İran’ın başkenti Tahran’da Güney Kafkasya Bölgesel İşbirliği Platformu toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye’nin Kafkasya’da kalıcı barışın sağlanması için bölgesel sorunların diyalog yoluyla çözülmesinden yana olduğunu belirterek, “Bölgesel huzur ve istikrarın yolu Azerbaycan-Ermenistan arasında imzalanacak kapsamlı bir barış anlaşmasından geçiyor” dedi. 

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye, Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan dışişleri bakanlarının katıldığı 3+3 formatıyla Güney Kafkasya’da Kalıcı Barış ve İstikrarın Tesisine Yönelik Bölgesel İşbirliği Platformu toplantısına katılmak üzere geldiği İran’ın başkenti Tahran’da konuştu. Tahran’da gerçekleşen zirvenin bölge ülkelerinin kendi sorunlarını bölgesel diyalog ile çözebildiğini gösterdiğini belirten Fidan, “Bu oluşum bölge ülkelerinin kendi sorunlarını kendilerinin çözebileceğini uluslararası topluma göstermesi açısından da önemli. Bölgede işbirliği ve dostluğun önündeki engellerin kalkması memnuniyet verici” ifadelerini kullandı.

Bakan Fidan, Türkiye’nin Kafkasya’da kalıcı barışın sağlanması için bölgesel sorunların diyalog yoluyla çözülmesinden yana olduğunu belirterek, “Bölgesel huzur ve istikrarın yolu Azerbaycan-Ermenistan arasında imzalanacak kapsamlı bir barış anlaşmasından geçiyor” dedi.

"Ermenistan’ın Karabağ’ı Azerbaycan toprağı olarak tanıması barış için önemli"

Toplantıda konuşan İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ise Güney Kafkasya’da Azerbaycan ve Ermenistan arasında barış görüşmelerini desteklediklerini belirterek, “İki ülkenin karşılıklı toprak bütünlüğünü tanımasını barış anlaşmasına varmak için önemli bir adım olarak görüyoruz. Aynı şekilde Ermenistan tarafından Karabağ'ın Azerbaycan toprağı olarak tanınması ve Azerbaycan'ın orada yaşayanların hukuk ve güvenliğini tanımasını önemli gelişmeler olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

İran’ın Güney Kafkasya’da sınır değişikliğine neden olacak her türlü adıma karşı olduğunu kaydeden Abdullahiyan, “Çözüm yolunun diyalog ve müzakere olduğuna inanıyoruz. Kafkasya farklı güçlerin rekabet ve baskı alanına dönmemeli. Aksi durumda bölgede istikrar ve barış olmayacaktır. Bu anlamda bölgenin güvenliğini bölgesel işbirliği ile sağlamalıyız” dedi.

Güney Kafkasya’da kalıcı barış ve istikrarın tesisine yönelik olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev‘in girişimiyle başlatılan 3+3 formatındaki bölgesel işbirliği platformunun ilk toplantısı, daha önce Dışişleri Bakan Yardımcıları düzeyinde 10 Aralık 2021’de Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlemişti.

Aynur Sena Çabuk / TAHRAN (İHA)

Editör: Arda Yavuz