Uzmanlar ise deprem öncesi evlerde alınması gereken önlemler konusunda vatandaşlara karşı uyarılarda bulunmaya başladı. İşte olası bir deprem için yapabileceğiniz hazırlıklar ve alabileceğiniz hayat kurtarmada önemli rolü olan önlemler.

BEYAZ EŞYALARINIZI SABİTLEYİN

Evde deprem önlemlerinden en önemlilerinin başında beyaz eşyaları sabitlemek gelmektedir. Tezgah üzerine yerleştirdiğiniz ve kayma ihtimali yüksek olan beyaz eşyaların altına metal profil koyarak bunların kaymasını önleyebilirsiniz.

DOLAPLARINIZI SABİTLEYİN

Olası bir depreme karşı evin içerisinde bulunan tüm dolaplar duvara ve yanında bulunan diğer dolaplara montelenmelidir. Aynı zamanda duvarlara ya da tavanlara asılan eşyalarında iyice sabitlendiğinden ve güçlü bir kancanın tuttuğundan emin olmalısınız. İçerisinde ağır eşyaların bulunduğu dolap kapaklarınıza mekanik kilitler takmanız daha güvenli olacaktır.

EVCİL HAYVANINIZIN HAYATİ EŞYALARINI HAZIR TUTUN

Evcil hayvanınızın olası kaçma durumuna karşı mikroçipi olduğundan emin olun ve mutlaka boynuna numaranızın yazdığı bir isimlik takın. Evcil hayvanınıza içerisinde mama, oyuncak, karne örneği, kullandığı ilaçlar ve suyun olduğu bir deprem çantası hazırlayın. Evcil hayvanınızın güvenli bölgelerini iyi öğrenin. Örneğin; havai fişek atıldığı zaman korkup nereye kaçıyor, gök gürültüsünden kaçmak istediği zaman nereyi tercih ediyor? Evcil hayvanınızın kendini güvende hissettiği yerleri öğrenirseniz, deprem sırasında nerede olduğunu tahmin edebilirsiniz.

PATLAYICI, YANICI, ZEHİRLİ MADDELERİ SABİTLEYİN

Zehirli, patlayıcı, yanıcı maddeler düşmeyecek bir konumda sabitlenmeli ve kırılmayacak bir şekilde depolanmalıdır. Bu maddelerin üzerlerine fosforlu, belirleyici etiketler konulmalıdır. Gaz kaçağı ve bundan kaynaklanabilecek yangın ihtimallerine karşı, gaz vanası ve elektrik sigortaları otomatik hale getirilmelidir.

ACİL ÇIKIŞ YOLU AÇIK OLMALIDIR

Deprem anında binayı acilen terk edebilmek için kullanacağınız yolun önünde engel olmamalıdır. Bu yolların önünde engeller varsa mutlaka onları ortana kaldırmalısınız. Geniş çıkış yolları oluşturmalı, dışa doğru açılan kapıları tercih etmelisiniz. Acil çıkış kapınız varsa kilitlememelisiniz.

Trafiğe Kayıtlı Araç Sayımız 75 Bin 963 Trafiğe Kayıtlı Araç Sayımız 75 Bin 963

DEPREM ÇANTASI HAZIRLAYIN 

Deprem çantalarındaki piller, reçeteli ilaçlar, su ve yiyecekler her altı ayda bir tazeleriyle değiştirilmelidir.

DEPREM ANI PLANI YAPILMALI

Evde yaşayan bireyler ile mutlaka bir deprem anı planı yapılmalı. Özellikle evde yakalanılan bir deprem için sık zaman geçirdiğimiz yerlerde bir acil durum planı hazırlamalı ve bu planı belli aralıklarla tatbik etmeliyiz. Bununla birlikte, çök-kapan uygulamasını yapabileceğimiz yerleri belirlemeliyiz. Eğer dışarda yakalanırsak, toplanma alanı ve şehir dışından ulaşabileceğimiz bir kişiyi belirlemeliyiz.

Deprem öncesi alınması gereken önlemler (1)Deprem öncesi alınması gereken önlemler (2)