Kalyoncu, zorlu geçen kış mevsiminin ardından umutla yaz sezonunu bekleyen pazarcı esnafının, artan üretimle birlikte rahat bir nefes almak istediğini belirtti. Ancak, ilimizde vergi mükellefi olmayan ve sabit bir işyeri bulunmadan cami önleri, sokak köşeleri gibi birçok yerde kaçak satış yapan seyyar satıcıların esnafları zor durumda bıraktığını ifade etti.

Kalyoncu, ilimizde birçok noktada belediyelerden izin alarak veya izinsiz olarak faaliyet gösteren büyük marketler, bakkallar ve kuruyemişçilerin yaya kaldırımlarını işgal ederek pazarcı esnafıyla haksız rekabete girdiğini belirtti. Bu durumun esnafa zarar verdiğini ve engellenmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca, belediyelerin zabıta ekiplerinin sürekli ve devamlı denetim yaparak bu tür faaliyetlere izin vermemesi gerektiğini, bu konuda kanunların açık olduğunu hatırlattı.

Engelsiz Plajı’nın Son Durumu Tepki Çekti Engelsiz Plajı’nın Son Durumu Tepki Çekti

"Tüm merkez ve ilçe belediyelerimizden ricamız, esnafımız adına bu durumların önüne geçilmesi ve müsaade edilmemesidir," diyen Kalyoncu, kayıt dışı çalışan ve ne sattığı ile nereden aldığı belli olmayan ürünleri pazara sunan herkesin satışının kesinlikle engellenmesi gerektiğini ifade etti. Esnafın haklarının korunması ve haksız rekabetin önüne geçilmesi için tüm yetkilileri göreve çağırdı.

Kalyoncu, açıklamasında şu sözlere yer verdi: “Zorlu kış mevsiminden sonra büyük bir umutla yaz sezonunu bekleyen pazarcı esnaflarımız. Sezonun başladığı bugünlerde yazlık giyim tekstil ürünleri ve meyve ve sebzelerin üretiminin artmasıyla biraz olsun rahat nefes almak isteyen esnaflarımıza, ilimizde vergi mükellefi olmayan her yerde mantar gibi çoğalan sabit bir işyeri olmadan cami önleri sokak köşeleri ve bunun gibi birçok yerde kaçak bir sürü seyyar satıcı işgaline uğramaktadır. İlimizdeki birçok noktada belediyelerden izin alarak veya almayarak büyük marketler bakkal kuruyemişçi vb. esnaf gurupları yaya kaldırımlarını İşgal ederek esnafımızla haksız rekabet içine girmekte ve esnafımıza bu konuda zarar vermekte olup bunların engellenmesi ve belediyelerin zabıtaları tarafından sürekli ve devamlı denetlenip izin verilmemesi kanunlarımızla sabittir. Tüm merkez ve ilçe belediyelerimizden ricamız esnafımız adına bu durumların önüne geçilmesi ve müsaade edilmemesidir. Kayıt dışı çalışan ne sattığı ve nereden aldığı belli olmayan hal dışı ürünler satan herkesin satışına kesinlikle izin verilmemelidir.”

Kaynak: Haber Merkezi