Yalova Valisi Kaya'dan Mesaj Gönderen Öğrenciye Jest Yalova Valisi Kaya'dan Mesaj Gönderen Öğrenciye Jest

Türkiye Barolar Birliği ve 81 ilin Barosu, geçtiğimiz hafta yaşadığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden önceki dönem Denizli Barosu Bakanı Av. Mehmet Erdal Çam için eşzamanlı olarak adliye önlerinde basın açıklaması gerçekleştirdi. Bu eş zamanlı açıklamalara Yalova Barosu’da sessiz kalmadı. Yalova Adliyesi önünde Çarşamba günü saat 12:00’da toplanan Yalova Barosu, Baro Başkanı Elif Turnacı Çavuş eşliğinde basın açıklamasını gerçekleştirdi.

Avukata yönelik Saldırı, yurttaşın savunma hakkına yönelik saldırıdır”

Yalova Barosu Başkanı Elif Turnacı Çavuş yaptığı açıklamada, “Denizli Barosu önceki dönem başkanlarımızdan, Muğla Barosuna kayıtlı Av. M. Erdal Çam altı gün önce, müvekkili tarafından, sadece mesleki faaliyeti nedeniyle katledildi. Geçtiğimiz yıl; Av. Servet Bakırtaş, Av. Ersin Arslan öldürüldü. Av. Asilcan Tuzcu, Av. Savaş Baş, Av. Necati Çakmak ve Av. Hakkı Cihan Coşkun mesleki faaliyetleri sebebiyle saldırıya uğrayarak yaralandılar. Daha üç gün önce, Nevşehir Barosu önceki dönem Başkanlarımızdan Av. Mustafa Necmi Öncül darp edildi. Bu saydıklarımız, her gün sistematik hâlde yaşanan avukata yönelik şiddetin, çok sayıda örneğinden yalnızca birkaç tanesidir.

Avukatlar; her geçen gün daha fazla öldürme, yaralama, tehdit, hakaret gibi saldırıların mağduru haline geliyor. Avukatların bu saldırılarla karşı karşıya kalmalarının nedeni, yalnızca mesleki faaliyetlerini yerine getirmeleridir. Bu saldırılar, sadece avukata değil avukatlık faaliyetine, savunmaya, adil yargılanma hakkına ve adaletin tesisine yöneliktir. Avukata yönelik şiddetin temelinde, müvekkilleriyle özdeşleştirilmeleri, avukatın mesleki faaliyetlerini ve görevlerinin ifasını önleme niyeti yer almaktadır.

Avukata yönelik şiddet, toplumun genelinde gözlenen şiddet eğiliminden veya diğer meslek mensuplarına yönelik şiddetten önemli farklılıklar içermektedir. Bu nedenle, avukata yönelik şiddete ilişkin gerekli adımlar atılarak, özel olarak önlem alınması elzemdir. Avukata yönelik şiddetle ilgili ¸Meclis Araştırma Komisyonu kurulması, zorunlu tedbirlerin derhal alınması ve mevzuat çalışması yapılması gerekliliği, avukatlar için olduğu kadar yurttaşların savunma hakları için de zorunludur. Devletin tüm kurumlarında ve yurttaşlarda, avukata yönelik şiddetin engellenmesiyle ilgili farkındalık yaratılmalı ve buna ilişkin somut çalışmalar hayata geçirilmelidir.

Çünkü avukata yönelik saldırı, yurttaşın savunma hakkına yönelik saldırıdır. Tek bir kayba daha tahammülümüz yok! Bizler avukata yönelik şiddetin normalleşmesine izin vermeyecek, onurla ve asla vazgeçmeden ortak mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Meslek şehitlerimizi saygıyla anıyor, mesleğimizi, meslektaşlarımızı ve yurttaşlarımızın haklarını sahipsiz bırakmayacağız” ifadelerini kullanarak avukatlara yönelik olan şiddeti eleştirdi.

Haber/Göktuğ Doğukan Yüksel

Yalova-Baro-Aciklama-Tepki-Es Zamanli3Yalova-Baro-Aciklama-Tepki-Es Zamanli4Yalova-Baro-Aciklama-Tepki-Es ZamanliYalova-Baro-Aciklama-Tepki-Es Zamanli2