Defineciler Talan Ettiler Defineciler Talan Ettiler

İnsanlardan Reklam diye milyonlarca TL dolandırdıkları iddia ediliyor. Kaçtıkları ülke Portekiz olduğu idiiası sosyal medya gündeminde çalkalanmaya devam ediyor. Kuaförlerinden, arkadaşlarına kadar onlarca kişiyi dolandırdıkları ileri sürülen Talu ailesinin nerede olduğu gizemini korumaya devam ediyor. İddialardan birisi de, sosyal medya gündemini çalkalayan, kara para akladıkları iddia edilen sosyal medya fenomeni,  Dilan Polat ve eşi Engin Polat’ın başına gelenlerden dolayı kaçtıkları iddiası dedikodu kazanını kaynatmıştı. Ponzi sistemi kurdukları iddia edilen Talu ailesinin, iş birliği teklifi adı altında, miktar olarak bahsedilen 100 milyon lira ile Portekiz’e kaçtıkları yayılan iddialar arasındaydı. 
Talu ailesinin mağduru olduklarını iddia eden mağdurlar, Cumhuriyet’in haberine göre savcılığa başvurdukları aktarıldı. Cumhuriyet’in haberine göre:  “Sosyal medya fenomeni 'Var Böyle Tipler' hesabıyla tanınan Kıvanç Talu ve eşi Beril Talu'nun 30 kadar kişiyi dolandırdırğı iddia edilmişti. Hürriyet'in haberine göre mağdurlar savcılıklara suç duyurusunda bulundu.
Kıvanç Talu ve eşi Beril Talureklam bütçesine yatırım yapanlara yüksek kar vaat etti. Kendilerine yatırılan paraları birkaç kez daha yüksek bedelle geri ödeyen çift, en son topladıkları yaklaşık 100 milyon TL ile kayıplara karıştı. 16 Ekim’den bu yana Kıvanç Talu ve Beril Talu’ya ulaşamayan sözde yatırımcılar dolandırıldıklarını anladı.
Talu çiftinin evleri İstanbul’un Anadolu Yakası’nda olduğu için mağdurlar çoğunlukla Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikâyet dilekçelerini verdi. Ancak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na da başvuran oldu. Her iki savcılık da iddialarla ilgili soruşturma başlattı.
Suç duyurusu yapan mağdurların ifadesini de alan savcılıklar, daha sonra Talu çiftini ifadeye çağıracak. Savcılık gerek görürse Talu çifti hakkında gözaltı kararı da verebilir. Eğer iddialardaki gibi Beril Talu ve Kıvanç Talu’nun yurtdışına çıktıkları tespit edilirse haklarında Çiftlikbank’ın kurucusu Mehmet Aydın ve Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’de olduğu gibi kırmızı bülten çıkartılabilir. Savcılıklardaki dosyaların önümüzdeki günlerde tek dosya üzerinde birleşmesi de olasılıklar dahilinde.” ifadelerine yer verildi.  
Haber : Duygu Saral