Kanser ve Erken Teşhisin Önemi Anlatıldı

Yalova Kadın Meclisi 1-7 Nisan Kanser Haftası dolayısıyla düzenlediği etkinlikte bayanlara kansere karşı alınacak tedbirler anlatıldı.

Kanser ve Erken Teşhisin Önemi Anlatıldı

Yalova Kent Konseyi Kadın Meclisi gerek üyelerin ve gerekse vatandaşların bilinçlendirilmesine yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. 1-7 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen Kanser Haftası dolayısıyla da bir etkinlik düzenleyen Kadın Meclisi Yalova Belediyesi Güzel Sanatlar Merkezi Konferans Salonunda Toplum Sağlığı Merkezi Sağlık Eğitmeni Güzin Güven’i konuk etti. Burada Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) hakkında da bilgiler veren Güven, KETEM bünyesinde ücretsiz olarak SMER testi, Mamografi çekimleri, Kolorektal kanser taramaları yapıldığına değindi. Kanser ve kanserden korunma yöntemleri hakkında da bilgiler aktaran Güven, “Kanserde erken teşhis çok önemlidir. Erken tanı ile büyük oranda tedavi edilebilen bir diğer kanser türü de rahim ağzı kanseridir. Rahim ağzı kanseri taraması için yapılan test,’pap-smear’ testidir.30-65 yaş arasındaki bütün kadınlarımız bu taramayı yaptırmalı ve HPV testi ile desteklenmelidir ve 5 yılda bir yenilenmelidir. Kalın bağırsak kanseri taramasında hedef nüfusumuz 50-70 yaş arasındaki kadın ve erkeklerdir. Kalın bağırsak kanseri, 2 yılda bir yapılan gaitada gizli kan (GGK) testi ile taranmaktadır.    Merkezimizde tüm taramalar ücretsiz olarak yapılmaktadır.  Erken teşhisin çok önemli olduğu kanser hastalığına karşı tüm halkımızı dikkatli olmaya ve kontrol için sağlık merkezlerimize bekliyoruz” dedi.
Düzenlenen bilgilendirme toplantısının çok faydalı olduğuna dikkat çeken Yalova Kadın Meclisi Başkanı Nurten Anıl ise, “Farkındalık yaratmak için sık sık kanser konusunda bilgilendirmeler yapıyoruz. Amacımız erken teşhisin önemini vurgulamak.  KETEM’lerde testler ücretsiz olarak yapıldığını halkın büyük kesimi bilmiyor. Biz bunu halka sıkça anlatacağız. Ayrıca biz üyelerimiz ile yıllık kontrollerimizi guruplar halinde yaptırıyoruz. Bu Taramalara da yanımızda başka kişileri de götürerek öncülük görevimizi yerine getirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE