TEMA Vakfı’nın İl Temsilcilikleri gerçekleştirdiği etkinliklerle gönüllü sayılarını arttırmaya devam ediyor. Bu kapsamda TEMA Vakfı Yalova İl Temsilciliği, Özel Muhteşem Çocuklar Anaokulu ve Yalova Masal Kreş ve Gündüz Bakımevi’nin minik öğrencilerini TEMA Vakfı’nın gönüllü ordusuna kattı.

Merkez Köy Muhtarlarından Başkan Gürel’e Ziyaret Merkez Köy Muhtarlarından Başkan Gürel’e Ziyaret

İlk olarak Özel Muhteşem Çocuklar Anaokulu tüm sınıfları ve öğrencileri ile TEMA gönüllüsü oldu.  TEMA gönüllüsü olduğu için TEMA Vakfı Genel Merkezi öğrencilere üye kartı, rozet ve sınıf kapısı girişine takılmak üzere “Yeşil Yaprak” gönderdi. “BU OKULUN ÖĞRENCİLERİ TEMA GÖNÜLLÜSÜ OLMUŞTUR” yazan görsel çerçeve de Okul Müdürü Fulya Eraslan ve Öğretmenlere teslim edildi. 

Daha sonra ise Yalova Masal Kreş ve Gündüz Bakımevi de tüm sınıfları ve öğrencileri ile TEMA gönüllüsü oldu.  TEMA gönüllüsü olduğu için TEMA Vakfı Genel Merkezi öğrencilere üye kartı, rozet ve sınıf kapısı girişine takılmak üzere “Yeşil Yaprak” gönderdi. “BU OKULUN ÖĞRENCİLERİ TEMA GÖNÜLLÜSÜ OLMUŞTUR” yazan görsel çerçeve de Okul Müdürü Çağla Küçükyiğit ve Öğretmenlere teslim edildi. 

Yalova Tema Vakif Gonullu Calisma Minik Ogrenci Anaokul Kres (2)“Doğa sevgisi kazanmalarını amaçlıyoruz”

“TEMA Vakfı Yalova İl Temsilcisi Arzu Demir yaptığı açıklamada “Bir sınıfın tüm öğrencileri TEMA gönüllüsü olduğunda, o sınıfın kapısına, üzerinde “Bu Sınıfın Öğrencileri TEMA Gönüllüsüdür” yazılı bir yeşil yaprak asıyoruz. Bu uygulamayla, çocukların erken yaşta gönüllülük kavramıyla tanışmalarına ve doğa sevgisi kazanmalarına destek olmayı amaçlıyoruz. Bu Okulun Öğrencileri TEMA Gönüllüsü Olmuştur" Uygulamasını da her iki okulumuzda gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyuyoruz, Okuldaki tüm sınıfların (şubelerin) gönüllü olması durumunda okula "Bu Okulun Öğrencileri TEMA Gönüllüsü Olmuştur" görseli veriyoruz. Minik TEMA’ların doğayı koruyan birer nefer olmaları için ilk adımlarını atıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yalova Tema Vakif Gonullu Calisma Minik Ogrenci Anaokul Kres (1)Minik TEMA Eğitim Programı; Minik TEMA Eğitim Programı okul öncesi eğitim çağındaki çocukların doğada daha çok zaman geçirmelerini, gözlem yapmalarını, merak duygusuyla doğayı keşfetmelerini sağlamak ve ekolojik okuryazarlık becerilerini güçlendirmek amacı ile tasarlandı. 2010 yılından bu yana Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ile hayata geçirilen Minik TEMA Eğitim Programı gönüllü öğretmenler tarafından yürütülüyor. 2018 yılında, Minik TEMA Eğitim Programının içerik ve materyalleri tamamen yenilendi.

Kapsam/Hedefler; Temel amacı çocuklara ekolojik okuryazarlık konusunda farkındalık kazandırmak olan program, Türkiye’nin 81 ilinde uygulanıyor. Öğretmenlere açık havada ve sınıf içerisinde uygulanabilecek 73 etkinlik önerisi sunan program ile çocukların doğayla bağ kurmaları desteklenmeleri amaçlanıyor.

Yalova Tema Vakif Gonullu Calisma Minik Ogrenci Anaokul Kres (4)Faaliyetler; Toprak, su varlıkları, biyolojik çeşitlilik, ekosistem, hava, doğada gözlem, sürdürülebilir yaşam gibi konularda oldukça geniş bir kurguda hazırlanmış olan eğitim materyalleri ve her konu başlığı altındaki etkinlik yönergeleri sayesinde öğretmenler, kendi yıllık eğitim programlarına uyumlu olacak şekilde hazırlanan etkinlikleri sınıflarında ya da açık havada kolaylıkla uygulanıyor.

Öğretmenler, Minik ve Yavru TEMA Eğitim Portalı (minik-yavrutema.org) ile tüm eğitim içeriklerine ve materyallerine dijital olarak da ulaşılıyor.

Minik TEMA Eğitim Programı kapsamında bugüne kadar Türkiye’nin 81 ilinde yaklaşık 31.300 sınıf/öğretmen ve 584.000 çocuğa ulaşıldı.

Yalova Tema Vakif Gonullu Calisma Minik Ogrenci Anaokul Kres (5)

Editör: Arda Yavuz