Kent Müzesi’nin ilk etkinliği bugün başlıyor

Yalova Kent Müzesi’nin ilk etkinliği olan Yalova Üniversitesi ve Yalova Belediyesi tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen; Mehmet Çebi Koleksiyonu’ndan oluşan Hilye-i Şerife Sergisi bugün açılıyor.

Kent Müzesi’nin ilk etkinliği bugün başlıyor
Kutlu Doğum haftası dolayısıyla, hat ve tezhib sanatının nadide örneklerinin sergileneceği “Mehmet Çebi Koleksiyonu’ndan Hilye-i Şerife” sergisinin açılışı il protokolünün katılımıyla bugün saat 15’te Yalova Belediyesi Kent Müzesi’nde gerçekleştirilecektir. Sergi 15 Nisan- 3 Mayıs 2013 tarihleri arasında ziyarete açık olacak.

Mehmet Çebi Kimdir?

Trabzonlu bir ailenin çocuğu olarak İstanbul Süleymaniye’de doğdu. Liseyi Bakırköy İmam Hatip Lisesi’nde bitiridi, Lisans eğitimini İstanbul Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde tamamladı. İktisat Fakültesi Sosyal Siyaset Anabilim Dalında Yüksek Lisans  yaptı. Mehmet Çebi’nin koleksiyonunda 3000 civarında hat sanatı bulunmaktadır.. Bunların büyük çoğunluğunu Hilye-i Şerifler oluşturmaktadır.. Yaklaşık 2500 de tespih sanatı bulunmaktadır. Ayrıca çok sayıda da fermanı mevcuttur.

Hilye-i Şerif Nedir?

Hilye-i Şerif; hat sanatımızda, Hz. Muhammed’ın yaradılış güzelliklerini ve ruhi portresini tasvir ve tarif eden, belli bir form üzere hüsn-i hat ile yazılmış ve tezhib edilmiş levhalar hakkında kullanılan bir tabirdir. İlk defa, 17. yüzyılda büyük hattat Hafız Osman Efendi tarafından bir form haline getirilerek yazılmıştır. Muallim Naci bir nat-ı şerifinde, Hazreti Peygamberden (s.a.v) şöyle bahsediyor: "Hüsn-ü Kur’anı görür insan, olur hayran sana, Dest-i kudretle yazılmış, hilyedir, Kur’an sana.

Allah’u Teala Kur’an’ın da Hz. Peygamber’ı; "en güzel ahlâk üzere yarattığını”, "O’nun en güzel örnek olduğunu”, "âlemlere rahmet olarak gönderildiğini”, "kendisi ile beraber O’na da itaat edilmesi” gerektiğini bildirmesi, Ashab-ı Kiram, hilye ve şemaile olan ilgisini artırmıştır. Böylece Hz. Muhammed’ın, özel hayatına ve dış görünüşüne ait bilgiler ve anlatımlar, hadis ve diğer kaynak eserlerde bütün detaylar yer almıştır.

YORUM EKLE

banner137

banner138