İl Temsilcisi Arzu Demir’in yanı sıra TEMA Yalova Merkez İlçe Sorumlusu Saffet Yıldız, Çınarcık İlçe Sorumlusu Orçun Emrah Eren, Çiftlikköy İlçe Sorumlusu Necla Güner, Süleymanbey Mahalle Sorumlusu Gökmen Kılıç ve Kadıköy Mahalle Sorumlusu Özcan Demir’ in de hazır bulunduğu FİDAN DİKİM etkinliğine TEMA Yalova İl Yönetim ekibi ve pek çok doğa dostu TEMA Gönüllüsü ve Öğrenciler katıldı.

TEMA gönüllüleri Kadıköy Park ve Bahçeler Sorumluları Kerem Yüksel ve ekibinin yardımları ve özverili çalışmaları ile hazır hale getirilen bahçede, tüm gönüllülerin alana gelmesini takiben 30.kuruluş yıldönümü anısına 30 fidanı TEMA Gönüllüleri ile birlikte toprakla buluşturdu. İl Temsilcisi Arzu Demir TEMA gönüllülerine katılımlarından dolayı şükranlarını sunarken, “30 yıllık yaşam hikayemizde 11 Eylül 1992’den bugüne kurucularımızın yolunda 30 yıldır bu topraklarda yaşam için çalışıyoruz. Yanımızda olan 1.000.000’u aşkın gönüllümüze ve destekçilerimize teşekkür ederiz” Ayrıca dilekçemizi müteakiben yeni oluşturulan parka Toprak Dedemizin adının verilmesini Belediye Meclisinden geçiren Kadıköy Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Şahin Beye ve tüm organizasyonu sorunsuz bir şekilde gerçekleştiren Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Gökşen Şahin Eroğlu Hanıma ve Belediye Meclis Üyelerine sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum”dedi.

Fidan Dikim etkinliğini takiben 2020 yılında hayata gözlerini yuman TEMA Vakfı kurucusu Merhum Hayrettin Karaca’nın kendi imkanları ile kurduğu Karaca ARBORETUM’ a şükran ve minnetlerini sunmak için geçen TEMA Yalova ekibi Arboretumu gezerek fotoğraflar çektiler.

TEMA Vakfı Kurucusu merhum Hayrettin Karaca’nın 7 kıta gezerek topladığı 8 bine yakın bitki türünden oluşan Türkiye’nin ilk özel arboretumu misafirlerine eşsiz manzaralar sunuyor. En geniş koleksiyonlar meşe, manolyalar, akçaağaçlar. Birleşmiş Milletler tarafından “Orman Kahramanı”, “Alternatif Nobel” gibi dünya çapında birçok ödüle layık görülen ve "Toprak Dede" olarak da anılan Hayrettin Karaca’nın 1980 yılında kurduğu Karaca Arboretum (ağaç müzesi) geride bıraktığı en büyük miraslardan biri oldu. Arboretumda 110 dekarlık alanda yaklaşık 4 bin odunsunun yanı sıra 3-4 bin civarında da çalı türü yer alıyor.

Gen merkezi özelliğini de taşıyan arboretum, dünyada “International Dendrology Society” (Uluslararası Dendroloji Derneği) ödülünü alan sayılı ağaç müzelerinden biri olarak da ön plana çıkıyor. Uluslararası Dendroloji Cemiyeti, 1952 yılında ağaçlarla amatör ya da profesyonel olarak ilgilenen kişileri biraraya getirmek ve bu konudaki koruma çalışmalarını teşvik etmek amacıyla kurulmuş bir cemiyet. Dendroloji ağaç şeklindeki bitkileri inceleyen bilim dalı anlamına geliyor.

Arboretumda bulunan MEŞE Ağacının altında toplu fotoğraf çektiren TEMA Gönüllüleri “Doğa için, gelecek nesiller için umut yeşertmeye devam edeceğimiz nice 30 yıllara’’ diyerek Toprak Dedenin mirasını yaşatacaklarına bir kez daha söz verdiler ‘’