Başkan Salman, deprem bölgesini karış karış gezdi ve depremzede vatandaşlarımızla yakından ilgilendi. Yalova’nın bu felaketi 1999 yılında yaşadığını belirten Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, “Hatay’ın Samandağ ilçesi güzel ülkemizin cennet köşelerinden bir tanesi ben deprem felaketi öncesinde de gelmiştim ve aldığı bu ağır yarayı görünce insan çok üzülüyor. Samandağ ilçemizde halk dayanışma içerisinde, en güzel tarafı şu can kaybı olanlar evlerini kaybedenler dahi bu güzel ilçeyi asla ve asla terk etmeyi düşünmüyor. Kendilerine sakın ola yaşadığınız bu şehri terk etmeyin 1 metrekare dahi toprak satmayın. Çünkü nasıl 10 yıl sonra Yalova’da depremin gram izi yoksa burada da kalmayacak. Şunun altını kalın bir çizgiyle çiziyorum ben Yalovalı olmasan, Yalova Belediye Başkanı olmasam gelir Samandağ ilçesine yerleşirim. Artık burada inşallah bir 400-500 sene deprem olması mümkün değil. Birde tabi şu unutulmasın, kaymakamımız, belediye başkanımız, devlet görevlilerimiz hatta doktorlarımız dahi depremzede. İlk başlarda belki istem dışı tepkiler olmuş olabilir. Bunu acıya bağlamak lazım zaman her şeyin ilacı bu yaralar sarılacak. Ben kendi adıma söylemek istiyorum Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözünü ifade etmek istiyorum Samandağ benim şahsi meselemdir diye. Ben bugüne kadar elimden ne geldiyse yapmaya çalıştım ama önemli olan bundan sonra ne yapacağımız. Çünkü cenaze evine benzer deprem yaşamış olan kentler. Bir süre sonra bizde gideceğiz kendi işlerimize de bakmak zorundayız. Samandağlılar ve Refik başkanımız yalnız kalacak. İşte ondan sonra biz burası için ne yapabiliriz onu düşünmeliyiz ancak burada en büyük görev devletimize düşüyor. Burası sadece Samandağ belediyesiyle, dışarıdan yardım getiren belediyelerle ayağa kalkması mümkün değil. Çünkü şehrin yarısı yıkılacak ki ben sayın Genel Başkanımıza bölgeyle ilgili rapor sunarken de dedim ki, bizim orada orta hasarlı binalarımız güçlendirilmişti. Ama deprem bölgesinde, Samandağ ilçesi de dahil olmak üzere orta hasarlı binaların da yıkılması lazım ki insanlarımız huzur içerisinde yeni yapılan binalarda yaşasın diye. Allah bu acıyı bir daha yaşatmasın. Her ne kadar deprem gerçeği devam edecek ama 99 depreminde olduğu gibi bir gerçek var, deprem değil öldüren binalardır” dedi.

Ramazanda Unutulmadılar Ramazanda Unutulmadılar

‘Gönlümüz hep Samandağ’da kalacak’

Samandağ sokaklarını karış karış gezdiklerini, depremi yaşamış vatandaşların kendilerini bağırlarına bastıklarını söyleyen Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, “Samandağ’da sokakları geziyoruz. Büyük acı, yara, enkaz, hasar, üzüntü, hüzün ve şaşkınlığa karşın, sokakta yaşamalarına rağmen gönlü güzel Samandağ halkı bizi bağrına basarak duygulandırıyor. Ulu Önder Atatürk’ten esinlenerek; Samandağ artık benim şahsi meselem. Ve bir karış toprak dahi satmayacaklar. Bursa’lı üç iş adamı dostumuzun katkılarıyla yarın en az bir ay hizmet verecek 600 yemek kapasiteli mutfağı çalıştırmaya başlıyoruz. Katkılarından dolayı Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’a teşekkürü borç biliyorum. Desteğe devam edeceği sözünü aldık. İki iş adamının bağışıyla 15 gün sonra iki prefabrike binada Samandağ Belediyesi hizmet vermeye devam edecek. Elbette depremin izlerini silmek uzun zaman alacak. Hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. Normal yaşama geçilmeye başlansa bile gönlümüzün yarısı hep Samandağ’da ve deprem bölgesinde kalacak” şeklinde konuştu. Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman depremin büyük yıkıma sebep olduğu diğer illerimizi ve ilçelerimizi de gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Salman, ‘Yaralarımızı saracağız’ (6)Salman, ‘Yaralarımızı saracağız’ (7)Salman, ‘Yaralarımızı saracağız’ (4)Salman, ‘Yaralarımızı saracağız’ (5)Salman, ‘Yaralarımızı saracağız’ (2)Salman, ‘Yaralarımızı saracağız’ (3)Salman, ‘Yaralarımızı saracağız’ (1)