Yalova Gazetesi, her Pazartesi günü Bahçelievler Mahallesi’nde kurulan semt pazarına giderek Pazar esnafları ile teker teker görüşme gerçekleştirdi. Semt Pazarı’nda tezgah açan Pazar esnaflarına günlerinin nasıl başladığı, işlerinin nasıl olduğu ve yaşamlarını idame ettirebilecek kadar para kazanma şansına erişebiliyorlar mı sorularını sorduk. Görüşme gerçekleştirdiğimiz esnafları samimi bir şekilde sorularımızı yanıtladı.

“İhraç öğretmenim”

Semt Pazarı’nda her hafta tezgah açan Pazar esnaflarından biri olan Cengiz Mirşamoğlu, gazetemize konuştu. Kendisini tanıtan Mirşamoğlu, “İhraç Öğretmenim, 2 buçuk yıldır pazarda ayakkabı satıyorum. 3 tane pazara çıkıyorum. Perşembe günleri merkezdeki pazardayım. Salı günü Atakent’in oradaki kapalı pazardayım” dedi. Satışlarınız bugün nasıl sorusuna cevap veren Mirşamoğlu, “Satışlarımız hiç iyi değil. Şu anda siftahsız gidiyoruz. Buradaki pazarda normalde de çok satışımız olmuyor. Bir iki tane ayakkabı satarak ne ala… Be genelde spor ayakkabı satıyorum. Onun yanında bazen aldığım küçük ebatta parfümler var, onları da satıyorum. Vatandaşların getirip bana verdikleri ikinci el ayakkabıları da bazen satıyorum” ifadelerini kullandı.

“İşgaliye ücreti çok fazla”

En yoğun olduğu saatlerden bahseden esnaf Mirşamoğlu, “Öğleden sonra 16:00 ile 18:00 civarı mesainin bitmesine yakın ya da bittikten sonra ve özellikle inşat işçileri işlerini bitirdikten sonra onlara lazım olan ayakkabılar için geliyorlar. O zaman belki birkaç çift satabiliyoruz.” şeklinde konuştu ve en büyük şikayetlerinden bahsederken, “ Şuan da belirli Pazar yerlerinde işgaliye ücreti fazla alınıyor. Satış yapmadığımız halde işgaliye ödüyoruz. Bazen yer bulamıyoruz. Yer bulsak da bazı pazar yerlerinin kirli olduğunu görüyoruz. Pazar yerlerine kontrolsüz bir şekilde park edildiğini görüyoruz. Geçmişte daha iyi satışlar vardı. Son birkaç ayda yabancıların azaldığını gözlemliyoruz. Satışlarımız tamamen durdu diyebilirim” dedi.

Muhabir/Göktuğ Doğukan Yüksel

Yalova Belediye Başkan Aday Adayı Ahmet Uzun; İstanbulluları Yalova’ya Getiremedik Yalova Belediye Başkan Aday Adayı Ahmet Uzun; İstanbulluları Yalova’ya Getiremedik

Kameraman/Arda Kızıltan

yalova-bahcelievler-semt-pazar-ayakkabi-satis2