yalova-26-ocak-gumruk-gunu-kutlama-toren (6)26 Ocak Dünya Gümrük Günü dolayısıyla Yalova Gümrük Müdürlüğü tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi. Törene; kurum müdürleri, dernek başkanları ve gümrük çalışanları katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Gümrük Müdürü Ali İhsan Bilgetürk’ün Atatürk Anıtı’na çelenk sunması ile tören başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Gümrük Müdürü Ali İhsan Bilgetürk, “Ülkemizin de kurucu üyelerinden biri olduğu ve 184 üyesi bulunan Dünya Gümrük Örgütü’nün ilk toplantısını yaptığı 26 Ocak günü üye ülkelerde ve Dünya Gümrük örgütü merkezinde Dünya Gümrük Günü olarak kutlanmaktadır. Bizler sürdürülebilir ihracat artışı ve dış ticaret dengesi; etkin, hızlı ve güvenli bir gümrük anlayışı, adil, rekabetçi ve istikrarlı bir ticaret ortamı temelinde, bölgesinin ihracat ve lojistik üssü olan Türkiye’yi küresel ihracatın en güçlü aktörlerinin arasına taşımak için durmaksızın çalışmaya devam eden Ticaret Bakanlığıyız. Gümrük idareleri, dünya üzerindeki tüm devletlerin kamu idareleri arasında en önemlilerinden birisidir.

yalova-26-ocak-gumruk-gunu-kutlama-toren (4)Bugün Gümrük idarelerinin amacı uluslararasındaki yasal ticareti kolaylaştırmak, ülkelerdeki teşebbüs ve rekabet gücünü artırabilmektir. Sınırlar ayırır, Gümrükler birleştirir. 26 Ocak Dünya Gümrük Günü her yıl farklı bir tema belirlenerek kutlanmakta olup 2024 yılı için bu tema ‘Geleneksel ve yeni ortaklarla iş birliğinde gümrükler” olarak belirlenmiştir. Bugün tüm dünyada, baş döndüren teknolojik gelişme ve dönüşümlerin yanı sıra birçok ülke arasında ticaret savaşları; hatta silahlı bölgesel savaşlar yaşanabilmekte veya tüm dünyayı etkileyen pandemi, deprem, sel yangın vb. doğal afetler bile uluslararası ticareti etkileyebilmekte, ekonomileri kasıp kavurabilmektedir. Ama en zor durumda dahi dış ticaret çarklarının dönmesi, fabrikaların ara madde ve ham madde ihtiyaçlarının temin edilmesi ve dumanlarının tütmesi için ülkemizde üretilenlerin yurt dışına satılıp ülkemize döviz geliri kazandırabilmek için gümrük ve lojistik sektörünün 7 gün 24 saatte nöbette kalması gerekmektedir. Ülkemiz vergi gelirlerinin toplanmasında da çok önemli bir teşkilatız. 2023 yılında Türkiye bütçesinin %25’i nakit olarak gümrüklerde tahsis edilmiştir.

Milli Muharip Uçak KAAN, Gökyüzüyle Buluştu ! Milli Muharip Uçak KAAN, Gökyüzüyle Buluştu !

yalova-26-ocak-gumruk-gunu-kutlama-toren (2)Bizler Ticaret Bakanlığına bağlı olarak 18 Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğünde; 154 Gümrük Müdürlüğünde, 31 Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünde, 2949 km kara, 8333 km deniz sınırında sadece yaklaşık 17.000 kişi ile görev yapan bir teşkilatız. Yalova Gümrük Müdürlüğü Bakanlığımız Gümrükler Genel Müdürlüğünün 1994/568 onayı ile kurulmuş, A sınıfı bir gümrük idaresi olarak denetiminde 3 adet A tipi Genel Antrepo, 5 adet C Tipi özel Antrepo 1 adet de geçici depolama yeri bulunmaktadır. Evet; Sağlık Bakanlığından, Tarım, Orman İçişleri, Çevre Şehircilik Bakanlıklarından TSE’ye kadar 130 kadar ayrı mevzuatı bilmek zorundayız. 31 Aralık’ta Resmi gazete de yayımlanan bir mevzuat 3 Ocak’ta değişebilmektedir. Yani günceli yakalamak aynı zamanda yeni teknoloji ile barışık olmak zorundayız. Gururla söyleyebiliriz ki en son yeni teknolojik değişimlere ayak uyduran kamu kurumlarında hep ilk sıradayız. 3 ayrı hizmet bölgesinde Atama ve yer değiştirme yönetmeliğiyle Tayin Rotasyon ve sürekli çıkan geçici görevlendirmelerle çocuğumuzun tek bir okulda okuyup oradan mezun olduğunu pek göremeyiz. Sıkça ev taşırız. En iyi arkadaşımız evden eve nakliyatçılardır. Çok taşındığımız için çok dostumuz, çok komşumuz olur. Gümrükler ülkemizin vitrini olduğundan hep güler yüzlü olmak, derdimizi içimize atmak zorunda kalırız. Yani kolay değildir Gümrükçünün işi.

yalova-26-ocak-gumruk-gunu-kutlama-toren (5)Yalova Gümrük Müdürlüğü olarak 2023 yılında bir önceki yıla göre ithalatımız %16 düşüşle 1 milyar 959 milyon dolardan 1 milyar 626 milyon dolara gerilemiş; ihracatımız %55 artışla 1 milyar 502 milyondan 2 milyar 334 milyon dolara ve toplam dış ticaret hacmimiz ise %14 artışla 3 milyar 462 milyon dolardan 3 milyar 960 milyon dolara çıkmıştır. Sizlere Doğu Karadeniz Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğümüzde çalışan Gümrük Şefimiz Ayşe TOPÇU’nun kaleme aldığı bir şiiri okumak istiyorum. Dünya Gümrük Günü ile ilgili olarak 30 Ocak 2024 günü Gümrük ve Ro-Ro sahamızda Türk Kızılay’ı kan bağışlarını kabul edecektir.  Dünya Gümrük günü kutlamamızın, bu alanda yapılan çalışmaları destekleyeceğini düşünerek, Törenimize katılıp bizleri yalnız bırakmayan protokolümüze, kıymetli dostlarımıza, teşekkür ederek, Kıymetli meslektaşlarımızın tüm gümrük camiasının Dünya Gümrük Gününü tebrik ederim. Yüzünüzden gülümseme eksik olmasın” ifadelerini kullandı.

HABER/ RÜMEYSA ŞAHİN

Editör: Arda Yavuz