, hoşça vakit geçirerek dinlenme ve macera ihtiyaçlarını karşılayacağını dile getiren Vali Civelek, bu kapsamda çevre köylerde yaşayanlara ekoturizm eğitimi verilerek çevre bilincinin oluşturulacağını söyledi.

Vali Civelek, doğa sevgisini arttıracağını öne sürdüğü projenin, yöre insanına istihdam yaratarak aile bütçelerine katkı sağlayacağını, bölgesel kalkınmaya ve kentin sosyo-ekonomik-kültürel gelişimine hizmet edeceği görüşünü savundu. Tamamı 2B statüsünde bulunan ve 400 dönümlük alana yayılan Delmece Yaylası'nda halen 60 ahşap, 20 de kagir yapı bulunduğu belirtilirken bölgede uygulanacak projenin risk altındaki ekolojik yapıyı büyük ölçüde tahrip edeceğinden endişe ediliyor. 
YORUM EKLE

banner137

banner138