"Türk ve Dünya Tarihine Işık Tutacak Çalışma"

Altınova’daki Çobankale kazı alanında yapılan çalışmalarda 900 yıl öncesine ait kutsama ayinlerinde kullanılan ekmeklerin işaretlenmesi için kullanılan 900 yıllık ekmek mührü bulundu.

"Türk ve Dünya Tarihine Işık Tutacak Çalışma"

2017 yılında Bursa Müzesi başkanlığında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin desteğiyle, Sanat Tarihi Bölümünden Doç. Dr. Selçuk Seçkin tarafından oluşturulan bilimsel bir ekibin katılımıyla gerçekleştirilmeye başlayan Yalova/ Altınova Çobankale Kazısı dört yıldır devam ediyor. Çobankale 1. Haçlı Seferine karşı konulmasında ve Osmanlı Devleti’nin kurulma sürecinde oynadığı rolden dolayı Türk ve dünya tarihi açısından önem taşıyan bir bölge olarak değer kazanıyor. Bu bölgede yapılan kazılar kapsamında geçtiğimiz yıl üzerinde, “hashtag” bulunan bir tarihi esere rastlanmıştı. Aynı noktada bu yıl yapılan kazılarda ise yine tarihi anlamda çok büyük önemi olan bulgulara rastlandı. Alanda yer alan ve kilise olduğu tahmin edilen yapıdan kutsama ayinleri esnasında kullanılan ekmeğin işaretlemesi için yapılmış 2 adet ekmek mührü bulundu. 900 yıllık bu mühürlerden ülkedeki kazı alanlarında çok nadir rastlanıyor. Bu anlamda çok değerli bulgular olarak kabul ediliyor. Yine aynı kazı alanında kalenin tarihine etki edecek 9. Yüzyıla ait bir sikke bulundu. Bu bulgunun 10. Yüzyılda yapıldığı bilinen kalenin tarihini de değiştireceği düşünülüyor.

Türk ve dünya tarihine ışık tutacak çalışma

Burada sürdürülen çalışmalarda çıkacak bulguların Türk ve Dünya Tarihine ışık tutacağını belirten Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral ise, “Biz burada yapılan çalışmayı ilçemiz için olduğu kadar ilimiz ve ülkemiz açısından da son derece önemli olarak görüyoruz. Merhum tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık’ın bahsettiği gibi bu bölge Bafeus savaşının olduğu bölge. Biz tarihimize ışık tutacak ve ülkemize değer katacak bazı eser ve bulguların buradan çıkartılması için destek veriyoruz. Bu bölge her yanı tarih yüklü bir bölge. Dolayısıyla belediye olarak da burada yapılacak her çalışmaya gücümüz yettiğince destek vermeye çalışıyoruz. Ama en önemlisi hükümetimizin, Turizm Bakanlığı’mızın ve Cumhurbaşkanlığımızın destekleri ile burada ki çalışmalar daha da hızlı yürüyecek. Hersek bölgemizde de deniz altında kayıp bir kale tespit edildi çalışmalar devam ediyor. Üzerinde bulunduğumuz Çobankale ve bu vadi de Osmanlı için önemli bir nokta. Buradan çıkacak buluntularla hem tarihimize hem de ülkemizin tarihine ışık tutacağız” dedi.

YORUM EKLE

banner137

banner138