Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından sosyal konut yapması için kurduğu bağlı kuruluşu Toplu Konut İdare Başkanlığı, Türkiye’nin 81 ilinde vatandaşların uygun fiyatlara ev sahibi olabilmeleri için konutlar yapıyor. TOKİ’nin yaptığı evlerdeki Katma Değer Vergisi(KDV)’nin geçtiğimiz dönemde %1’den %10’a çıkarılması çeşitli tepkilere neden olmuş, vatandaşlar alınan karardan dolayı mağdur olduklarını belirterek tekrar %1 oranına dönülmesi için çağrıda bulunmuşlardı.

Gelen tepkiler üzerine KDV tutarı tekrardan %1 oranına çekildi. Ancak, %10 oranın olduğu dönemde ödeme yapan vatandaşların haklarının nasıl geri verileceği merak konusu oldu. TOKİ, vatandaşlardan aldıkları tutarın farklarını geri yatırmaya başladı. Bu ödemeler sırasında çok ilginç bir durum ortaya çıktı. KDV tutarının fazla olduğu dönemde ödeme yapan ve aradaki farkı geri alan, Yalova’da yaşayan bir vatandaş hesabına alması gerekenden 3 kat daha fazla para yatırıldığını fark etti. Bu yaşanan durumun birçok insanın başına geldiği ortaya çıktıktan sonra vatandaşlar arasında “zengin olduk” yorumları yapılmaya başlandı. Yapılan yüksek ödemelerin birçok insanın başına geldiği öğrenildikten sonra TOKİ, fazladan yatırdığı tutarı geri aldı ve durum normale döndü.

Hastane İçin Beklenen Açıklama Geldi: “Proje Yanlış Çizilmiş” Hastane İçin Beklenen Açıklama Geldi: “Proje Yanlış Çizilmiş”

Özel Haber/Göktuğ Doğukan Yüksel

Editör: Arda Yavuz