“Büyük Taarruz Zaferi’nin 101. yıldönümünde bu aziz vatanı bizlere miras bırakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyorum” diye mesajına başlayan Başkan Tutuk, sözlerine şöyle devam etti.

“30 Ağustos, sadece bir ulusun destansı direnişi değil dünya tarihinin de dönüm noktalarındandır.  Aziz milletimiz hiçbir zaman esareti kabul etmemiş, bu uğurda canı pahasına mücadele etmiş, tarih boyunca kahramanlık destanları yazmıştır. Bu zafer, aziz milletimizin ve kahraman ordumuzun ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ diyerek canından aziz bildiği vatan topraklarını koruma kararlılığının en büyük göstergesidir. Milletimizin esaret altında kalmamak için kazandığı zaferle sadece düşman mağlup edilmemiş, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin de temelleri atılmıştır. Milletimiz, her aşaması eşsiz vatanseverlik ve kahramanlık destanlarıyla dolu olan milli mücadele sonucunda kazandığı bağımsızlığını ilelebet koruyacaktır. Ne mutlu bizlere ki Malazgirt Zaferi’nin 952. yıl coşkusunun hemen ardından 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlamanın da haklı gururunu aynı ay içerisinde Türk Milleti olarak yaşamaktayız.

Tüm bu duygu ve düşüncelerle Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu zaferi bize armağan eden İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, vatanın bölünmez bütünlüğü için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla yad ediyorum.”

Editör: Rümeysa Şahin