7 Ekim 2023 tarihinde başlayan İsrail ile Filistin arasındaki savaş tırmanmaya devam ediyor. İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği saldılar tüm şiddetiyle devam ederken, uluslararası kamuoyunun tepkileri bu saldırıları durdurmuyor. İsrail’in geçtiğimiz günlerde Gazze şeridinde bulunan ve sivillerin olduğu Refah kentindeki çandır kampını bombalaması bardağı taşıran son damla oldu. Onlarca kişinin hayatını kaybetmesi ve saldırı sonrası görüntülerin ortaya çıkmasın ardından İsrail’e tepki yağdı. Bu tepkilere Türkiye Barolar Birliği’ne bağlı 81 ilin barosu da katılarak “Katliama Sessiz Kalmak Katliama Ortak Olmaktır” başlığı altında yayınlanan açıklamada İsrail’in saldırılarını durdurması yönünde çağrıda bulunuldu. Açıklama, Yalova Baro Başkanlığı’nın sosyal medya hesaplarından paylaşıldı.

Çınarcık Dolgu Alanı Otopark Olacak! Çınarcık Dolgu Alanı Otopark Olacak!

“Çok açık devlet terörü uygulanıyor”

İsrail’in son gerçekleştirdiği saldırıyı hatırlatan barolar, “İsrail savaş uçakları tarafından 26 Mayıs tarihinde Gazze Şeridinin güneyindeki Refah kentinde yerinden edilmiş; çadır kentlerde yaşamlarını sürdüren sivil Filistin halkına karşı gerçekleştirilen hava saldırısında ilk belirlemelere göre 45'ten fazla Filistinli yaşamını yitirirken; onlarca Filistinli ise yaralanmıştır. Daha 3 gün önce Uluslararası Adalet Divanı İsrail'in; Refah'taki askeri saldırılarını ve tüm eylemlerini durdurması gerektiğine hükmetmesine karşın; İsrail'in Refah'ta sivil halka karşı gerçekleştirdiği katliam göstermektedir ki; İsrail devleti ne insani bir değeri ne de uluslararası hukuku tanımaktadır. Uluslararası Adalet Divanı tarafından İsrail'e karşı alınan kararlardan ilki "Gazze'deki Filistinli grubun kısmen ya da tamamen fiziksel olarak yok olmasına yol açabilecek yaşam koşullarına neden olabilecek askeri saldırıların ve Refah vilayetindeki diğer eylemlerin derhal durdurulması" şeklinde iken; İsrail'in Uluslararası Adalet Divanının karalarını yok sayan saldırısı İsrail devletinin; çok açık devlet terörü uyguladığını göstermektedir” ifadelerine yer verildi.

“Tarihe kara bir leke olarak geçecek”

İnsan haklarından, demokrasiden, yaşam hakkının kutsallığından söz eden ülkeleri ve uluslararası kuruluşları İsrail'e karşı en sert tepki vermeye, İsrail'in hukuk dışı saldırı ve katliamlarının sonlanması için harekete geçmeye çağırdıklarını belirten barolar, “Bilinmelidir ki "hiçbir şey yapılmayarak, sessiz kalınarak da adaletsizliğe ortak olunabilir." İsrail'in aylardan beri Gazze başta olmak üzere Filistin kentlerine ve en son Refah'ta gerçekleştirdiği insanlık dışı saldırı karşısında sessiz kalan her ülke her uluslararası kuruluş her insan da bu adaletsizlikten sorumludur. Bu zulme sessiz kalanlar tarih ve hukuk önünde mutlaka suç ortağı olarak anılacak ve tarihe kara bir leke olarak geçeceklerdir. İsrail devleti tüm dünyanın gözü önünde Uluslararası mevzuat ile TCK m:76 ve 77.maddelerinde de düzenlendiği gibi Soykırım ve İnsanlığa karşı suçları işlemiş ve işlemeye devam etmektedir. Bu nedenlerle TCK m:13/3 gereğince söz konusu bu suçları işleyen fail ve faillerin Türkiye'de yargılanmaları için Adalet Bakanımıza talepte bulunması çağrısında da bulunuyoruz, zira bu çağrımız uluslararası mevzuat kadar ulusal mevzuatın da bir gereğidir. Bizler aşağıda imzası bulunan Barolar olarak; İsrail'in Refah'ta sivil halka yönelik gerçekleştirdiği insanlık dışı katliamı en sert şekliyle kınıyor; yaşam hakkından, hukuktan yana olan herkesi, her ülkeyi İsrail'in barbarca saldırılarını önlemeye ve Filistin halkıyla yan yana olmaya davet ediyoruz” diyerek açıklamasına son verdi.

Haber/Göktuğ Doğukan Yüksel

Yalova Tbb Barolar Ortak Aciklama Israil Katliam Refah Cadir Kent Kamp (3)Yalova Tbb Barolar Ortak Aciklama Israil Katliam Refah Cadir Kent Kamp (2)Yalova Tbb Barolar Ortak Aciklama Israil Katliam Refah Cadir Kent Kamp (1)

Editör: Arda Yavuz