Çınarcık-Esenköy aralığı merkez üssünde gerçekleşen deprem sonrasında çarpıcı açıklamalarda bulunan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman Yalova’da çok katlı bina izni vermediği için ne denli doğru bir karar aldığını yeniden gördüğünü söyledi. Salman, “Yalova depremle tanışık bir kent. 19 Ağustos 1999 Türkiye’nin en acı depremlerinden birisiydi. O depremde bu ilin insanları deprem gerçeğini öğrendiler. Biz depremin değil binaların öldürdüğünü de öğrendik. O bilinçle de unutmadık, unutturmayacağız dedik. Doğa kendini bir şekilde yeniden gösterdi. Sabah meydana gelen depremde kendini hatırlattı. Deprem bir gün mutlaka gelecek. Biz bunu biliyoruz. Göreve geldiğim ilk gün Yalova’da 4 kattan fazla imar izni vermeyeceğimi söylemiştim. Yalova zemini sağlam bir yer değil. O nedenle çok katlı bina yapmak KAF üstündeki bu ilde intihardan başka bir şey değildir” dedi.

Sinyalleri 15 gün önceden alınmış
Yalova’da Doğa Hareketleri Araştırma Derneği ile ortaklaşa kurulan deprem uyarı istasyonunun yaşanan depremin sinyallerini 15 gün önceden vermeye başladığını da söyleyen Salman, “Biz daha önce Doğa Hareketleri Araştırma Derneği ile bir çalışma içerisine girdik. Yalova’da da bir erken uyarı istasyonu konuşlandırdık. Bu istasyon 15 gün öncesinden bu depremin sinyallerini vermiş. Bu sistemin çalışması bizi de mutlu etti. Çünkü küçük deprem olduğu için bunun işaretleri bildirilmese de yaşanacak büyük bir depremin işaretlerini kamuoyuna duyurabiliriz.” şeklinde konuştu.

“Toplanma yerleri belli değil”
Olası bir deprem sonrasında Yalovalıların nerelerde toplanacaklarını halen bilmediklerine de vurgu yapan Salman, “Yalova’da acilen toplanma bölgeleri oluşturulması gerekiyor. Yalova bu anlamda sıkıntılı bir kent. Merkez mahallelerde böyle alanlar kalmadı. Kalan alanları da betonlaştırmak gibi bir düşünce var. Ben bunun karşısındayım. Muhtarlıklarda acil toplanma alanları asılı ama bu yeterli bir önlem değil. Büyük bir deprem olduğunda Çadır Kentler nereye kurulacak. Biz bunları yaşadık ve gördük. Deprem anında insanlar ne yapacaklar. Bunların öğrenilmesi çok can kurtarıyor. Yıllarca bize öğretilen kolon, kiriş altında durmak gerektiğinin bile yanlış olduğunu gördük. Halkın doğru bilgilendirilmesi de çok büyük önem arz ediyor.  Yalova’nın depreme hazır olmadığını bir kez daha gördük” dedi.