Dünyada Her Yıl 50 Milyon İş Kazası Oluyor

BURSA (İHA) - Dünyada her yıl 50 milyon iş kazasının olduğu bildirildi. Bursa Orman Bölge Müdürlüğü'nde idareci ve teknik personele iş sağlığı ve güvenliği eğitim verildi.

Dünyada Her Yıl 50 Milyon İş Kazası Oluyor
5 gün süren eğitimde, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd Doç. Dr. Muvaffak Osman Engür çalışanları bilgilendirdi. Açılış töreninde konuşan Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, faydaları sınır tanımayan ormanların tüm dünyanın ortak malı olduğunu ifade etti. Coşkun, standartlar ve sertifikasyon gibi konuların aslında Türkiye için bilindik konular olduğunu anlatarak, Sultan II. Bayezid tarafından çıkarılan ‘Kanunname-i İhtisab-ı Bursa’nın standartlar konusunda yazılı en eski belge olduğunu hatırlattı. Coşkun, 2013 yılında Yalova, Keles ve İnegöl İşletme Müdürlüklerinde sertifikasyon sürecini başlattıklarını belirtti.


KORKUTAN TABLO

Çevre ve insan hayatının önemli olduğunu ifade eden Coşkun, iş sağlığı ve güvenliği konusunda istatistiki bilgiler de verdi. Coşkun, dünyada her yıl 50 milyon iş kazası olduğunu, 100 binden fazla kişinin iş kazası dolayısıyla öldüğünü belirterek, “İş kazaları sonucu 2,5 milyon insan sakat kalıyor. 60 milyondan fazla insan da yaralanıyor. İş kazalarının yüzde 88’i güvensiz davranışlar, yüzde 10’u da güvensiz şartlar yüzünden meydana geliyor. İnsan hayatı çok önemli. Ormanda çalışan herkesi bize emanet edilmiş olarak görüyoruz. Bütün bu tedbirleri bu düşünce ile almalıyız. Kanun da zaten bu tedbirleri almamızı istiyor” dedi.

YORUM EKLE

banner137

banner138