Radyo Gözde’de Kutsi Akay’ın konuğu olan başarılı sporcu ve antrenörü Murat Gençtürk kendisine yönetilen soruları yanıtlarken, kazanılan Dünya Şampiyonluğu’nun bilinmeyen yönlerini Yalovalılarla paylaştı.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da gerçekleştirilen Dünya Güreş Şampiyonası’nda 68 kiloda altın madalya kazanan Çiftlikköy Belediyespor’dan Buse Tosun hedefini Olimpiyat madalyası olarak belirledi.

“Dünya Şampiyonası’nın benim için çok önemliydi”

Çiftlikköy Belediyespor’un Milli yıldızı Buse Tosun Çavuşoğlu, “Bu dünya şampiyonasının benim açımdan çok önemli bir önemi vardı. Zira bu Olimpiyat kotasını veren bir şampiyona. O nedenle de bunun tedirginliği ve gerginliği yoktu dersem yalan olur. Dolayısıyla oraya gelen her sporcu da bu hedefe kilitlenmiş olarak gelmişti. Ama ben de bu dünya şampiyonluğunu ve olimpiyat kotasını çok istiyordum. Tüm maçlarıma da bu hırsla çıktım. Olimpiyat kotasını final maçı öncesi almıştım. O yönden stresim azalmıştı. Ama artık beni Dünya ikinciliği de tatmin etmeyecekti. Bu inançla mindere çıktık. Finalde karşılaştığım Moğol güreşçi de güçlü ve dereceli bir sporcuydu. Oldukça güçlü bir karşılaşma oldu. Ama Allah Dünya Şampiyonluğunu bize nasip etti. Elbette Olimpiyatlara son Dünya Şampiyonu olarak gidecek olmak da çok ayrı bir gurur olacak benim için. Olimpiyatlarda da tanıdığım çoğu ile güreştiğim rakipler olacak. 16 kişi yer alıyor grubumda. Ben orada da ezici galibiyetler alacak ve olimpiyat Şampiyonluğunu ülkeme getireceğime inanıyorum” dedi.

“Daha zor bir şampiyona bekliyordum”
Zor bir şampiyona beklediğini ancak her şeyin çok kolay olduğunu ifade eden Dünya Şampiyonu Çavuşoğlu, “Olimpiyatlar Dünyanın en büyük organizasyonu dolayısıyla bu dünya şampiyonası da Olimpiyat öncesindeki son ve zor dünya şampiyonası olacaktı. Bun bende katılan tüm sporcular da biliyordu. O nedenle ben bu şampiyonanın zor olacağını biliyordum. Uzun süredir de 68 kiloda güreşmemiştim. 72 kiloda yarışıyordum. O nedenle önceliğim olimpiyat kotasını kazanmaktı. Ama kendimi dışarı çıkardığımda tüm rakiplerime ezici bir üstünlük sağladığımı gördüm. Elbette ben çok daha zor olacağını düşünüyordum. Gerek olimpiyat kotası ve gerekse dünya şampiyonluğunu bu kadar kolay elde edeceğimi düşünmüyordum” diye konuştu.

“17 yılın karşılığını aldım”

Tavşanlı Gol Oldu Yağdı! Tavşanlı Gol Oldu Yağdı!

17 yılın emeğinin karşılığını aldığını dile getiren Buse Tosun Çavuşoğlu, “Dünya Şampiyonu olduğumda hissettiğim mutluluğu anlatmak için bir örnek yok. O duygu yaşadığım en muhteşem duygulardan birisi. Türk bayrağı ile minderde zafer turu atmak rüyamı yaşamaktı. 17 senelik emeğin karşılığını orada almak muhteşem bir duygu. Yılın 10 ayı kamplarda geçiyor. Sakatlanıyoruz. Operasyonlar geçiriyoruz. Bütün bunlar o şampiyonluğu elde etmek için. O nedenle Dünya Şampiyonluğu esnasında yaşadığım duygu yoğunluğunu kelimelere sığdırmam pek de mümkün değil. Bayrağımızı göndere çektirip İstiklal Marşı’nı okurken göz yaşlarıma da hakim olamadım” şeklinde konuştu.

“Hedef Olimpiyatlar”

Dünya şampiyonasının geride kaldığını şimdi 2024 Paris Olimpiyat Oyunları için çalışmalara start verdiğini açıklayan Çavuşoğlu, “Olimpiyatlara 10 ay gibi bir süre kaldı. Profesyonel bir sporcu için bu süre çok da uzun bir süre değil. O nedenle vakit kaybetmeden çalışmalara devam etmek zorundayız. Dünya şampiyonasından döneli çok az bir süre olmasına rağmen idmanlara başladık bile. Günde çift idmanla Olimpiyat hazırlıklarımıza başladık. Ardından Milli Takım kampı başlayacak. Performans düşüklüğü yaşama lüksüm yok. Hedefim Olimpiyat Şampiyonu olmak ve bunun için de çalışmalarımıza hızla başladık” diyerek sözlerini tamamladı.

olimpiyat-yalova-spor-gures-buse-tosun-cavusoglu (4)olimpiyat-yalova-spor-gures-buse-tosun-cavusoglu (5)olimpiyat-yalova-spor-gures-buse-tosun-cavusoglu (2)olimpiyat-yalova-spor-gures-buse-tosun-cavusoglu (1)