Çanakkale şehitlerimizi rahmetle, minnetle ve dualarla yad ettik. 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 109. Yıldönümü dolayısıyla 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında tören düzenlendi. Yalova Valiliği, Yalova Garnizon Komutanlığı, Yalova Belediye Başkanlığı, Türkiye Harp Malulû Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği ile Yalova Muharip Gaziler Derneği çelenklerinin Atatürk Anıtına sunumu gerçekleştirildi.

Yalova Canakkale Zaferi Anma Toren Sehit Dua Karanfil Sergi (7)

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Türkiye Harp Malulû Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Özcan İla konuşma gerçekleştirdi. İla, “18 Mart Çanakkale Zaferi küllerinden yeniden doğan bir milletin miladı, tarihimizin bir dönüm noktasıdır. Ezelden beridir hür yaşamış milletimizin Çanakkale'de gösterdiği olağanüstü mücadele, 'Çanakkale Geçilmez’ Ölürsem Şehit Kalırsam Gazi sözünü ve inancını hafızalara kazımıştır. Bin yıllık tarihimizin her anına damga vuran istiklal ve istikbalimiz konusundaki kararlılığımızın, iman gücünün, çok büyük fedakârlıklarla bir kez daha teyit edildiği Çanakkale zaferi azmin ve imanın teknolojiye karşı galip geldiği, tarihte eşine çok az rastlanan kahramanlık destanlarındandır. Çanakkale'de sergilenen kahramanlık, sadece askeri bir başarı değil, aynı zamanda bir milletin birlik ve beraberlik ruhunun en zor anlarda ne kadar güçlü olduğunu gösteren bir örnektir. Türk tarihinin en şanlı zaferlerinden biri olan Çanakkale Zaferinin 109'ncu yıldönümü, Çanakkale Zaferi'nin anıldığı ve vatan uğruna canlarını feda eden kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yad ettiğimiz bir gündür. Bu toprakları bize vatan kılan, göğsünü siper eden, vatanımızın ve milletimizin istiklali ülkemizin bölünmez bütünlüğü uğruna canlarını seve seve vererek şehitlik mertebesine ulaşan kahraman askerlerimizi, Ülkemizin esenliği milletimizin can ve mal güvenliği için canlarını feda eden emniyet mensubu şehitlerimizi, Hak ve menfaatlerimizi koruma uğruna görev yaparken çeşitli ülkelerde hain saldırılara maruz kalan dışişleri bakanlığı mensubu şehitlerimizi, Yurdumuzun en ücra köşelerinde cefakâr ve fedakârca görev yaparken şehit edilen öğretmenlerimizi, ellerinde bayrak yüreklerinde imanla savunmasız bir şekilde vatanımıza göz diken hainleri durdurmak için hayatını feda eden 15 Temmuz demokrasi şehitlerimizi ve vatan uğruna canlarını hiçe sayan bütün kahraman şehitlerimizi minnet ve şükran duygularımızla yad ediyoruz.

Yalova Canakkale Zaferi Anma Toren Sehit Dua Karanfil Sergi (4)

Vali Kaya: Yalova Yüzde 60’ı Orman Olan Bir İl Vali Kaya: Yalova Yüzde 60’ı Orman Olan Bir İl

Onların kahramanlığı, sadece geçmişin bir hikâyesi değil; aynı zamanda geleceğimize ışık tutan bir mirastır. Türk milletinin ölümsüzlüğünü bir kez daha dünyaya haykırmak bizler için bir vatan borcudur. Şehitlerimizin hatırasına olan bu minnet borcumuzu, vatanımıza ve bayrağımıza daha çok sahip çıkarak ödeyebiliriz. Bizler millet olma bilinciyle, en güç koşullarda bile 'Çanakkale Geçilmez' dedirten sağlam bir bilinç ve ruhun mirasçılarıyız. Bize bırakılan bu mirasa sahip çıkarak, geleceğimize daha emin adımlarla yürüyecek, millet olma Şuurumuzu her dam canlı tutacak ve yücelteceğiz. Vatanımız bayrağımız ezanımız ve demokrasimiz uğruna toprağa düşen kahraman şehitlerimiz sizleri bizden ayıran ecel kalplerimizi asla ve asla ayıramayacaktır. Kutsal emanetiniz olan vatanımız, ilelebet hür ve özgür kalacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz. Vatan uğruna can alıp can verenlerin şerefine. Vatan Sağ olsun vatan sağ olsun” dedi.

Türkiye Harp Malulû Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Özcan İla’nın konuşmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Öğretmen Üsteğmen Sedef Küçüdoğan yaptı. Yalova Güzel Sanatlar Lisesi Nilay Gezgin’in şiir okumasının ardından tören sona erdi.

Yalova Canakkale Zaferi Anma Toren Sehit Dua Karanfil Sergi (9)Sergi açıldı şehitliklerimiz ziyaret edildi

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 109. Yıldönümü dolayısıyla 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törenin ardından Yalova protokolü Kent Müzesinde ‘Çanakkale Geçilmez’ sergisinin açılışını gerçekleştirdi. Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya ve beraberindeki protokol üyeleri sergiye ilişkin yetkililerden bilgi aldı. Sergi açılışı sonrasında Yalova Şehitliği ve Polis Şehitliğinde tören düzenlendi. Saygı duruşu ve saygı atışının ardından Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya tarafından şehitlik defteri imzalandı. Aziz şehitlerimizin kabirlerine karanfil bırakıldı ve ardından İl Müftüsü İlyas Yılmaztürk tarafından dua okundu. Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya ve protokol üyeleri Yalova Polis Şehitliğini de ziyaret ederek şehitlerimizin kabirlerine karanfil bıraktı ve okunan duanın ardından tören sona erdi. 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 109. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında Türkiye Harp Malulû Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneğine ziyaret gerçekleştirildi.

Yalova Canakkale Zaferi Anma Toren Sehit Dua Karanfil Sergi (10)Anma programı RDKM’de devam etti

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 109. Yıldönümü dolayısıyla RDKM’de de Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğü öncülüğünde Yalova Güzel Sanatlar Lisesi tarafından tören düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar yapıldı. Ödül töreninin ardından Yalova Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından tiyatral gösteri gerçekleştirildi ve 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 109. Yıldönümü etkinlikleri sona erdi.

Yalova Canakkale Zaferi Anma Toren Sehit Dua Karanfil Sergi (12)

Yalova Canakkale Zaferi Anma Toren Sehit Dua Karanfil Sergi (11)

Yalova Canakkale Zaferi Anma Toren Sehit Dua Karanfil Sergi (8)

Yalova Canakkale Zaferi Anma Toren Sehit Dua Karanfil Sergi (6)

Yalova Canakkale Zaferi Anma Toren Sehit Dua Karanfil Sergi (5)

Yalova Canakkale Zaferi Anma Toren Sehit Dua Karanfil Sergi (2)

Yalova Canakkale Zaferi Anma Toren Sehit Dua Karanfil Sergi (1)

Editör: Arda Yavuz