Parıldar; Hoşça kal Yalova’m Parıldar; Hoşça kal Yalova’m

Bilinçsiz ve zamansız tarımsal girdi kullanımı hem ürünlere hem de insan sağlığına zarar veriyor. Organik Tarım Danışmanı Soner Taştan, ülkemiz ve Yalova’nın tarım faaliyetleri açısından geniş bir havzaya sahip olduğunu belirterek, bu durumun bazı riskleri de beraberinde getirdiğini vurguladı.
Tarımsal Çeşitliliğin Getirdiği Riskler
Soner Taştan, ülkemizin geniş ürün yelpazesi nedeniyle her noktada yoğun tarımsal işlemler yapıldığını ifade etti. Ancak bu çeşitlilik, bilinçsiz gübre, ilaç ve hormon kullanımıyla birleştiğinde hem ürünlerde hem de insan sağlığında ciddi dengesizliklere ve sorunlara yol açabiliyor. Taştan, kontrolsüz ve kolay erişilebilen tarımsal girdilerin, üreticileri daha fazla verim elde etmek için aşırı derecede kimyasal kullanmaya ittiğini söyledi.
Ürün Kalitesi Ve Sağlık Üzerindeki Etkiler
Özellikle meyvecilik sektöründe kullanılan hormon ve gübrelerin ürünün aromasını ve tadını değiştirdiğini belirten Taştan, tüketicilerin bu durumu kısa vadede fark edemese de uzun vadede ürünlerin genetik yapısının ve orijinal tadının kaybolduğunu kaydetti. Aynı durumun yem bitkisi üretiminde, hububatta ve sanayi türü tarımsal ürünlerde de gözlemlendiğini dile getirdi.
‘Karnesiz İlaç, Gübre Veya Hormon Satılmamalıdır’
Taştan, tüketicilerin kendi bahçelerinde hobi olarak üretim yaparak bu durumdan daha az etkilenebileceğini, ancak bu imkana sahip olmayanların ciddi sıkıntılar yaşadığını söyledi. Bu sorunların çözümü için tarım ilaçları ve gübre satan bayilerin kimyasal ürünleri kayıtsız şartsız satmaması veya kayıt altına alması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, toprağa atılan gübrelerin karne tutulması ve hangi aralıklarda hangi içeriklerde gübre atıldığının kontrol edilmesi gerektiğini belirtti. “Karnesiz ilaç, gübre veya hormon satılmamalıdır” diyen Taştan, bu kontrol mekanizmalarının hızla işleme konulmasının önemine dikkat çekti.
Yalova Soner Tastan Organik Tarim Karne Ilac Gubre (3) Fotor 2024062322252Sürdürülebilir Tarım Ve Gelecek
Soner Taştan, ülkemizin enfes lezzetlere sahip tarımsal ürünlerinin bu özelliklerini kaybetmeden sürdürülebilir bir kontrol yapısının oluşturulması gerektiğini ifade etti. Taştan, mevcut durumun minimize edilerek tüm üretici gruplarında uygulanmasının olumlu sonuçlar vereceğini belirtti. Kısa vadede uygulanacak çözümler, uzun vadede vatandaşların sağlığı başta olmak üzere toprak sağlığı ve atmosferdeki sera gazı salınımını kontrol altına almakta yardımcı olacağının da altını çizdi.

Kaynak: Haber Merkezi