Yalova Valisi Muammer Erol, İstanbul-İzmir Otobanı Kılıç Gişesi çıkışında bulunan paralel yolun yapılmamasına tepki gösterdi. Vali Erol karayolları ağında bulunmaması mazeret gösterilen yolla ilgili Yalova’nın artık ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çizdi. İl Koordinasyon Kurulu’nda yolun artık gündeme alınmasını isteyen Taşköprü Belediye Başkanı İsmail Arslan ise, “Yolda, 1 ay önce bir inceleme yapılmıştı. Bu yolun gündeme alınmasını istiyoruz. Bununla ilgili bir dosya hazırlayıp Karayolları Genel Müdürlüğü’ne sunmuştuk. Müdürlüğün bu konudan haberi var” ifadelerini kullandı.

Vali Erol, ‘Bu yol ihmal edilmemeli’

İstanbul-İzmir Otobanı Kılıç Gişesi çıkışında bulunan paralel yolun ihmal edilecek bir yol olmadığını söyleyen Yalova Valisi Muammer Erol, “Karayolları Genel Müdürlüğü’ne gördüğümüzü söyledik. Orası ihmal edilecek bir yer değil. O yolun düzeltilmesi için hala neyi bekliyoruz? Buranın durumu belli. Aciliyet arz ediyor. Yalova olarak bu mevzuya artık şöyle bakıyoruz: Orası yapılmamakla birlikte Karayolları, her yerde yaptığı işi Yalova’da yapmayarak güya kar etmiş veya kendini bir masraftan kurtarmış gibi gözüküyor. Ana karayolu bağlantısı için çıkış vermiş ama bağlanmamış. Orada öylece duruyor. Osmangazi Kılıç Gişeleri’nden araç çıktı. O güzergahtan nereye bağlanacak? Siz, dünya standartları üzerinde olan bir yolun çıkışını herhangi bir anayola bağlamadan bırakıyor musunuz? Başka bir yerde bu şekilde bıraktığınız bir yer varsa eyvallah diyeceğiz. Benim bildiğim kadarıyla başka bir yerde bu şekilde yarım bıraktığınız bir yer de yok. Zamanında burası bir şekilde kalmış. OSB’ler ile birlikte günlük 20-25 bin kişi o yolu kullanacak. Orada çok ciddi trafik var. Çoğu da ağır vasıta. Feribotların taşıdığı bütün ağır vasıtalar o yolu kullanıyor. Orada ciddi ağır vasıta bir yükü var. Yıllardır bu zamana kadar gelmiş. İlla orada kaza mı olsun? Bunu mu bekliyorsunuz? Karayolları’nın Türkiye’de yaptığı işlere bakıyoruz; orası zekatı bile değildir. Yalova, çok kolay ihmal ediliyor. 8 kilometrelik bir bağlantı yolu. Çok tehlikeli bir yol. Şimdi bir imalat yapılmazsa, önümüzdeki yıllarda gelecek olan OSB’ler ile birlikte 20-25 bin kişi o yolu kullanacak. Çok yayılsa bile en geç 10 yıl içerisinde. Fabrikalar temellerini atıyor. Ne kadar erken yapılırsa o kadar iyi bir adım olacak. Bu işe bakarken, Karayolları’nın böyle bakması lazım. Şu an resmen bu görüntü acziyettir.  Bizim bu serzenişimizi artık ciddiye alın. Yalova artık ciddiye alınmak istiyor. Şehirde 10 numara işler oluyor. Yıllardır burası çözülmüyor” dedi.

Birincioğlu, ‘Yol bizim ağımızda değil’

Karayolları 14. Bölge Müdür Yardımcısı Alican Birincioğlu ise yaptığı açıklamada, “Genel Müdürlüğü’müzden bize gelen herhangi yol ağına alınma gibi bir bilgi yok. Bu konuda hangi aşamada olduğumuzu kontrol ederek, sizlere de bu konuda bilgi veririz. Bahsi geçen yolun güzergahın sorumluluğu Karayolları’ndayken talep üzerine yol ağından çıkarılmış. Taşköprü Belediyesi zamanında doğalgaz çalışması için yolu kendi ağına katmış. 16 yıl önce kendi ağlarına alınmış yol. Konuyu Genel Müdürlüğümüz ile de görüşüp, neler yapabiliriz değerlendireceğiz” şeklinde konuştuu.