Dünyanın ilk yapay zekâ yasası 9 Aralık 2023 tarihinde Avrupa Birliği tarafından kabul edilirken yeni yasa ile birlikte yüz tanıma amaçlı veri tabanı oluşturan tüm sistemler yasaklandı. Böylece AB yapay zekâ kullanımına ilişkin net kurallar koyan ilk bölge oldu. İstanbul Arel Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cüneyt Dirican’ın 2015 tarihli “Yapay zekâ ve robotiğin iş dünyasına ve ekonomiye etkileri” başlıklı bildirisi kanuna yönelik çalışmalardaki 3 farklı raporda 3 kez atıf aldı. Bu çalışma grupları ve raporlara dayalı olarak hazırlanan yapay zekâ yasası; temel hak ve özgürlükleri, demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü ve çevreyi korumayı hedefliyor.

AB Parlamentosu’nda kabul edilen “Yapay Zekâ Yasası” ile yapay zekâ uygulamasına risk temelli bir yaklaşım izlenecek. Yapay zekâ uygulamasının yaratacağı riskler ise; “en yüksek” ve “en düşük”, “kabul edilemez” ve “spesifik şeffaflık riski” olarak sınıflandırılıyor.

Yapay Zeka Bülteni Cüneyt Dirican (1) (1)

Teşvikiye’de Sağlık ve Eğlence Dolu Bir Akşam Teşvikiye’de Sağlık ve Eğlence Dolu Bir Akşam

AB Yapay Zekâ Yasası Hazırlıklarında Türk Bilim İnsanı da Atıf Aldı

Yapay zekâ uygulamalarının düzenlenmesi, kişisel verilerin güvenliği, duygu ve yüz tanıma, sosyal skorlama gibi konulara karşı alınması gereken önlemler gibi başlıklar için hazırlanan ve kabul gören kanun dünyada bir ilk olarak tarihte yerini aldı. İstanbul Arel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Muhasebe ve Finans Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Cüneyt Dirican’ın, 2015 tarihli “The Impacts of Robotics, Artificial Intelligence On Business and Economics” bildirisi AB’nin (EU AI Act) yapay zekâ kanununa yönelik hazırlanan raporlar ve araştırmalarda aldığı atıflar ile yer buldu.

Dirican’ın atıf aldığı üç eserden ikisinde tek Türk akademisyen ve yazar olmasının yanında, Avrupa Birliği’nde robotiğin gelişimi ve pazar payı raporunda (2021) ise Prof. Dr. Daron Acemoğlu ile birlikte atıf alan üç Türk isminden ve akademisyeninden biri olması dikkat çekti. Dirican’ın Scopus bildirisi aynı zamanda bugüne kadar 100 civarında Web of Science atıfı alırken, daha önce Birleşmiş Milletler online kütüphanesinde de (https://unicri.it/  The United Nations Interregional Crime and Justice Research Institute )   taranmıştı. Dirican AB’nin yapay zekâya yönelik 3 farklı hazırlık raporunda atıf almış durumda.

Yapay Zeka Bülteni Cüneyt Dirican (2) (1)

Yapay zekâ üzerine önemli çalışmalar gerçekleştiren Cüneyt Dirican, Türkiye’de yapay zekâ ile hazırlanmış ilk gazete haberini 2018 yılında kaleme almış ve milli yapay zekâ (akıllı mobil asistan CEYD-A) ilk gazete röportajını da (2018) yapan köşe yazarı oldu. Dirican yaptığı başarılı çalışmalarla KOBİ’lerin Koçu, Finans Doktoru programı ile 2021 yılında “Ekonomi Gazetecileri Derneği” Başarı Ödüllerinde en iyi radyo programı ödülüne layık görüldü.

İstanbul Arel Üniversitesi İİBF Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cüneyt Dirican’ın ilgili bildirisine ve atıf aldığı çalışmalar ile Avrupa Birliği’nin dünyadaki ilk yapay zekâ yasası ile ilgili düzenlemelerine ve haberlerine aşağıdaki linklerden ulaşılabilirsiniz.