Bulgaristan Türklüğünün ve Türk güreşimizin sembolü olan, Bulgaristan’ın Deliorman Bölgesinde dünyaya gelen efsanevi güreşçi Koca Yusuf’un aziz hatırasına sahip çıkmak amacıyla düzenlen etkinliklere Türkiye Cumhuriyeti Burgaz Başkonsolosu Tolga Orkun, Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçiliği temsilcileri, HÖH Partisi Genel Başkanı Mustafa Karadayı, Edirne Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Gürkan, HÖH Partisi İl Başkanı Aysel Rufad, Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş, Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, HÖH Partisi Milletvekilleri, HÖH Partisi Belediye Başkanları ve adayları, Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu Başkanı Abdurrahim Nursoy, Adana, Edirne, Sakarya, Silivri, Kocaeli, İzmir Balkan dernekleri başkanları ve yönetimleri katıldılar.

Yalova Bal-Göç ise Koca Yusuf Yağlı Güreşlerine Dernek Başkanı Lütfi Özgür öncülüğünde Subaşı ve 500 evler temsilcileri, dernek yönetim kurulu üyeleri ve Bulgaristan seçimlerinde görev alanlar ile birlikte geniş bir katılım sağladı. Yalova Bal-Göç Başkanı Lütfi Özgür Koca Yusuf Yağlı Güreşleri öncesinde Cihan Pehlivanı Koca Yusuf ve Pehlivan Filiz Nurullah’ın Anıtlarına tüm katılımcılar ile birlikte çelenk bıraktı.

Etkinliğin düzenlenmesine Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti Burgaz Başkonsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu ve Kırkpınar Ağası destek oldular. Yağlı Güreşlere Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı, Edirne Büyükşehir Belediye Başkanı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı, Silivri Belediye Başkanı, Beyşehir Belediye Başkanı ve Yalova Subaşı Belediye Başkanı adına Yusuf Can Zeybek, Mustafa Batu, Osman Aynur, İsmail Balaban, Mehmet Yeşil Yeşil, Hüseyin Gümüşalan, Gökhan Arıcı, İsmail Koç başta olmak üzere çok sayıda başpehlivanlar ve pehlivanlar katıldı.

Safranspor ile Taşköprüspor Berabere Kaldı Safranspor ile Taşköprüspor Berabere Kaldı

Kıyasıya mücadelelerin yaşandığı Koca Yusuf Yağlı güreşlerine Bulgaristan ve Türkiye’den misafirler yoğun bir ilgi gösterirken başpehlivanlık güreşlerinde Hamza Özkaradeniz birinci, Mustafa Arslan ikinci, İsmail Koç ve Faruk Akkoyun ise üçüncü oldular. Başaltı güreşlerinde Emre Duman, Büyük orta güreşlerinde ise Yusuf Erdoğan birincilik derecesi aldılar.

Ayrıca etkinlik süresince Türkiye’den gelen misafirler ve Bulgaristan’da yaşayan Türkler bir araya gelerek özlem giderme fırsatı buldular. Yalova Bal-Göç Başkanı Özgür Koca Yusuf yağlı güreşleri hakkında “Bu tür etkinlikler bizlere kültürel değerlerimizi ve geleneksel sporlarımızı yaşatma ve Türkiye'de yaşamakta olan çifte vatandaş statüsüne sahip Türk vatandaşlarımız ile Bulgaristan'da yaşayan Türkler arasında daha güçlü bağlar kurma imkanı sağlamaktadır. Bu yüzden bizler böyle etkinlikleri çok önemsiyoruz. Bizler de T.C. İçişleri Bakanlığımızdan aldığımız destekle “Geçmişten Geleceğe Değerlerimiz” Projesi kapsamında Koca Yusuf Yağlı Güreşlerine geniş bir katılım sağladık, bu tür etkinliklere katılmaya ve destek olmaya da devam edeceğiz” dedi.

Son olarak Özgür, “Koca Yusuf Yağlı Güreşlerini düzenleyen HÖH Partisi Genel Merkezi, HÖH Partisi Şumnu İl Başkanlığı ve Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu’na; etkinliğin düzenlenmesine destek olan başta Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök ve Türkiye Cumhuriyeti Burgaz Başkonsolosu Tolga Orkun olmak üzere Edirne Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Gürkan’a, Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş’e ve Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’e teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

yalova-bal-goc-yagli-gures (10)yalova-bal-goc-yagli-gures (8)yalova-bal-goc-yagli-gures (9)yalova-bal-goc-yagli-gures (7)yalova-bal-goc-yagli-gures (4)yalova-bal-goc-yagli-gures (5)yalova-bal-goc-yagli-gures (2)yalova-bal-goc-yagli-gures (3)yalova-bal-goc-yagli-gures (1)