Tuna’nın yaptığı açıklamalar üzerine Kamuoyunda dikkatle takip edilen meteoroloji arsasına yapılan okul ön plana çıktı.

Özellikle okulun açılmasını bekleyen veliler, sosyal medyada yer alan iddiaların peşine düşerken, kulaktan kulağa yayılan yorumlar, velileri tedirgin etti.

Konuyu aylardır takip eden veliler, gazetemize ulaşarak bu konuda kuşkuların giderilmesi adına resmi ağızdan bir açıklama beklediklerini dile getirdiler.

Suzan Tuna ismi verilen okulda çocuklarının okuyacağını dile getiren veliler, “Bizi kişilerin ticari ilişkileri ilgilendirmiyor. Açıklamalarda ya da iddialar kişilerin ikili ilişkilerinde olumlu-olumsuz hiç derdimiz değil. Ancak bir kamu binası olan okulda bizim çocuklarımız bulunacak. Çocuklarımızın güvenli, sağlıklı, huzur içinde eğitim almaları bizim önceliğimizdir. Bu okul binasının hakkında ortaya atılan iddialar canımızı sıkıyor. Bu konu hakkında resmi ağızlardan belgeli açıklama bekliyoruz. Bu bizim hakkımız. İlimiz deprem tehdidi altında yetkililer bizi rahatlatmalıdır.” diyerek isteklerini söylediler.

Peki sosyal medyadaki iddialar ne yöndeydi?

Daha önceden Atatürk İlkokulu olarak inşa edilen, Kasım’da açılması beklenen Suzan Tuna okulu hakkında ne gibi iddialara yer verilmişti.

Deniz Ulaşımına Fırtına Engeli Deniz Ulaşımına Fırtına Engeli

H.A. isimli şahıs sosyal medya hesaplarında yaptığı iddialar şu yöndeydi;

“KARA PARA AKLAMA MODELİ ...

Orbay TUNA; Giden Vali Muammer EROL ile Mevcut Atatürk Okulunun yerini yıktırıp, oraya AVM ve OTOPARK için ANLAŞMA Yapmadınız mı?

Hissedarlarla Görüşmeye Çalıştın hissedarlar kabul etmedi, kabul etseydiler Okul Yıkılmayacak mıydı?

Sözde Bağış altında İDO nun Karşısındaki, Yeni yaptığın Okulu ona karşılık Yapmadın mı?

Sözde hibe Yaptığın OKULUN, STATİK hesaplarda ve STATİK AKS’larda sorun olduğundan dolayı 1 yıldır TESLİM Edemiyorsun, sonra alengirli işlerle bir şekilde KAMU OYU Oluşmasın diye devir ediyorsun!!!

ATATÜRK OKULUN MEVCUT yeri istediğin gibi olmayınca, ESKİ hastanenin yerini istemedin mi? hani KARŞILIKSIZ BAĞIŞLARIN?”

Orbay Tuna Yanıtladı

H.A isimli şahıs, sosyal medyasından birtakım açıklamalar ve iddialar ortaya atmıştı. Bunun üzerine isim vermeden kamuoyundaki paniği ortadan kaldırmak için, Orbay Tuna okul ile ilgili iddialara şu tarz bir açıklamada bulunmuştu, “Yaptırdığımız okul Cumhuriyetimizin 100. yılında devletimize desteğimiz, gençlerimize inancımızdır. Biz 6 yıl önce devletimize bir spor okulu yaptırmak istediğimizi bildirdik. Protokol yaptık. O tarihte Atatürk İlkokulu'nun yıkılma konusu bile gündemde değildi. Biz spor lisesi yaptırmak için şehir içindeki spor sahalarının olduğu bölgede yer tahsisi bekledik. Bu süreç devam ederken Yalova Milli Eğitim Müdürlüğü, Yalova merkezde Atatürk İlkokulu'nun deprem güvenliği açısından yıkılacağını ve merkezde okul ihtiyacı olduğunu söyledi. Yalova Milli Eğitim Müdürlüğü, bizden yaptığımız spor lisesi protokolünü bu okula çevirmemizi istedi. Ben, kardeşim ve ailemin büyükleri Yalova Atatürk İlkokulu mezunu. Bunu büyük bir gururla yapacağımızı söyledik. Atatürk İlkokulu'nun yerinin de meydanda yapılacağı bize söylendi. Hatta ben dedim ki; "bizlerin gittiği ilk kütüphane Atatürk İlkokulu bitişiğindeki bina. Orası tarihi bir değer olarak korunmalı." Netice olarak protokol yenilendi. Biz Atatürk İlkokulu yeni binasını yapmaya başladık. Atatürk İlkokulu'nun mevcut arsası devletin. Oranın hissedarları yok. Hissedarları olmadığı için birileriyle pazarlık söz konusu olamaz. Benim her zaman devlet yetkililerinden duyduğum, oranın meydan yapılacağı. O arsa üzerinde pazarlık yapmak kimsenin haddine değil. Devletin yasaları ve mevzuatlar var. Kaldı ki, Sayın Valimiz Muammer Erol devlet yasa ve mevzuatlarını çok iyi bilen ve uygulayan devlet adamıydı. Ayrıca Yalova'ya mal olmuş böyle bir arsa üzerinde son söz sahibi sayın Valimiz değil. Yeni yapılan Atatürk İlkokulu projesi Milli Eğitim Bakanlığı'nın tip projesidir. Birebir uygulanması gerekir. Biz bu projeyi uygularken önemli bir ayrıntı tespit ettik. Asırlık Çınar Ağacı projenin temeline denk geldi. Bunun üzerine ağacı kesmemek için çınar ağacının olduğu köşede 80 santim binayı geri çektik. Resmi proje tadilatı yaptık. Bu proje tadilatını belediyeye ve Milli Eğitim Müdürlüğümüze bildirdik. Projeyi Türkiye’nin uluslararası en büyük mühendislik firmalarından biri çizdi. Şu anda yaptığımız okul binası Yalova'nın en güvenli binaları arasında. İddia ediyorum ülkemizde standartları en yüksek okul binalarından birine Yalova çocukları sahip olacak. Okulun açılışının gecikmesi Milli Eğitim Müdürlüğü içindeki yazışma prosedürlerine bağlı olmuştur. Buda olası bir durumdur. Müdürlüğümüzde elinden geleni yapmıştır. Okulun hiçbir eksiği yok. Kasım ayında okul açılacaktır. Atatürk İlkokulu kapanmadığı için bizim yaptırdığımız okulun adı değişti. Annemizin adı Suzan Tuna İlkokulu olarak açılacaktır. Atılan hiçbir iftira bizi devletimize destek olmaktan alıkoyamayacak. Allah nasip ederse daha büyük destekleri yapmaya devam edeceğiz.”

okul-orbay-tuna-aciklama-ido-meteroloji-yalova-veli-ogrenci (3)okul-orbay-tuna-aciklama-ido-meteroloji-yalova-veli-ogrenci (2)