Yalova GSB Gençlik Yaz Okulu, 1 Temmuz'da Kapılarını Açıyor Yalova GSB Gençlik Yaz Okulu, 1 Temmuz'da Kapılarını Açıyor

Atatürk’ün Samsun’a çıkıp kurtuluş mücadelesine başladığı tarih olan 19 Mayıs 1919 ülkemizde Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanıyor. 105. Yıldönümü kapsamında ise Yalova’daki önemli isimlerden kutlama mesajları gelmeye devam ediyor. Bunlara Yalova İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe de katıldı.
“Bu meşale kurtuluşu dalga dalga yaydı”
19 Mayıs 1919’da Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a ayak basarak kurtuluş meşalesini yaktığını hatırlatan Müdür Akmeşe, “105. yılında coşku ve gururla kutladığımız bugün, hiçbir zaman boyunduruk altına girmemiş Türk milletinin bağımsızlığa düşkünlüğünün göstergesi ve Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuna öncülük eden Kurtuluş Savaşı'nın kıvılcımının tarihidir. Milli Mücadelenin simgesi Samsun'da ilk ateşi yakılan bu meşale, tarihin akışına yön vererek Türk milletinin de dönüm noktası oldu. Milletimiz bu meşale ile büyük bir yangın olup tüm yurda kurtuluşu dalga dalga yaydı. Ülkenin dört bir yanında halkımız bir oldu ve haklı mücadelesini kazandı” dedi.
“Geleceğe olan adımlar sizlerle atılacak”
Gençlere seslenen Müdür Akmeşe, “Cumhuriyetin ışığında milli birlik ruhunu taşıyan, kendini en iyi şekilde eğitmiş, değerlerine bağlı olan sizlerin Türkiye Cumhuriyetini daha aydınlık yarınlara taşıyacağınıza inanıyorum. Atatürk'ün Gençliğe Hitabe ile "Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir." diyerek seslendiği sizler, bunu aklınızdan çıkarmadan içinizdeki inançla hayattaki hedeflerinize ilerleyin. Bu ülke, geleceğe adımlarını sizlerle atacak. Bayrağımız, ulusal ve uluslararası alanda sizler sayesinde gururla dalgalanmaya devam edecek. Bu meşaleyi sizden sonrakilere taşımak, bu vatanın birer evladı olarak sizin göreviniz olacak. Bunun daima bilincinde olacağınıza inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bağımsızlığımızı borçlu olduğumuz tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, kahraman gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Işıl ışıl ve güzel hayatlarınız olması dileğimle hepinizin bayramını kutluyor, birlik ve beraberlik içinde nice bayramlar diliyorum” ifadelerine yer verdi. 
Haber/Göktuğ Doğukan Yüksel

Editör: Arda Yavuz