İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları sürüyor. İsrail ordusunun karadan, havadan ve denizden ablukaya aldığı bölgeden dumanlar yükselmeye devam ederken, can kaybı da her geçen saat artıyor. Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, saldırıların başladığı 7 Ekim tarihinden bu yana yaşamını yitiren Filistinlilerin sayısının 21 bin 978’e, yaralı sayısının ise 57 bin 697’ye yükseldiğini aktardı. 

İsrail saldırılarında 326 sağlık personelinin öldüğünü ve 104 ambulansın kullanılamaz hale geldiğini belirten Kudra, 150 sağlık kuruluşunun hedef alındığını, 30 hastanenin hizmetlerini durdurduğunu söyledi. Kudra ayrıca, 99 sağlık personelinin İsrail askerleri tarafından tutuklandığını duyurdu. 

israil-filistin-gazze-saldiri (3)Gazze Yeni Yıla Saldırılarla Girdi: 21 Ölü

İsrail ordusu tarafından Gazze Şeridi’ndeki Maghazi Mülteci Kampı’na düzenlenen saldırıda en az 15 kişi, Cibaliye Mülteci Kampı yakınlarında yer alan Bir an-Naaja bölgesine düzenlenen saldırılarda ise en az 6 kişi hayatını kaybetti.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik 7 Ekim’de başlattığı saldırılar 87 gündür aralıksız sürüyor. Bölgede ayrım gözetmeksizin tüm noktaları vuran İsrail ordusu, yılın ilk gününde de sivilleri hedef aldı. Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliye Mülteci Kampı’nın batısında yer alan Bir an-Naaja bölgesine düzenlenen hava saldırısında en az 6 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail, Maghazi’de sivillerin sığındığı binayı vurdu: 15 ölü

İsrail güçlerinin bugün Gazze Şeridi’nin merkezindeki Maghazi Mülteci Kampı’na düzenlediği saldırıda en az 15 kişi hayatını kaybetti. Sivillerin sığındığı binaya düzenlenen saldırıda onlarca kişi yaralandı.

Batı Şeria’da 32 Filistinli tutuklandı

İsrail ordusunun bugün Batı Şeria’da düzenlediği baskınlarda 32 Filistinli tutuklandı. Batı Şeria’da 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri tarafından tutuklanan Filistinli sayısı 4 bin 910’a ulaştı.

israil-filistin-gazze-saldiri (4)Gazze’de Öldürülen Sivil Savunma Çalışanının Cenaze Namazını Ekip Arkadaşları Kıldı  

Gazze Şeridi’nde sivil savunma çalışanları da İsrail’in saldırılarının hedefi oluyor. İsrail, dün Gazze Şeridi'nin merkezindeki Nuseyrat Mülteci Kampı’nda yaralıları kurtarmak için olay yerine giden sivil savunma ekibini hedef aldı. Saldırıda sivil savunma çalışanı Hammam Al-Ghoul hayatını kaybederken, Hassan Jaber ise yaralandı. Cansız bedeni Mescid-i Aksa Şehitleri Hastanesi’nin bahçesine getirilen Al-Ghoul’un cenaze namazını ekip arkadaşları kıldı.

İsrail’in 7 Ekim’de Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının başlamasından bu yana en az 40 sivil savunma çalışanı hayatını kaybetti. 

Kassam Tugayları’ndan İsrail’e Ait Zırhlı Araçlara Roket Saldırısı  

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze Şeridi'nde İsrail güçlerine düzenlediği saldırılara dair yeni görüntüler paylaştı. Kassam Tugayları, İsrail’e ait çok sayıda zırhlı araca roket saldırısı düzenledi.  

israil-filistin-gazze-saldiri (1)İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları 87’inci günde devam ederken, Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze Şeridi'nde İsrail güçlerine karşılık vermeyi sürdürüyor. Kassam Tugayları, Gazze kentindeki El-Tuffe ve El-Deraj mahallelerinde İsrail güçlerine düzenlediği saldırılara dair yeni görüntüler paylaştı. Görüntülerde Kassam Tugayları’nın İsrail’e ait çok sayıda zırhlı araca roket saldırısı düzenlediği ve Filistinlilerin evlerine konuşlanan İsrail askerleri ile çatıştığı görüldü.

İsrail'in Gazze'deki Kara Operasyonunda Ölen Asker Sayısı 173’e Yükseldi  

İsrail'in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları geçtiğimiz sene 7 Ekim’den bu yana sürerken, Gazze Şeridi’ndeki kara operasyonunda hayatını kaybeden İsrail askeri sayısı artmaya devam ediyor. İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne 27 Ekim'de başlattığı kara operasyonunda 1 askerin daha hayatını kaybettiğini belirterek, kara operasyonunda ölen toplam asker sayısının 173’e yükseldiğini duyurdu.

MİT tırları Davası ‘’Gazetecilik ve adalet kazansın’’ MİT tırları Davası ‘’Gazetecilik ve adalet kazansın’’


 


                                     

Kaynak: GAZZE (İHA)