Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından çekilen kura sonucunda, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde partilerin birleşik oy pusulalarındaki yerleri belli oldu. Kurada AK Parti 1’inci, CHP 18’inci, MHP 31’inci, İYİ Parti ise 2’inci sırada yer aldı.  

Yüksek Seçim Kurumu (YSK) tarafından ilan edilen seçim takvimi işlemeye devam ediyor. Takvime göre seçime katılacak siyasi partilerin ve belediye başkan adaylarının birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için parti temsilcilerinin katılımıyla YSK Başkanlığında kura çekildi.

Taşköprü’de Ümit Korkmaz Rüzgarı Taşköprü’de Ümit Korkmaz Rüzgarı

En üstünde "Siyasi Partiler", bağımsız adaylar varsa "Siyasi Partiler ve Bağımsız Adaylar" ibaresi yer alacak belediye başkanı seçiminde kullanılacak birleşik oy pusulalarının kura sonucuna göre de pusulada soldan sağa partiler ile adaylarının ad ve soyadları sıralanacak.

ysk-yuksek-secim-kurulu-oy-pusulasi-parti (2)Kura çekimi öncesinde bir konuşma gerçekleştiren YSK Başkanı Ahmet Yener, YSK’nin 2 Ocak 2024 tarihli ve 2024’e 1 sayılı kanunla seçime katılma yeterliliğine sahip 36 siyasi partinin ilan edildiğini hatırlatarak, “Seçim takviminde işleyen süreç içerisinde Yenilik Partisi, Mahalli İdareler Genel Seçimlerine katılmayacağını belirttiğinden kura çekimine 35 siyasi partimiz katılacaktır. Yine devam eden süreç içerisinde seçime katılan siyasi partilerimizden Büyük Türkiye Partisi ismini Ocak Partisi olarak değiştirdiğinden kura çekimine bu isimle katılacaktır” şeklinde konuştu.

Yener, 31 Mart günü yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimleri’ne katılma hakkına sahip siyasi partilerimiz alfabetik sıralamaya göre sıraladıktan sonra ise kura çekimine başlandı. Çekilen kura sonucunda birleşik oy pusulasındaki sıralama şu şekilde:

1   Adalet ve Kalkınma Partisi  (AK Parti)
2   İYİ Parti
3   Sol Parti
4   Büyük Birlik Partisi (BBP)
5   Memleket Partisi
6   Anavatan Partisi  (ANAP)
7   Demokratik Sol Parti (DSP)
8   Yeniden Refah Partisi
9   Halkların Demokrasi ve Eşitlik Partisi (DEM Partisi)
10   Türkiye Komünist Partisi (TKP)
11   Anadolu Birliği Partisi
12   Zafer Partisi
13   Halkın Kurtuluş Partisi (HKP)
14   Türkiye Komünist Hareketi
15   Bağımsız Türkiye Partisi (BTP)
16   Gelecek Partisi
17   Yeni Türkiye Partisi
18   Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)
19   Emek Partisi (EMEP)
20   Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR)
21   Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR)
22   Ocak Partisi
23   Adalet Birlik Partisi
24   Demokrat Parti
25   Güç Birliği Partisi
26   Millet Partisi
27   Milli Yol Partisi
28   Adalet Partisi
29   Genç Parti
30   Aydınlık Demokrasi Partisi (ADP)
31   Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)
32   Türkiye İşçi Partisi (TİP)
33   Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi)
34   Saadet Partisi (SP)
35   Vatan Partisi

Kuraya 36 seçime katılma yeterliliğine sahip 36 partiden biri olan Yenilik Partisi ise daha önce YSK'ye Mahalli İdareler Genel Seçimleri'ne katılmayacağını bildirdiği için kurada çekiminde yer almadı.

ysk-yuksek-secim-kurulu-oy-pusulasi-parti (4)"Bu sıranın önemi yok, vatandaşın gönlündeki sıra çok daha önemli"

Yüksek Seçim Kurulu AK Parti Genel Temsilcisi Recep Özel, AK Parti’nin 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimlerindeki pusula sırasına ilişkin,  “Genel seçimlerde kurayı Cumhur İttifakı adına Fethi Bey çekmişti. Onunla, bu tekerrür etti. Bilemiyoruz, herkesin gözü önünde şeffaf bir şekilde sıramız gelince çektik ve 1 çıktı. Tabii ki birinci sırada olmak güzel bir şey. Her zaman için AK Parti birinci sırada. Burada oy pusulasında da birinci sırada olmak bizim için önemli. Daha önemlisi de vatandaşın gönlünde, kalbinde sandığın başına gittiği zaman sizin ambleminizin altına oy vermesi. Bu sıranın önemi yok, vatandaşın gönlündeki sıra çok daha önemli.”

Kaynak: Kemal Diri - Muhammed Musab Gümüşer - Gazi Taş / ANKARA (İHA)