Yalovalılar Engelliler İçin Buluştu Foto Galeri: Yalovalılar Engelliler İçin Buluştu
Tüm dünyada Serebral Palsy(Beyin Felci) rahatsızlığı sebebiyle engelli kalan insanlar için 6 Ekim tarihinde Dünya Serebral Palsy Farkındalık günü kutlanıyor. Türkiye Spastik Engelliler Federasyonu ve Yalova’da faaliyet gösteren Yeni Yaşam Engelliler Derneği de bu etkinliklerin birini Yalova’da düzenledi. 6 Ekim Cuma günü saat 14:00’te bir araya gelen Yalova’da yaşayan vatandaşlar, bu özel günde yapılan etkinliklere katıldı.

“Herkes bir ay içerisinde engelli olan bir komşusunu ziyaret etsin”

Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, siyasi partilerin il başkanları, kurum müdürleri ve Yalova’da faaliyet gösteren STK’ların geniş katılım gösterdiği etkinlikte söz alan Türkiye Spastik Engelliler Derneği Başkanı Murat Arslanhan, “Biz şöyle bir şey istiyoruz. Herkesin yapabileceği bir şey var. Buradaki herkesten şunu isteyeceğim; Biliyorsunuz, dinimizde komşuluğa çok önem verilir. Hepimizin etrafında komşusunda engelli olan muhakkak vardır. Gelin bu farkındalık etkinliğinde hem Yalova’da hem Türkiye’de sesimiz kime erişiyorsa şunu isteyelim. Herkes bir ay içerisinde engelli olan bir komşusunu ziyaret etsin. Gitsin, bir çayını içsin, sohbet etsin ve tanışsın. Eğer fotoğraflayıp bize de atabilirseniz bizi de mutlu edersiniz. Deriz ki bizim çağrımıza birileri kulak vermiş ve hayatını bu yönde şekillendirmiş. İnanın hem sizin hayatınız hem de onun hayatı çok değişecek” ifadelerini kullandı.

“Bu etkinlik bize ders versin”

Programa katılan tüm vatandaşlara bir isteğini daha dile getiren Başkan Arslanhan, “Burada siyasi partilerimiz var, STK’larımız var, kamu kurumlarımız var, odalarımız var, meclis üyelerimiz var, spor kulüplerimiz var ve vatandaşlarımız var. Biz sizden bir şey istiyoruz. Bu etkinlik bize ders versin ve bundan sonraki bir aylık bir süreç içerisinde farkındalık adına ben ne yapabilirim? Kurumu adına ve kendi adına ben şunu yapabilirim diyen varsa biz hemen notunu alacağız, bir ay takipçisi olacağız. Biz farkındalık etkinliğinde farkındalık çalışması yapamıyorsak bir ayağı eksik kalıyor” şeklinde konuştu.

“Pazar esnafımız yeşil giyecek”

Engelliler için yapacakları faaliyetten bahseden Başkan Arslanhan, “Yarın yapacağımız bir faaliyet… Bir fikir ürettik. Hatta sponsorlarını da bulduk; Metma, Okaytaş Makine İhtisas Sanayi, Cemre Tersanesi ve Demiryürek Yapı’ya teşekkür ediyorum. Yarın ki organizasyonun sponsoru oldular. Pazarcılar Odası ile beraber Pazar Yeri’ndeki tüm esnafımız yarın yeşil giyecek. Hem pazarcı esnafımız bilinçlenecek hem de pazara gelen her vatandaş bu yeşilin anlamını soracak ve anlatacağız. Aynı anda 30,40, 50 bin kişiye ulaşmayı hedefliyoruz. Türkiye’de de ilk defa bir farkındalık çalışması olacak. Etkinliğimizi saat 11:00’de yapacağız, buradan basına da duyurmak istiyorum” dedi basın mensuplarından bir şey istediğini söyleyerek, “Bir ay içerisinde iki defa engelliler ile ilgili, farkındalık adına, toplumu bilinçlendirmek ve engellilerin önündeki engellileri kaldırmak adına lütfen iki haber yapın” ifadelerini kullandı.

Başkan Arslanhan’ın konuşmasının ardından söz alan Yalova protokolünden birçok isim Yalova’daki engelliler için yapılabilecekler konusunda çeşitli öneriler sundular. Etkinlik, engeliler için yeşil balonların havaya salınmasıyla son buldu.

Muhabir/Göktuğ Doğukan Yüksel

Kameraman/Göktuğ Doğukan Yüksel

Tutuk, En Başarılı Belediye Başkanları Listesinde Yer Aldı Tutuk, En Başarılı Belediye Başkanları Listesinde Yer Aldı