Yalova Belediyesi'nin şirketlerinden Personel A.Ş., Hak-İş Sendikasına gönderdiği yazıyla 345 işçinin iş akitlerini fesh edeceğini ve toplu işten çıkarma yapacağını duyurdu. 

Öte yandan geçtiğimiz günlerde AK Parti Yalova İl Başkanı Umut Güçlü, parti binasında yaptığı açıklamada, CHP'li belediyelerin işten çıkarmalarına vurgu yaparak, “Sırf AK Partili diye işçi kıyımı yapan CHP belediyelerine sesleniyorum. İnsan olduğunuzu, karşınızdakinin de bir insan olduğunu ve bir kimsenin ekmeğiyle oynayanın iflah olmayacağını iyi biliniz” ifadelerini kullandı.

25 Nisan tarihi verilen yazıda, 17 Mayıs'tan sonra alınacak tasarruf tedbirleri şebep olarak gösterildi. Kurban Bayramı öncesi işsiz kalan çalışanlar, "Seçimden hemen sonra verilen kıyım kararına Cumhurbaşkanlığı tasarruf tedbirlerini bahane ettiler "dediler.

Yalova Ak Parti Umut Guclu Isci Kiyim Aciklama (2)24 Nisan 2024 tarihinde Yalova Belediyesi Personel Anonim Şirketi tarafından Hak-İş Hizmet-İş Sendikasına gönderdiği yazıda şu cümleler yer aldı;

“Yalova Belediyesi, yürürlüğe giren tasarruf tedbirleri çerçevesindeki genel hükümler, bu çerçevede kurumun içinde bulunduğu mali sıkıntılar, cari borç ödeyememe, icra takipleri, personel maaşları ödenmesi için kredi kullanıldığı gibi hususlara’ atıfta bulunulmuştur. Yine aynı yazıda kurumun personel giderinin bir önceki yılın gerçekleşmiş gelir oranının yeniden değerleme oranının çarpımı ile bulunan tutarın yüzde 40’ı aşamayacağı belirtilmiştir. Bütçedeki personel giderinin yüzde 40 oranına düşürülmesi için gerekli tedbirlerin alınması istenildiğinden belediyenin işleyişinin aksamasına sebebiyet vermeyecek şekilde, ilgili yazı ekinde bulunan personel gider oranı cetveli dikkate alınarak iş eksilişi yapılması hususu tarafımıza bildirilmiştir. Bu sebeple ilgili kanun gereği sadece Yalova Belediyesi'ne çalışan tedarik etmekle görevli olan Yalova Belediyesi Personel Anonim Şirketi işveren unvanı ile Rüstem paşa Mah. Sema Sokak No:9 Kat:4 Merkez / Yalova adresinde kurulu 971 adet işçinin çalıştığı işyerimizde, ekonomik sebeplerden dolayı ve işçi ücretlerinin gününde ödenememesinden dolayı 345 adet işçinin hizmet akitleri 30 gün sonra 4857 sayılı İş Kanunun 'Toplu İşçi Çıkarma' prosedürünü düzenleyen 29. maddesine göre ve aynı kanunun 17. Maddesi dikkate alınarak feshedileceği Yalova İş-Kur İl Müdürlüğü ve T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü'ne bildirilmiş olup; 4857 sayılı İş Kanunu ve Toplu İş Sözleşmesi hükümleri gereğince gerekli görüşmeler yapmak üzere sendikanız ile irtibata geçilecek olup, gereğini bilgilerinize rica ederiz.”

"Mobbing uygulamaya ve yıldırmaya niyetlenmektedirler”

Becan İmamoğlu’nu Tebrik Etti Becan İmamoğlu’nu Tebrik Etti

AK Parti Yalova İl Başkanı Umut Güçlü, CHP’li belediyelerin işten çıkarmalara başladığını belirterek parti binasında yaptığı toplantıda şunları söylemişti:

“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın derler ancak görevi devralan CHP belediyeleri, insanın yaşamını idame ettirmesi için ihtiyacı olan ekmeğine kör bir siyasi hırsla göz dikmiş bulunmaktadır. Görev aldıkları tüm ilçelerde, kadın, genç, ihtiyaç sahibi ayrımı yapmadan, sadece siyasi görüşlerinden dolayı çalışanları işten çıkarmaya başlamışlardır. İşten çıkaramadıklarına ise mobbing uygulamaya ve yıldırmaya niyetlenmektedirler. Yıllardır ofis elemanı olarak çalışan 50 küsur yaşlarındaki insanları sırf tazminatlarını ödememek için işten çıkaramadıklarından park bahçelerde görevlendirmenin hiçbir insani duyguyla bağdaşması beklenemez.”

Yalova Ak Parti Umut Guclu Isci Kiyim Aciklama (3)“Bir kimsenin ekmeğiyle oynayanın iflah olmayacağını iyi biliniz”

Seçimlerden önce CHP’nin önde gelen büyükşehir belediye başkanlarından birinin “Ekmekle oynayan şerefsizdir, namussuzdur” sözünü hatırlatan Güçlü, “Biz böyle kelimeler kullanmaktan ar ederiz ama AK Parti önce Türkiye’de, sonra dünyada nerede haksızlığa, zulme uğramış bir kimse varsa her zaman yanında olmayı şiar edinmiş bir partidir. Bu yüzden işten çıkarılan ve mobbinge uğrayan vatandaşlarımızın siyasi görüşü ne olursa olsun kararlılıkla arkalarında durmaya devam edeceğiz. Bu konuda hukuki ve insani her adımı atmaktan da geri durmayacağımızı belirtmek isterim. Buradan sırf AK Partili diye işçi kıyımı yapan CHP belediyelerine sesleniyorum. İnsan olduğunuzu, karşınızdakinin de bir insan olduğunu ve bir kimsenin ekmeğiyle oynayanın iflah olmayacağını iyi biliniz. Aynı şekilde bu personellerin çalışma arkadaşlarına sesleniyorum. Arkadaşlarınızın, kardeşlerinizin yanında durunuz. Tüm işçi ve memur sendikalarına sesleniyorum: Bu işten çıkarılan personellerin hakkını savunmak için ne gerekiyorsa yapınız ve biliniz ki, AK Parti tüm imkanlarıyla arkanızdadır. Takdiri güzel Yalova’mızın güzel insanlarına bırakıyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” ifadelerine yer vermişti.

HABER/ RÜMEYSA ŞAHİN

Editör: Arda Yavuz