Sporcuların önemli sorununa başarılı çözüm

Sıklıkla spor sırasında meydana gelen ve sporcuların aylarca spordan uzak kalmasına sebep olan “Ön Çapraz Bağ Yaralanması”nın ameliyatları, sporcu hekimliği konusunda önemli çalışmalarda bulunan Özel Yalova Hastanesi Ortopedi hekimlerinden Op.Dr. Selim Şanel tarafından başarıyla gerçekleştiriliyor.

Sporcuların önemli sorununa başarılı çözüm
600'e yakın ön çapraz bağ ameliyatı deneyimi bulunan Ortopedi Uzman Op.Dr. Selim Şanel, ameliyatla ilgili şu bilgileri verdi:“ Dizde kemikleri bir arada tutan 4 adet kuvvetli bağ vardır. Ön çapraz bağ ise eklemin ortasında yer alır. Ön çapraz bağ ayak yerde sabitken vücudun, diz merkez olacak şekilde dönmesi sonucunda veya dizin aşırı ekstansiyona gelmesine bağlı olarak yaralanabilir. Çocuğunlukla ön çapraz bağ yaralanmaları, sportif aktiviteler sırasında olur. Ön çapraz bağ ameliyatlarını hastanemizde Artroskopik (kapalı) olarak yapıyoruz.

Artroskopi; eklemelere ince optik bir aletle girerek, eklem içini monitör ile görüntüleyen, tanı koymaya yarayan, aynı anda özel cerrahi aletler ile eklem içi hastalıklarının tedavisine de olanak sağlayan bir yöntemdir. Ameliyatta hastanın kendi tendonlarını alarak özel bir teknikle hazırlayıp artroskopik yöntem ile  1 – 1.5 saat süren operasyonla yeni ön çapraz bağ yapıyoruz.Hastayı ameliyattan sonra ertesi gün ayağa kaldırıp, yürütüyoruz. Hasta daha sonra fizik tedavi ve rehabilitasyon programına alınıyor. Hastayı aktif yaşama geçene kadar gözlemliyoruz.”

YORUM EKLE