Yalova Belediyesi yolsuzluk ve zimmete para geçirme davası sırasında görevden uzaklaştırılan ve Yalova Belediye Başkanlığından milletvekilliği aday adaylığı için istifa eden Vefa Salman'dan sonra yerine mevcut başkan olarak geçen Mustafa Tutuk'un karşısına, "CHP'den kim aday gösterilecek?" sorusu merak konusu oldu.

 Yerel seçime girecek partilerin, Yalova Merkez için belediye başkan adaylarını açıklamaya başlamışken, gözler ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisine çevrildi. CHP'nin Yalova Belediyesi'ndeki  adayı kim olacak sorusu merak konusu. Yalova Belediyesi için, kulis bilgilerine göre iki ismin konuşulduğu, kafaların karışık olduğu duyumlar arasında. CHP'nin Yalova ili adaylarının özgeçmişleri nedir? Yalova'da CHP'den gösterilen adaylar kimlerdir?

CHP sözcüsü Yücel’in verdiği listeye göre CHP Yalova’da Armutlu ve Termal olmak üzere 2 ilçe, Esenköy, Teşvikiye, Koru ve Taşköprü olmak üzere 4 beldenin Belediye Başkan Adayını açıklamıştı. Toplam 8 aday belli olmuştu. Adaylar seçime girecek Partiler tarafından açıklanmaya başlamışken, Yalova Merkez için iktidar partisinin adayı, mevcut Belediye Başkanı Mustafa Tutuk oldu.

CHP sözcüsü Yücel’in verdiği listeye göre CHP Yalova’da Armutlu ve Termal olmak üzere 2 ilçe, Esenköy, Teşvikiye, Koru ve Taşköprü olmak üzere 4 beldenin Belediye Başkan Adayını açıklanmıştı ve toplam 8 aday belli olmuştu. İşte CHP'nin Aday  listesi!

Kandemir, “Muhtar Adayları Yalnızca Broşür Dağıtabilir” Kandemir, “Muhtar Adayları Yalnızca Broşür Dağıtabilir”

Armutlu Belediye Başkanı Adayı Bekir Pamuk Kimdir?

bekirpamuk1961 Armutlu doğumlu. İlk ve ortaokulu Armutlu’da okudu. Bursa Tophane Endüstri Meslek Lisesi’nden 1979 yılında mezun oldu. Daha sonra ticarete atıldı ve 1987 yılında ilk işyerini açtı. 1999 yılına kadar marangoz işlerini yaptı. Bu arada ikinci işi olan zeytinyağı işletmeciliğine Armutlu’da devam etti. 1989 yılında evlendi ve 2 oğlu ve 1 kızı oldu. Büyük oğlu Türk Hava Yolları’nda Uçak Teknisyeni, kızı İstanbul Üniversitesi’nde Türk Dili Bölümü’nde Doktor Öğretim Üyesi ve küçük oğlu kendisiyle çalışıyor. 1998 yılında ilk özel ağaçlandırma işlerini yapan kişilerden biri olan Pamuk, 150 dönümlük arazide fıstık çamı yetiştirdi ve hala ürün toplamaya devam ediyor. 2020 yılında Armutlu’da Anonim Şirket kurarak Yediemin Otopark İşletmeciliğine başladı. Siyasete 1990 yılında SHP’ye katılarak girdi. O zamandan itibaren partide yönetim kurulu üyeliği ve bir dönem olmak üzere belediye meclis üyeliği yaptı. Hali hazırda emekli olan Pamuk, Yediemin Otopark İşletmeciliğine devam ediyor. Pamuk 31 Mart 2024 tarihinde yapılması planlanan yerel seçimler için CHP’den Armutlu Belediye Başkan Adayı olarak gösterildi.

Termal Belediye Başkanı Adayı Sabriye Sultan Yalçın Kimdir?

sabriyesultan1961 İstanbul doğumlu olan Sabire Sultan Yalçın, evli ve iki çocuk annesi. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden ön lisans mezunu oldu. 2 yıl Kültür Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi, 34 yıl Orman Bakanlığı’nda Orman İşletme Müdürlükleri’nde görev aldı. 8 yıl önce Orman İşletme Müdürlüğü’nden Muhasebe yetkilisi olarak emekli oldu. 20 yıldır Yalova’da yaşayan Yalçın, CHP’den Termal Belediye Başkanı Adayı oldu.

Koru Belediye Başkanı Adayı Kamil Yaman Kimdir?

kamil1962 doğumlu olan Kamil Yaman, seracılıkla uğraşıyor. Evli ve 2 çocuk sahibi. 2009 yılından itibaren Koru Belediye Başkanlığı görevini yürüten Yaman, 4. Dönemi için CHP’den Koru Belediye Başkanlığı için tekrar aday gösterildi.

 

Esenköy Belediye Başkanı Adayı Özay Biber Kimdir?

özayÖzay Biber 1962 İstanbul doğumlu, evli ve 1 çocuk annesi. Geçmişte Çınarcık CHP Kadın Kolları’nda görev alan Biber aktif olarak Çınarcık’taki bir okulda kantin işletmeciliği yapıyor. Ekonomiyi yakından takip ettiğini belirten Biber, CHP Esenköy Belediye Başkanı Adayı olarak gösterildi.

Teşvikiye Belediye Başkanı Adayı Akın Büyükturan Kimdir?

akın1987 Yalova’da doğumlu olan Akın Büyükturan ilk ve orta öğretimini Teşvikiye’de tamamladı. Evli ve iki kız çocuğu babası. Teşvikiye’de ikamet eden Büyükturan, Teşvikiye Delmece Yaylası’nda Etmangal İşletmeciliği yapıyor ve ayrıca ailesiyle birlikte çiftçilik ve orman işleri ile ilgileniyor. Büyükturan, CHP’den Teşvikiye Belediye Başkanı Adayı olarak gösterildi.

 

Taşköprü Belediye Başkanı Adayı Ümit Korkmaz Kimdir?

ümitÜmit Korkmaz 1979 Yalova doğumlu. İlk ve orta öğretimini Taşköprü İlköğretim Okulu’nda tamamladı. Liseyi Aksa Çok Programlı Meslek Lisesi’nde okudu. 2001-2023 yılları arasında Aksa Akrilik Kimya A.Ş çatısı altında çalıştı ve Temmuz 2023’te emekli oldu. Halen aynı şirkette görev alıyor. 2014-2019 yılları arasında Taşköprü Beldesi CHP Meclis Üyeliği yaptı. 2019 yılından beri CHP Meclis Üyeliği’ne devam ediyor. Bu dönemler içerisinde Belediye Başkan Vekilliği, Belediye Meclis Grup Sözcüsü, Belediye Encümeni, İmar Komisyonu, Plan Bütçe Komisyonu ve diğer İhtisas Komisyonlarında görev aldı. Evli ve 2 çocuk babası olan Korkmaz, CHP’den Taşköprü Belediye Başkanlığı için aday gösterildi.
 

Kaytazdere Belediye Başkan Adayı Doğan Çitil Kimdir?

doğanKaytazdere Belediye Başkan Adayı Doğan Çitil, 1976 yılında İzmit’te doğdu. İlk ve orta öğretimini İzmit’te tamamladı ve lise eğitimini Karamürsel’de bitirdi. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’ne devam ediyor. İş hayatına Kaytazdere Belediyesi’nde başladı ve burada Su İşleri Sorumlusu, Emlak Tahakkuk Sorumlusu olarak çalıştı. Doğan Kafe Kıraathanesi İşletmeciliği yapan Çitil, bir dönem Kaytazdere Belediye Spor Kulübü Başkanlığı görevini üstlendi. Evli ve 2 çocuk sahibi Çitil, CHP’den Kaytazdere Belediye Başkan Adayı olarak gösterildi.

Çınarcık Belediye Başkan Adayı Avni Kurt Kimdir?

avniAvni Kurt, 1972 yılında Yalova’nın Çınarcık ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Çınarcık'ta tamamladı. Üniversiteyi Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde tamamladı. Tema Vakfı üyesi olan Avni Kurt, siyasete Cumhuriyet Halk Partisi ile başladı. 1987 yılından bu yana Çınarcık'ta ticaretle uğraşan kurt, 2014-2019 yılları arası Çınarcık Belediye Başkanı olarak görev yaptı. 2019 yerel seçimlerinde az bir farkla Çınarcık Belediye Başkanlığı’nı kaybeden Kurt, CHP tarafından tekrar Çınarcık Belediye Başkan Adayı gösterildi.


Haber: Duygu Saral

Editör: Arda Kızıltan