Cumhuriyetin 100. yılında 100 yaşında olan Emekli Öğretmen Abdurrahman Gezer yaşadığı 100 yılı anlattı. Yılların gazetecisi Faruk Tezcan sordu, Abdurrahman Gezer yanıtladı. Abdurrahman Gezer öğretmenimizin hayatına dair birbirinden özel röportajları içeren yazı dizimizi yarından itibaren yayınlamaya başlayacağız.

Abdurrahman Gezer öğretmenimiz, Hz. Peygamber’in soyundan geldiğini açıkladığında ve şaşkın bakışlarımız arasında 17 metrelik nüfus şeceresini önümüze serdiğinde, bu konuyu röportajdan ayrı bir şekilde paylaşmamız gerektiğine karar verdik.

yalova-abdurrahman-gezer-peygamber-soyu (1)“Fatma anamızın 17. kuşak torunuyum.”

Cumhuriyetin 100. yılında 100 yaşında olan Emekli Öğretmen Abdurrahman Gezer’in anlatımıyla; “Ben 2015 yılında hacca gittim. Orada Suudi Arabistan'da benim amcamın oğlu vardı. Doktor olarak çalışıyordu. Onun evinde misafir kaldım. Bir akşam bana dedi ki ben şecere hazırlattım. Sana da bir nüsha hazırlatayım mı dedi. Peki dedim olur. Gerekli yerlere müracaat ettiler, uğraştılar. Benim şeceremi hazırlamışlar. Orijinali onda kaldı. Fotokopisi bende. Şecereme göre bizim sülale sufi sülalesi. Hazreti Peygamber'in kızı Fatma anamızın 17. kuşak torunuyum ben. Şu anda bütün Suudi Arabistan yetkilileri, kral, bakanlar ve müsteşarlar dahil hepsi imzalamış, mühürlemiş. Benim o soydan geldiğimi kabul etmişler.”

yalova-abdurrahman-gezer-peygamber-soyu (3)“Peygamber soyundan olmayan halife olamaz.”

Hz. Peygamber’in soyundan geldiğini öğrenenlerin, genellikle halifelikle ilgili sorular yönettiğini belirten Gezer, “Şimdi öyle olunca İslam hukuku da diyor ki halife olabilmek için mutlaka peygamber soyundan olmak şart. Peygamber soyundan olmayan halife olamaz.

Bu kural İslam'i kural. Ben koymadım bu kuralı. Buna göre şu anda elimde belgem mevcut. 17. kuşak Peygamber soyundan olduğum kesin.

Şu halde halife lazımsa benden başka halife olamaz. Başkaları da varsa onlar da çıkar. Biz de onun soyundanız der. Onlar da gösterir belgelerini.” dedi.

“Türkiye'ye halifeliğin gelmesini istemem”

Abdurrahman Gezer öğretmenimize “Böyle önemli bir soydan gelmek, öyle bir unvana sahip olmak size nasıl hissettiriyor?” diye sorduğumuzda,

Başkan Umut Güçlü; Parti Teşkilatı Olarak Mustafa Tutuk’tan Çok Memnunuz Başkan Umut Güçlü; Parti Teşkilatı Olarak Mustafa Tutuk’tan Çok Memnunuz

“Çok mutluyum, çok gururluyum. Elbette ki peygamber soyundan olmak bana gurur verir. Ama bunu hiçbir zaman bir malzeme yapmadım. Ondan bir çıkar sağlamadım. Zaten öyle şeylere de karşıyım. Hatta deseler ki, gel, sen halife ol. Kabul etmem. O ayrı konu. Halifeliği istemem. Ben halife olmaya hak sahibi olduğum halde Türkiye'ye halifeliğin gelmesini istemem.” diyerek sözlerini noktaladı.

yalova-abdurrahman-gezer-peygamber-soyu (2)